Kim jest copywriter i czym się zajmuje?

Każda firma musi liczyć się z dużą konkurencją na rynku i nieustanną walką o klienta. Z tego powodu skuteczna komunikacja w mediach realnie wpływa na zysk przedsiębiorstwa. Odpowiednio skonstruowane teksty mają duży potencjał marketingowy i coraz częściej potrzebni są specjaliści, którzy potrafią tworzyć angażujące treści. Co z tym wspólnego ma copywriter? Dosyć sporo.

Copywriter, czyli kto?

Osobę zajmującą się copywritingiem można porównać do swego rodzaju handlowca, który pisze teksty, aby jak najlepiej zaprezentować produkt i nakłonić odbiorcę do działania – kupna danej rzeczy, skorzystania z usługi itd. Oprócz procesu twórczego, równie istotny jest wcześniejszy research, dzięki któremu możliwe jest przygotowanie wartościowego materiału.

Przeczytaj również: Wyszukiwarka słów kluczowych dla copywritera

Copywriter: jeden zawód – wiele ścieżek rozwoju

W zależności od rodzaju danego tekstu oraz sposobu komunikacji (strony internetowe, radio, telewizja, ulotki, blogi itd.) można wyróżnić wiele odmian copywritingu. Najczęściej występującymi są:

  • SEO copywriting – skupia się na tworzeniu treści zgodnych z zasadami optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych (opisy produktów, teksty sprzedażowe). Takie działania mają duże znaczenie, odpowiednie użycie słów kluczowych pozwala osiągać wysoką pozycję na liście wyszukiwań;
  • Content writing – polega na pisaniu tekstów wysokiej jakości (artykuły na bloga firmowego, recenzje, e-booki) wykorzystywanych do polepszenia pozycji danej frazy w Google, kreowania wizerunku firmy lub zwiększenia świadomości o marce;
  • Creative copywriting – jego rezultatem jest kreacja reklamowa (slogan, mantra, spot telewizyjny), która zwraca uwagę odbiorcy i zapada w pamięć.

Można również spotkać się z technical copywritingiem, namingiem itd. Jest to dynamicznie rozwijająca się profesja, więc ciągle powstają nowe specjalizacje.

Obeznanie w różnych dziedzinach wpływa na atrakcyjność usług, pozwala podejmować więcej zleceń o zróżnicowanej tematyce oraz przeznaczeniu.

Przydatne kompetencje w pracy copywritera

Stworzenie dobrego contentu jest procesem, który składa się z kilku czynników. Od nich zależy jakość i skuteczność danego tekstu.

Wiedza

Absolutną podstawą jest opanowanie zagadnień związanych z copywritingiem. Musisz wiedzieć jakie są rodzaje tekstów internetowych i jaką powinny mieć strukturę, czym jest SEO. Przy niektórych zleceniach klienci mogą wymagać znajomości systemów zarządzania treścią, więc warto poświęcić nieco czasu, aby sprawnie się nimi posługiwać.

Research

Napisanie tekstu powinno być poprzedzone solidnym researchem. W gąszczu informacyjnym należy wyszukać najważniejszych wiadomości dla określonego tematu, a pominąć te zbędne lub niesprawdzone. Dobrze widziane jest korzystanie z kilku źródeł, artykułów naukowych, publikacji obcojęzycznych – świadczy to o dokładności copywritera i podnosi jakość treści zamieszczanych w sieci.

Warsztat

Teoria nigdy nie zastąpi tzw. „lekkiego pióra”. Sprawne posługiwanie się językiem umożliwia dotarcie do różnych grup docelowych i wywołanie reakcji u odbiorcy, co w dużej mierze przekłada się na wyniki sprzedażowe. W związku z tym kluczowy jest ciągły rozwój swojego stylu pisania.

Autor tekstu: Kinga Terech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *