Blog firmowy to teksty, obrazy, filmy, infografiki, które stanowią uzupełnienie dla oferty lub usługi. Z pewnością jest to istotny, a nawet niezbędny element każdej strony internetowej. O zasadach i zaletach prowadzenia bloga przeczytasz w dalszej części artykułu.
Adresaci twojego bloga firmowego
Należy przyjąć, że składowa strony internetowej jaką jest blog robi dużą różnicę w odbiorze ciebie i twojej działalności. W tej formie kontaktu tkwi potencjał informacyjny, reklamowy i opiniotwórczy, który ma znaczenie również dla klientów. Prowadzenie bloga stanowi okazję do szerszego zaprezentowania swojej wiedzy, do bliższego pokazania siebie, swoich wartości. Blog firmowy umożliwia stały, wzajemny kontakt poprzez kierowanie zapytań, udzielanie odpowiedzi, liczne komentarze. W ten sposób pozyskujesz wiernych klientów, z którymi tworzysz wyjątkową społeczność.
Blog firmowy na twojej stronie internetowej
Jeśli zdecydujesz się na założenie bloga internetowego to przyjmij, że w pełni wykorzystasz jego możliwości. Każdy tekst, post będzie miał znaczenie, dlatego tak ważne jest przemyślenie wszystkich jego elementów: tytułu, konstrukcji tekstu, obrazków, infografik, sposobu opowiedzenia o temacie. Blog jest sposobem na dodatkową promocję tego, co robisz. Tutaj możesz swojemu przekazowi nadać dowolny charakter, wspiąć się na wyżyny kreatywności. W sposób właściwy dla siebie dzielić się wiedzą ekspercką dotyczącą oferowanego produktu, swojej usługi lub szerzej branży, w której działasz.
Reguły projektowania bloga
Wprowadź do tekstów zasadę minimalizmu – raczej mniej niż więcej. Zdecydowanie postaw na jakość tekstów, czyli dbaj o ich oryginalność, wiarygodność, nadaj im wyjątkowy charakter. Pisz bloga firmowego raczej w lekkim tonie, chyba, że tematyka na to nie pozwala. Dobrym pomysłem jest umieszczanie w postach elementów humorystycznych, które w sposób naturalny wypływają z omawianego tematu. Umieść również dodatkowe przesłanie, które pozwoli zapamiętać wpis, sprawi ono, że czytelnik będzie do niego wracał i podzieli się nim w sieci.
Zasady prowadzenia bloga
Żelazną zasadą dobrze działającego bloga firmowego jest regularne umieszczanie wpisów. Chodzi o to, by zakładka żyła, miała swój rytm i określony poziom aktywności, do którego przyzwyczajają się odbiorcy. Regularne, nowe tematy na blogu zwiększają oglądalność, pobudzają ciekawość, stają się źródłem inspiracji. Natomiast tematy poruszane na prośbę czytelników wprowadzają do komunikacji aktualność i dynamikę.
Warto rozważyć cykliczne przeglądanie opublikowanych treści. W miarę możliwości odnawiać te, które straciły na aktualności. Sprawdzać zasadność artykułów starszych, dawno umieszczonych na blogu firmowym. Dbanie o jakość przekazywanej wiedzy wpływa na wiarygodność twojej osoby jako eksperta.
Zalety prowadzenia bloga firmowego
Do głównych zalet bloga firmowego, jeśli spełnia wszystkie konieczne warunki, należy zaliczyć to, że stanowi on określoną siłę marketingową. Umieszczanie wartościowych tekstów, poprawnie napisanych, oryginalnych podnosi pozycję strony internetowej w wyszukiwarce Google.
Blog firmowy stanowi doskonałe uzupełnienie głównej oferty. Komentarze do artykułów, odpowiedzi na zadawane pytania budują relację między tobą a twoimi odbiorcami, ta z kolei pozwala na poznanie ich prawdziwych potrzeb i oczekiwań. Jeśli z powodzeniem na nie odpowiadasz, to w końcowym rozrachunku masz poczucie, że to co robisz ma sens i jest autentyczne.
Autor bloga
Trzeba uczciwie powiedzieć, że prowadzenie efektywnego bloga firmowego może stanowić wyzwanie i spore obciążenie. Jednak nie musisz sam prowadzić bloga na swojej stronie internetowej. Tę część swojej aktywności możesz oddać w ręce profesjonalisty. Znajdź copywritera, który z przyjemnością będzie pisał dla ciebie teksty na czas i zgodne z twoimi oczekiwaniami.
Z pewnością blog firmowy nie stanowi panaceum na wszelkie troski i pojawiające się trudności w prowadzonej działalności. Jednak z pewnością może stać się nieocenionym sprzymierzeńcem w budowaniu satysfakcjonujących relacji z klientami oraz w tworzeniu swojego pozytywnego wizerunku.
Autor tekstu: Joanna Zastawna