Dobre nawyki – lista, którą warto wprowadzić w życie!

Regularne powtarzanie określonych działań lub zachowań skutkuje wypracowaniem nawyków. Mogą to być dobre nawyki, jak na przykład jedzenie owoców, lub złe, gdy dla przykładu przyzwyczaisz się do palenia papierosów. Tak czy inaczej jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy – zauważył już Arystoteles.

Dobre nawyki i złe – mechanizm funkcjonowania

Na końcu każdego działania, które stało się nawykiem, czeka Cię nagroda. Badacze odkryli, że istnieje powiązanie miedzy sygnałem, który daje początek do określonego działania (nawyku) a wspomnianą nagrodą. Jeśli przypomnisz sobie, jak reagowały psy na dzwonek w słynnym eksperymencie Pawłowa, to zrozumiesz, że podobnie działają w Tobie nawyki. Wystarczy określony bodziec, po którym ciało automatycznie wykonuje pewne działanie, by na końcu otrzymać odpowiednią nagrodę.

Co możesz zrobić z dobrymi nawykami, a co ze złymi?

Wiedząc, jak działają nawyki, możesz je odpowiednio kształtować. Ten proces wymaga jednak czasu i zaangażowania, ale zauważ, że porzucenie złych oraz wypracowanie dobrych nawyków jest warte poświęcenia. W doskonaleniu własnej rutyny pomaga z kolei stworzenie listy nawyków, które warto wprowadzić. Możemy je podzielić na kilka kategorii.

Przeczytaj również: Czym jest quick commerce? Poznaj zalety i wady szybkiego handlu

Nawyki, które warto wprowadzić, gdy chcesz być zdrowy

Ile warte byłyby dobre nawyki, gdyby nie przyczyniały się do poprawienia jakości i przedłużenia Twojego życia? Dlatego w pierwszej kolejności zostaną wymienione przyzwyczajenia związane z dbaniem o zdrowie. Ich lista obejmuje następujące zalecenia:

  1. Ćwicz regularnie, ponieważ aktywność fizyczna jest niezbędna do zbudowania dobrej kondycji, a także przyczynia się do poprawy samopoczucia.
  2. Zamiast samochodu pokonuj trasę rowerem, aby zbudować wytrzymałość i wzmocnić pracę serca.
  3. Jedz zdrowo i śpij co najmniej osiem godzin na dobę, przestrzegając zasad higieny snu.
  4. Pij co najmniej osiem szklanek wody dziennie.

Zwyczaje zwiększające Twoją wydajność

Również w kwestii wydajności możesz wypracować określone dobre nawyki – ich lista będzie nieco dłuższa niż ta dotycząca zdrowia. Zastanów się, które z poniższych czynności, powinieneś wprowadzić do swojej rutyny w pierwszej kolejności:

  1. Koncentruj się na jednym zadaniu na raz. Badania wykazały, że wielozadaniowość szkodzi produktywności i ogólnemu samopoczuciu.
  2. Rób przerwy w pracy, a kiedy możesz – wychodź na krótki spacer.
  3. Nie bój się powiedzieć nie, zwłaszcza wtedy, gdy masz dużo zadań do wykonania w krótkim czasie.
  4. Ciesz się z małych zwycięstw.
  5. Utrzymuj porządek w miejscu pracy i w domu, ponieważ bałagan może Cię frustrować lub męczyć.
  6. Planuj swój dzień poprzedniego wieczoru oraz przygotuj listę zadań do wykonania następnego dnia.

Dobre nawyki, które sprawią, że będziesz szczęśliwszy

W następnej części artykułu znajdziesz propozycję kolejnych dobrych nawyków – listę, czynności, dzięki którym masz szansę zwiększyć swoje poczucie szczęścia. Oto ona:

  1. Praktykuj wdzięczność. Każdego wieczoru pomyśl, za co jesteś w danym dniu wdzięczny, swoje myśli możesz zapisać w przeznaczonym do tego zeszycie.
  2. Otaczaj się ludźmi, którzy emanują pozytywną energią.
  3. Często się uśmiechaj.
  4. Ustal swoje osobiste cele i zdecyduj, w jaki sposób zamierzasz je osiągnąć.
  5. Spędzaj czas na łonie natury.

Nawyki, które warto wprowadzić w pracy zawodowej

Ostatnia, czwarta, grupa dobrych nawyków, obejmuje te praktyki, które wiążą się z pracą zawodową. Zastanów się więc, jakie przyzwyczajenia w tej sferze możesz zmienić na lepsze. Oto lista propozycji:

  1. Porozmawiaj z kimś spoza swojego zespołu, ponieważ poznanie nowych osób tworzy pozytywną kulturę pracy i buduje relacje między pracownikami.
  2. Zadawaj pytania. Jeśli czegoś nie rozumiesz, mów o tym głośno.
  3. Naucz się więcej słuchać.
  4. Wyraź swoje uznanie. Proste „dziękuję” może wiele zdziałać.
  5. Odłóż telefon.
  6. Ucz się nowych umiejętności. Podnoszenie kwalifikacji może przynieść Ci awans zawodowy.
  7. Unikaj plotek.

Rozpocznij budowanie dobrych nawyków

Po tym jak poznałeś mechanizm działania nawyków oraz przeczytałeś propozycje dobrych zwyczajów, możesz od razu przystąpić do działania. Pamiętaj tylko, aby sowicie nagrodzić siebie za wypracowanie dobrego nawyku – w pełni na to zasługujesz!

Autor tekstu: Małgorzata Malicińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *