Co to jest content marketing i dlaczego warto z niego korzystać?

W praktycznie każdej branży przedsiębiorstwa konkurują między sobą o klienta. Głównym narzędziem podczas tej walki jest marketing. Istnieje bardzo wiele odmian marketingu. Jedną z nich jest content marketing. Ta gałąź promocji produktu staje się coraz popularniejsza. Czy wiesz, czym jest content marketing oraz jakie są jego mocne strony? Jeżeli nie, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym jest content marketing?

Content marketing jest długoterminową strategią marketingową, która polega na regularnym dostarczaniu atrakcyjnych oraz przydatnych treści ściśle sprecyzowanej grupie odbiorców. Mają one na celu przekonać czytelnika do podjęcia określonego działania, na przykład kupna produktu. Do tych tekstów zalicza się między innymi blogi firmowe, poradniki czy opisy produktów. Content marketing jest wykorzystywany głównie w inbound marketingu. Jest to odmiana marketingu, która polega na działaniach, dzięki którym przedsiębiorstwo nie musi aktywnie poszukiwać klienta, ponieważ on sam odnajduje daną firmę. Content marketing nie działa w krótkim terminie.

Zalety content marketingu

Content marketing posiada wiele zalet, omówimy najważniejsze z nich:

Zwiększona sprzedaż

Głównym zadaniem marketingu jako całości jest zwiększenie sprzedaży. Content marketing nie jest wyjątkiem. Ta strategia polega nie tylko na zaspokojeniu popytu, ale i na jego zwiększeniu. Dzięki utworzeniu grupy oddanych czytelników, a następnie przedstawieniu im usług lub produktów przedsiębiorstwa wielu z nich stanie się klientami.

Oszczędność

Content marketing jest znacznie mniej kosztowną strategią niż marketing tradycyjny. Zamiast wydawać duże sumy pieniędzy na reklamę firmy w mediach, wystarczy regularnie dostarczać wartościowy content, na przykład na blog firmowy. Co prawda z początku oszczędność może nie być dostrzegalna, ale w długim terminie różnicy w wydatkach nie da się nie zauważyć.

Lojalni klienci

Przedsiębiorstwa, które korzystają z content marketingu, mają znacznie aktywniejszych klientów. Przykładem jest firma TD Ameritrade. Ten dom maklerski zastosował content marketing poprzez wydawnictwo czasopisma thinkMoney. Dwa lata po zastosowaniu strategii, szefostwo przedsiębiorstwa zauważyło efekty. Czytelnicy kwartalnika dokonywali u brokera pięć razy więcej transakcji dziennie niż klienci, którzy czasopisma nie czytali. Lojalni klienci to prawdopodobnie największa zaleta marketingu zawartości.

Dochód z treści

Zysk z content marketingu może być nie tylko pośredni, ale i bezpośredni. Wydając takie źródła treści, jak czasopisma, czy e-booki można zarobić na samej publikacji. Doskonale udowadnia to przykład Red Bulla. W 2005 roku Red Bull był głównym sponsorem wyścigów Formuły 1. Po każdym wyścigu dziennikarze spółki przeprowadzali wywiady z kierowcami oraz zbierali ciekawostki. Następnie publikowali wszystkie informacje w formie przewodników. W 2007 roku przedsiębiorstwo poszło o krok dalej. Red Bull zaczął publikować magazyn Red Bulletin. Współcześnie czasopismo jest drukowane oraz dystrybuowane w ilości 2.3 miliona kopii miesięcznie. Dla Red Bulla content marketing stał się oddzielnym źródłem dochodu.

Content marketing – podsumowanie

Content marketing to długofalowa strategia marketingowa. Polega ona na długoterminowym dostarczaniu wartościowego contentu, aby przyciągnąć czytelników oraz przedstawić im ofertę przedsiębiorstwa. Do zalet marketingu zawartości zalicza się między innymi:

  • Zwiększoną sprzedaż
  • Mniejsze wydatki
  • Lojalnych klientów
  • Dodatkowy zysk

Według badań Content Marketing Institute, aż 80% marketingowców Ameryki Północnej stosuje content marketing. Można do nich zaliczyć takie przedsiębiorstwa jak Microsoft czy John Deere. Rosnąca popularność tej strategii ma swoje uzasadnienie. Do najważniejszych przyczyn należy rosnąca świadomość użytkowników oraz popularyzacja oprogramowania blokującego reklamy graficzne. Dlatego właśnie korzystanie z content marketingu staje się z roku na rok coraz korzystniejsze.

Autor tekstu: Adam Wojtkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *