Elevator pitch – czym jest i jak ją stworzyć?

Krótkie formy bywają kluczem do sukcesu. Teraz nikt nie chce czytać przydługich artykułów i treści. Zatem Twój przekaz powinien być krótki, zwięzły i zawierać jak najwięcej konkretów. Taką formą jest elevator pitch, czy też elevator speech. W najprostszym tłumaczeniu jest to przemowa w windzie, i to właśnie jest istota tego wyrażenia. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać przykład elevator pitch? Czytaj dalej!

Skąd nazwa elevator pitch?

Elevator pitch, czy elevator speech, to krótkie przemówienie, które trwa od 30 sekund do 2 minut, mniej więcej tyle, ile przejazd windą. Zazwyczaj jest to krótka prezentacja siebie, firmy lub marki, oferowanego produktu czy usługi. Ma ona na celu wzbudzić zainteresowanie słuchacza i sprawić, by chciał posłuchać i dowiedzieć się więcej.

Elevator pitch krok po kroku

  1. Określ cel swojej prezentacji – co chcesz osiągnąć poprzez swoje przemówienie, czyje zainteresowanie chcesz zdobyć.
  2. Przedstaw siebie i swoje atuty – kim jesteś, co oferujesz, czym się wyróżniasz i dlaczego Twoja oferta zasługuje na uwagę.
  3. Uwzględnij frazę kluczową – zadbaj, aby w Twoim przemówieniu znalazła się jedna, kluczowa fraza lub zdanie, które przedstawia sedno Twojej wypowiedzi i zapadnie w pamięć słuchaczom.
  4. Unikaj zbędnych informacji – pamiętaj, że elevator speech to krótka forma, więc powinna zawierać wyłącznie konkretny przekaz.
  5. Użyj liczb – dużą wartością dla Twojego przemówienia będzie przedstawienie realnych danych i potencjalnych wyników prezentowanego pomysłu.
  6. Call to action – Twoja przemowa powinna zakończyć się wezwaniem do konkretnego działania. W sposób jasny zasygnalizuj, czego oczekujesz od odbiorcy.

Przeczytaj również: Social media firmy – klucz do sukcesu w erze cyfrowej

Przykład elevator pitch

Nazywam się Zofia Nowak, zajmuję się tworzeniem treści o charakterze marketingowym w agencji 123. Oferujemy firmom i markom start-upowym kreatywne kampanie marketingowe, które pomagają im zaistnieć na rynku. Ostatnia współpraca z marką 123 zaowocowała wzrostem zainteresowania ich produktami o ponad 60%. Chętnie pomożemy Ci w zbudowaniu silnego i skutecznego marketingu!

Powyższy przykład to jedynie wzór, natomiast każda elevator speech powinna być dopasowana do odbiorcy. Wyobraź sobie, że w windzie spotykasz potencjalnego inwestora, klienta lub współpracownika. Masz tylko kilka chwil, aby go zainteresować. Skoncentruj się na treści swojej prezentacji i dostosuj ją do rozmówcy, kontekstu sytuacji i celu, jaki chcesz osiągnąć Twoją przemową.

Oprócz strony merytorycznej ważne jest wrażenie, jakie zrobisz na Twoim odbiorcy. Język ciała i gestykulacja odgrywają równie ważną rolę, co sam przekaz. Zadbaj, aby podczas rozmowy utrzymywać kontakt wzrokowy ze swoim słuchaczem, mów wyraźnie, spokojnym tonem, bądź elastyczny i otwarty na pytania zadane przez rozmówcę. Te subtelne działania pozwolą Ci stworzyć wizerunek osoby pewnej siebie, która wie, czego chce. Ponadto słuchanie odbiorcy i odczytywanie jego mowy ciała umożliwi Ci poprowadzenie swojej przemowy w taki sposób, aby przyniosła ona zamierzony cel.

W jakich sytuacjach warto wykorzystać elevator pitch?

Dzięki elevator speech możesz przedstawić swoje mocne strony i osiągnąć upragniony cel.

  • Rozmowa kwalifikacyjna – możesz pokazać, czym się wyróżniasz na tle innych kandydatów.
  • Spotkania biznesowe – możesz pokazać swoje zalety lub też przekonać do własnego pomysłu.
  • Prezentacje – możesz skutecznie przyciągnąć uwagę słuchaczy.

W obecnym, dynamicznym świecie biznesu istotne jest korzystanie z narzędzi, które pozwalają na szybkie i efektywne przekazanie najważniejszych informacji. Każda sekunda uwagi odbiorcy jest niezwykle cenna, ale też kluczowa w kontekście zdobycia zainteresowania i możliwości przyciągnięcia jego uwagi. Zadbaj, aby w Twojej elevator pitch znalazły się najważniejsze informacje, jakie chcesz przekazać.

Autor tekstu: Anna Niewolik

Studentka dziennikarstwa ze specjalizacją digital i social media na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Tworzy angażujące treści i z uwagą dostosowuje je do odbiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *