Jednym z czynników wpływających na widoczność strony w przeglądarce, jest ilość znaków w tekstach na niej zamieszczonych, czyli długość tekstu. Każdy rodzaj pisanego materiału ma inne wymagania wynikające z przeznaczenia.
Kiedy osiągniemy najlepszy potencjał marketingowy, balansując długością tekstu? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!
Długość przeciętnego tekstu
Nie istnieje ujednolicona forma tekstu, bo zależy ona nie tylko od rodzaju i przeznaczenia tekstu, ale też od samej treści i bogactwa merytorycznego w niej zawartego.
Uwzględnijmy najpopularniejsze warianty długości liczone w znakach ze spacjami (zzs), pamiętając o tym, że jedna kartka A4 mieści w przybliżeniu 2800 zzs.
Dowiedz się również, czym jest zzs i zbs: https://content-seo.pl/zzs-i-zbs/
Długość tekstu w artykułach blogowych
Długość artykułu blogowego zamyka się pomiędzy 2500, a 10 000 znaków ze spacjami.
Typowy, prawidłowo rozbudowany artykuł zawiera ok. 5000 zzs. Jednak optymalna liczba znaków określona jest kilkoma czynnikami, tj. głębokość i wyczerpywalność poruszonego zagadnienia; wszelkie odnogi i skojarzenia z danym zagadnieniem, które pośrednio mają na niego wpływ lub są od niego zależne; a także agresywność walki z konkurencyjnymi wpisami.
Jednakże aktualny trend marketingowy głosi, że „im więcej contentu, tym lepiej”. Dlatego wybierajmy dłuższe formy pisemne, jeśli pozwala nam na to budżet. Wpłynie to znacznie na wyniki pozycjonowania w wyszukiwarce.
Więcej o contencie dowiesz się na tym blogu: CopySEO!
Opisy produktów
Produkty sklepów e-commerce opisujemy najczęściej w ilości znaków ze spacjami nie mniejszej niż 500 i nie większej niż 2000.
Są jednak serwisy, których typ oferty prezentowanych usług lub produktów, popiera taktyka oparta na przepastnych opisach rzędu 5000 zzs.
W takim przypadku należy zróżnicować i sprecyzować rozłożenie struktury tekstu, bo atencja potencjalnych klientów jest znacznie ograniczona przez małą ilość czasu przeznaczoną na wyszukiwanie idealnej oferty. Pierwsze ~500 zzs jest swoistą treścią sprzedażową, dalej zagłębiamy się w szczegóły techniczne i dokładne informacje dotyczące usługi lub produktu, a także „opowieści niezbyt dziwnej treści pod SEO”.
Wniosek? Jeśli nie zależy Ci na widoczności, to wystarczy kilkuzdaniowy opis.
Zobacz również artykuł poświęcony strukturze tekstu pod SEO: https://contentmarketingowy.pl/struktura-tekstu/
Opis kategorii
Długość opisu kategorii zawiera się zwykle w przedziale pomiędzy 1000, a 8000 zzs.
Mają one na celu zwiększenie pozycji w wyszukiwarce. Dlatego używamy tu dłuższych form, zależnie od możliwości edytora w docelowym sklepie internetowym. Zwiększając ich wielkość, mamy szansę na zamieszczenie większej ilości fraz kluczowych oraz linków zewnętrznych, co odzwierciedli się pozytywnie w widoczności całego asortymentu podzielonego na poszczególne kategorie.
Tutaj też przyświeca nam zasada, że „czym więcej treści, tym lepiej”. Dlatego to, co nas ogranicza, to tylko lub aż, budżet.
Przeczytaj, ile wynosi cena za 1000 zzs w poszczególnych rodzajach copywritingu.
Treści sprzedażowe na Allegro i OLX
Teksty sprzedażowe na portale aukcyjne mieszczą się w granicach pomiędzy 500 i 2000 zzs.
Opisy treści sprzedażowych na portalach tego typu, są pomijane w wyszukiwarkach, dlatego my z kolei pomijamy aspekt SEO. Skupiamy się natomiast wyłącznie na zachęceniu klienta do podjęcia akcji, czyli kupna i podajemy mu niezbędne informacje.
Posty na Facebooka i Instagrama
Optymalna długość treści na social media zależy od celu marketingowym, na którym nam zależy:
- Od 50 do 200 zzs dla sloganów i tekstów służących budowaniu rozpoznawalności. Powinny być one zwięzłe i skupione na esencji działalności.
- 200 do 2000 zzs to teksty kreujące aktywność poprzez twórcze treści, odnoszące się do branży i oferty.
- Od 1000 do 3000 zzs dla tekstów prezentujących branżowy content dla zbudowania wizerunku i wzrostu zainteresowania ofertą.
Długość tekstu – podsumowanie
Z powyższych informacji wynika, że długość tekstu liczona w znakach ze spacjami, czyli zzs, należy dopasować do rodzaju treści i celu marketingowego. Mają na to wpływ aktywność konkurencji i potrzeba odbiorców. Nie zapominajmy o naturalności, bo algorytmy Google nie zapomną o niej podczas oceny naszych stron.