Content plan – budowanie strategii marketingowej

Rozpoczynając działania marketingowe bazujące na treści, warto się zastanowić, które z nich będą przynosić najlepsze rezultaty, a które nie są warte zainwestowanych pieniędzy. W tym celu warto zatem stworzyć sprecyzowany content plan oparty na analizie aktualnych zasobów i branży. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Czynniki jakie należy uwzględnić tworząc content plan

Rynek usług internetowych dynamicznie zmienia się z dnia na dzień

Content plan zależy od indywidualnych preferencji i etapu rozwoju firmy, a także czynników zewnętrznych takich jak specyfika branży i konkurencja. Nie ma gotowego przepisu na sukces, a każdy z przypadków wymaga unikalnego podejścia i analizy elementów składowych takich jak:

  • profil firmy – model biznesowy, grupa docelowa;
  • pozycja marki – rozpoznawalność marki na rynku,
  • zasoby marketingowe – aktualnie prowadzone działania marketingowe,
  • konkurencja – działania marketingowe prowadzone przez konkurencję,
  • budżet,
  • cel.

Rozpoznanie i analiza tych sześciu elementów jest niezbędne do rozpoczęcia jakichkolwiek działań marketingowych. Wszelkie działania wykonane na czuja mogę nie przynieść oczekiwanych rezultatów i pochłonąć sporo pieniędzy. Sprecyzowany plan działania da natychmiastowe efekty małym nakładem.

Przykład 1

Profil firmy: sklep internetowy z asortymentem turystycznym.

Pozycja marki: świeży sklep, dopiero wchodzi na rynek.

Konkurencja: na pierwszej stronie wyszukiwania, pod frazą sklep turystyczny, znajdują się duże sklepy o ugruntowanej pozycji, posiadające blog firmowy i rozbudowane opisy produktów i kategorii.

Budżet: jak najmniejszy.

Cel: zwiększenie widoczności sklepu w Google.

Jakie działanie podjąć w tym przypadku?

Przede wszystkim przy tak silnej konkurencji nie warto walczyć opisami produktów i kategorii, czy tworzenia artykułów na najczęściej wyszukiwane ogólne frazy. Najlepiej będzie skupić się zatem na bardziej precyzyjnych i mniej popularnych frazach long tail. To pozwoli ugruntować pozycję i zdobyć pierwszych klientów poszukujących konkretnych informacji czy produktów.

Przykład 2

Profil firmy: sklep motoryzacyjny.

Pozycja marki: sklep u ugruntowanej pozycji na pierwszej stronie wyszukiwarki.

Zasoby marketingowe: kampania Adwords, blog ze specjalistycznymi artykułami z branży, opisy i kategorie zoptymalizowane pod SEO.

Konkurencja: silna, ale proponująca produkty w wyższych cenach.

Budżet: xxx.

Cel: zwiększenie konwersji.

W tym przypadku warto przyjrzeć się samym opisom produktów. Jeśli konwersja jest słaba, a klienci kupują u konkurencji, mimo tego, że ma wyższe ceny, może to być wina błędnie sformułowanych opisów produktów. Brak wymiaru, czy opisu koloru często zniechęca klientów do zakupu.

Content plan – podsumowanie

W pierwszej kolejności warto poznać firmę, jej zasoby i pozycję na rynku, następnie przyjrzeć się co robi konkurencja i wybrać optymalne rozwiązanie. Należy pamiętać, że pozycjonowanie strony internetowej to proces, który wymaga czasu i odpowiednich działań dopasowanych do realnych zasobów. Dobrze wykonana praca z pewnością przyniesie zysk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *