Jak napisać dobry tekst? 7 wskazówek

W strategii marketingowej słowo pisane, obok elementów wizualnych, stanowi podstawę komunikacji. Pisać może każdy, ale czy wiesz, jak stworzyć naprawdę dobry tekst i za jego pomocą przyciągnąć więcej klientów? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym Twoje treści staną się jeszcze lepsze!

Dobry tekst, czyli jaki?

Tworząc materiały na stronę czy portale swojej firmy, musisz pamiętać, że są one Twoją wizytówką. Poprzez treści klient poznaje Ciebie i to, co masz do zaoferowania. Liczy się tutaj jakość Twojego przekazu, jego spójność i atrakcyjność, które przyciągną uwagę odbiorcy. Dobry tekst ma za zadanie zachęcić czytelnika do zapoznania się Twoimi usługami, a w konsekwencji – przyczynić się do zwiększenia sprzedaży. Poniżej dowiesz się, czym powinien cechować się dobry tekst.

Grupa docelowa

Zanim zaczniesz pisać, upewnij się, że wiesz, kim są Twoi odbiorcy. Ustal grupę docelową konkretnego komunikatu i dostosuj go specjalnie dla niej. Twój tekst będzie różnił się także w zależności od miejsca, w którym zechcesz go opublikować. Zupełnie inaczej będzie wyglądał post na Instagramie oraz artykuł na portalu branżowym. Dostosuj więc styl swoich treści zarówno do odbiorcy, jak i docelowego miejsca, w którym zostaną umieszczone.

Odpowiedni temat

Jeśli chcesz stworzyć wartościowy komunikat, nie wystarczy, że napiszesz cokolwiek. Dobry tekst musi nawiązywać do działalności Twojej firmy, a jednocześnie spełniać oczekiwania klientów. Najłatwiej poznać je, badając rynek i zainteresowania Twojej grupy docelowej, a także śledząc wydarzenia z branży. Bez właściwego przygotowania i wyboru tematu, nawet najlepiej napisany tekst nie uzyska przychylności odbiorców.

Dobry tekst to ciekawy tekst

Wiesz już, o czym chcą przeczytać Twoi odbiorcy? Świetnie! Teraz wymyśl, w jaki sposób ich zaciekawić. Interesujące zagadnienie może okazać się porażką, jeśli odpowiednio go nie sprzedasz. Pisz sugestywnie i zrozumiale – nie nadużywaj skomplikowanych struktur i wyrażeń, które mogłyby przytłoczyć odbiorcę. Pamiętaj, że dobry tekst powinien zapadać w pamięć i wyróżniać się spośród tysiąca innych.

Istota dobrych tekstów

To wydaje się oczywiste, ale podstawową zasadą tworzenia treści jest poprawność, zarówno gramatyczna, jak i stylistyczna. Błędy w tekstach zniechęcają do czytania lub uniemożliwiają je. Wpadki oczywiście się zdarzają, jednak staraj się skrupulatnie przygotowywać swoje teksty i czytać je przed publikacją – to pomoże w wykryciu ewentualnych nieścisłości.

Sposób na dobry tekst, czyli język korzyści

Treści marketingowe opierają się na nieco innych zasadach niż chociażby te literackie czy naukowe. Ich głównym celem jest reklama i próba zaangażowania czytelników. Dlatego tak ważne staje się wzbudzenie emocji odbiorcy za pomocą języka korzyści. Dobry tekst musi więc spełniać dwa warunki: odwoływać się do potrzeb klienta i przekonać go, ile zyska dzięki Twoim usługom.

Budowa dobrego tekstu

Oprócz samej treści niezwykle ważna jest także budowa całego komunikatu. Aby poprawić jego czytelność, stosuj akapity i nagłówki, wyróżnij też w tekście najważniejsze informacje. Zwróć uwagę również na tytuł oraz wstęp – powinny być chwytliwe i przyciągać uwagę czytelnika, zapewniając go o wartości dalszej części tekstu.

Twój dobry tekst

Elementem, którego nie da się pominąć w trakcie tworzenia jakiejkolwiek treści, jest Twój własny styl. Pisz więc zgodnie z zasadami, ale nie próbuj kopiować innych osób, czy upodabniać się do nich. Oryginalność jest tym, co wyróżnia dobre teksty i nadaje im unikalny charakter. Jeśli odkryjesz swoją indywidualną technikę i wykorzystasz własne pomysły, Twoje teksty staną się nie do podrobienia.

Dlaczego warto pisać dobre teksty?

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, po co to wszystko – wyobraź sobie, że jesteś klientem, który waha się, czyją usługę wybrać. Jak myślisz, jaki tekst zyska jego sympatię? Ten czytelny, bezbłędny i ciekawy czy może skomplikowany, pełen literówek i nudny? Pamiętaj, że tekst zawsze ma znaczenie i to Ty decydujesz, jaką nadasz mu wartość.

Autor tekstu: Aleksandra Kowal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *