Formuły copywriterskie, które musisz znać!

Stawiasz swoje pierwsze kroki w copywritingu? A może marzysz o zmianie branży i nie wiesz, jak zacząć pisać teksty sprzedażowe? Poniżej prezentuję Ci gotowe do wykorzystania schematy, czyli formuły copywriterskie. Z pewnością już nie raz się z nimi spotkałeś. Zobacz, jak wykorzystują je copywriterzy.

Co to są formuły copywriterskie?

Formuły copywriterskie to gotowe metody konstruowania przekazu reklamowego. AIDA, PAS, BAB, No problem, PODO. To do ciebie należy wybór odpowiedniej formuły copywriterskiej. Czy dana formuła zadziała zależy od kilku czynników. Wybierz formułę, która pasuje do produktów, które promujesz, medium, grupy docelowej i ich zachowań konsumenckich. Pamiętaj, że nie ma uniwersalnego szablonu tekstu reklamowego, który pasowałby do każdego produktu czy sytuacji.

Formuła: AIDA

Ten model znajduje się w każdej książce o reklamie. I dalej jest popularny. A (attention) to przyciągnięcie uwagi, I (interest) to wzbudzenie zainteresowania, D (desire) sprawienie by klient zapragnął produktu, A (action) wezwanie do działania. Za pomocą chwytliwego nagłówka przyciągamy uwagę odbiorcy. Potem prezentujemy naszą ofertę, tak by wzbudzić zainteresowanie klienta. Następnie zaszczepiamy w odbiorcy pragnienie posiadania produktu. Prezentujemy mu przy tym szereg korzyści czekających na niego po zakupie produktu. I w końcu wzywamy klienta do działania. Kup już teraz, zarezerwuj, pobierz, zapisz się na listę. Przykład zastosowania: Jesteś początkującym tłumaczem? Czy chciałbyś otrzymywać więcej zleceń i lepiej zarabiać ? Podczas naszego kursu dowiesz się, jak to zrobić. Zapisz się już teraz!

Formuła: PAS (spotęguj problem)

Ta formuła jest prosta. P (problem), A (agitation), S (solution). Sygnalizujesz problem, wzbudzasz emocje i pokazujesz gotowe rozwiązanie. W tej formule bardzo rozbudowujesz problemy twojego odbiorcy. Najczęściej spotkasz się z tą formułą w telewizji sprzedażowej, gdzie proste, domowe problemy są bardzo rozdmuchane. Przykład zastosowania: Masz dość brudzenia wielu garnków każdego dnia? Ciągle tylko stoisz nad zlewem i myjesz? Zapomnij o tym. Kup robota kuchennego!

Formuła: BAB (pokaż przemianę)

B to before, A to after, B to bridge. W tej formule copywriterskiej przedstawiasz sytuację przed, sytuację po i łączysz to z ofertą (to most między stanem wyjściowym a docelowym). Pamiętaj, by dobrze zidentyfikować problem, z jakim boryka się twoja grupa docelowa. Kreślisz przed odbiorcą, jak zmieni się jego życie po zakupie produktu.

Formuła: No problem

W tej formule obalasz obawy, jakie ma twój wymarzony klient. Zwykle obawy te dotyczą ceny produktu, jego skuteczności, potrzeby posiadania produktu i czasu na skorzystanie z oferty. Udzielasz odpowiedzi na pytanie odbiorcy. Przykład: Czy ten gotowy jadłospis będzie dobry przy chorobie Hashimoto? Tak, ponieważ nad jego stworzeniem pracowali dietetycy kliniczni, doświadczeni w walce z tą chorobą. Zawarli w nim najnowsze wskazania Polskiego Towarzystwa Dietetycznego.

Formuła: PODO

P to problem, O – obietnica, D to dowód, O to oferta. Przechodzisz od problemu do oferty, dając odbiorcy konkretne obietnice i dowody, dlaczego warto kupić twój produkt. Przykład zastosowania. Masz dość jedzenia na mieście? Naucz się łatwo gotować zdrowe dania. Weź udział w naszym praktycznym kursie gotowania. Przygotujesz dania, które oczarują twoich domowników.

Formuły copywriterskie – podsumowanie

Formuł copywriterskich jest oczywiście więcej np. PPPP, FAB, ACCA. Niektóre ulegają modyfikacjom, inne popadają w zapomnienie, ale trzeba je znać. Ponieważ dalej są skuteczne. Przydadzą ci się zwłaszcza na początku pisania teksów, kiedy jeszcze brak wiary we własne zdolności twórcze lub pomysłu na tekst. Pomocne będą podczas pisania newsletterów, opisów produktu, ofert sprzedażowych i postów w mediach społecznościowych. Zatem korzystaj i kreuj treści, które sprzedają.

Autor tekstu: Małgorzata Muzyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *