Anchor text – co to jest i jak powinien wyglądać?

Jeśli jesteś fanem Harrego Pottera, albo chociaż oglądałeś filmy na podstawie serii, być może kojarzysz pewien magiczny gadżet o nazwie świstoklik. Niepozorny z wyglądu, zazwyczaj zamaskowany pod postacią przedmiotu codziennego użytku, miał cudowną moc przenoszenia w inne miejsca. Anchor text to coś na kształt świstoklika.

Czym jest anchor text ?

Anchor text to fragment tekstu zawierający hiperłącze, czyli link przenoszący do innej strony lub podstrony w obrębie tej samej witryny internetowej. Jest on jednym z najczęściej stosowanych narzędzi SEO i znajduje się praktycznie na każdej stronie internetowej. Anchor  bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ jest to ten element treści, który się odznacza – z reguły albo innym kolorem, albo wytłuszczoną czcionką. Powszechność stosowania tekstów kotwiczących wynika z ich wpływu na pozycję strony w wyszukiwarce Google.

Anchor text a SEO

Optymalizacja strony internetowej pod kątem zwiększenia widoczności w wyszukiwarce Google jest procesem bardzo złożonym. Zakotwiczone linki zewnętrzne i wewnętrzne grają w pozycjonowaniu ważną rolę, pomagając w indeksacji strony i wskazując na jej tematykę poprzez frazy kluczowe. Dodatkowo, linki zewnętrzne – kierujące ruch na daną witrynę z innych lokalizacji w sieci – są bacznie analizowane przez algorytmy wyszukiwarki i podnoszą jej pozycję w rankingu. Im więcej odnośników do określonej strony, tym jej notowania rosną, bo skoro dużo się o niej „mówi”, to coś w tym musi być.

Diabeł tkwi jednak w szczegółach, bo Google nie podąża ślepo za trendami. Drobiazgowo bada anchory promujące daną stronę, biorąc pod uwagę ich liczbę w tekście, rodzaj oraz w jakim kontekście zostały umieszczone. Jeśli jest ich zbyt dużo lub nie są spójne z pozostałą treścią, istnieje ryzyko, że roboty wyszukiwarki uznają je za spam i efekt będzie przeciwny do zamierzonego.

Rodzaje anchorów

Wyróżniamy następujące rodzaje anchor textów:

  • exact match – link ukryty jest pod dokładnym słowem kluczowym charakterystycznym dla strony do której odsyła;
  • partial match – również stosuje się tu słowo kluczowe, jednak w bardziej naturalnej formie (np. odmienione przez przypadki) i dodaje synonimy lub inne słowa;
  • generic text, inaczej zero match – to tekst zawierający call-to-action (w skrócie CTA), czyli zaproszenie do działania, np. „kliknij tutaj”, „dowiedz się więcej”, „sprawdź”;
  • brandowe – przyjmujące postać nazwy strony, marki lub firmy, do których kierują klikającego;
  • czyste – link nie posiada maski w postaci słowa kluczowego lub nazwy marki, tylko jest bezpośrednio wklejonym adresem URL.

Garść dobrych rad na koniec

Na koniec należałoby wspomnieć jeszcze o dwóch kwestiach związanych ze stosowaniem anchorów. Po pierwsze, warto zadbać o to, by znalazły się w początkowej części tekstu, ponieważ w ten sposób są lepiej wykrywalne przez algorytmy Google. Po drugie, jeśli chcemy naprawdę przypodobać się tym ostatnim, zwróćmy uwagę na długość anchorów – nie powinny być dłuższe niż 50-60 zzs, co pozwoli na klarowne zaindeksowanie tematyki docelowej strony. Kto wie, może zasłużymy wtedy w oczach Google na tarczę wzorowego ucznia?

Autor tekstu: Iwona Michalczonek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *