Poradniki to formy użytkowe, występujące w wielu postaciach – od artykułów, przez książki i czasopisma, aż do e-booków. Znajdują zastosowanie w każdej dziedzinie, a ludzie lubią po nie sięgać, chcąc zdobywać wiedzę w przystępnej formie. Jak napisać poradnik, by był wartościową pomocą dla czytelników? Co kryje się pod wspomnianą „przystępną formą”?
Jak napisać poradnik? Redagowanie krok po kroku
Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci stworzyć dobry poradnik.
Przygotowanie wstępne
Pierwszym krokiem w opracowaniu publikacji winien być wybór tematu, jakiego będzie dotyczyć. Drugim, określenie grupy docelowej, dla której ma być redagowana. Inaczej zaadresujemy nasz przekaz do osoby dopiero „zaczynającej przygodę” z zagadnieniem, a inaczej do posiadającej już pewną wiedzę. Przed przystąpieniem do pracy nad treścią warto sobie zadać pytania dotyczące intencji czytelniczej potencjalnych odbiorców.
- Jakie zagadnienia ich nurtują, jakie problemy można im pomóc rozwiązać?
- Jakie informacje, mogą być dla nich na tyle cenne, że zdecydują się na ten, a nie inny, poradnik?
W przypadku publikacji tworzonych na potrzeby stron internetowych warto już na początku przemyśleć kwestię fraz kluczowych, jakie miałyby znaleźć się w tekście.
Ogólne wskazówki redakcyjne
Temat i grupa docelowa wybrane, słowa kluczowe (jeśli są potrzebne) odnotowane. Co robić dalej? Jak napisać poradnik wartościowy dla użytkownika?
- Opracuj plan publikacji, uporządkuj w nim treści, dzieląc je na części. Dobrze sprawdzi się struktura „krok po kroku” prowadząca do rozwiązania problemów.
- Wejdź „w skórę” czytelnika dysponującego mniejszą wiedzą niż Twoja, szukającego konkretnych informacji. Dostosuj do niego zawartość, układ i język poradnika. Prostota przekazu jest bezcenna. Unikaj dygresji, mogących nie być przedmiotem zainteresowań odbiorcy. Zamiast „lać wodę”, wyróżnij kluczowe kwestie.
- Przeprowadź wnikliwy research, sięgaj do źródeł naukowych, dodaj z nich kilka cytatów – to uwiarygodni Twoje porady.
- Podawaj przykłady z życia, jeśli to możliwe, odwołuj się do własnych doświadczeń – takie działanie też sprzyja autentyczności udzielanych przez Ciebie rad.
- Przygotuj ćwiczenia dla czytelnika pomagające w utrwaleniu wiedzy.
- Wybierz tytuł, który przyciągnie do treści.
Tworzenie atrakcyjnego tytułu
Wybór tytułu celowo został wymieniony jako ostatni punkt we wskazówkach redakcyjnych skupionych na tym, jak napisać dobry poradnik. Warto dokonać go na końcu pracy z treścią. Dlaczego? Tytuł jest odzwierciedleniem tego, co znajduje się w tekście, a zawartość publikacji może ulegać modyfikacjom w trakcie jej tworzenia. Najważniejsze, by był konkretny.
Potencjalny czytelnik, widząc go, powinien wiedzieć, jaki problem uda mu się rozwiązać, gdy zapozna się z danym poradnikiem. Inaczej istnieje spore zagrożenie, że wybierze konkurencyjne treści, zatytułowane bardziej konkretnie. Przy okazji (również na końcu prac) zadbaj o maksymalne „dopieszczenie” wstępu publikacji – pierwsze zdania są decydujące i najczęściej rzutują na to, czy ktoś zagłębi się w dalszej lekturze.
Jak napisać poradnik zgodny z zasadami SEO?
Pisząc artykuły poradnikowe przeznaczone do publikacji w Internecie, nie należy zapominać o ich optymalizacji pod algorytmy wyszukiwarek. Dzięki temu zapewni się dostęp do swojej wiedzy szerokiemu gronu zainteresowanych. Merytoryczne treści są chętnie wspierane przez wyszukiwarki, jeśli tylko zadba się o kilka elementów.
- Dobierz frazy kluczowe tak, aby były dopasowane do tematyki Twojego poradnika, naturalnie występowały w tekście, nie dawały wrażenia „upchnięcia” ich na siłę w treść.
- Używaj nagłówków do porządkowania wiadomości, ułożenia ich w kolejności, którą może określać (wspomniany wcześniej) plan publikacji.
- Dodaj elementy służące optymalizacji SEO meta-teksty, linki wewnętrzne, grafiki.
Bez względu na metodę publikacji, wiedza o tym jak napisać poradnik jest konieczna do tworzenia tekstów, z których ludzie będą chcieli czerpać rady. Takie publikacje to świetna wizytówka dla fachowca w danej dziedzinie.
Autor tekstu: Katarzyna Zaborska