Jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym?

Warunkiem każdego dobrze prosperującego sklepu internetowego jest reklama jego asortymentu. Wylansowanie produktów zachodzi za pośrednictwem stosownego opisu, który przyciągnie uwagę klienta. Z pozoru jest to proste zadanie, lecz w praktyce nieprzestrzeganie podstawowych zasad okazuje się dla copywritera istnym polem minowym. O czym zatem należy pamiętać podczas tworzenia opisów produktów?

Wymogi dotyczące tworzenia opisów produktów

W każdym przykładnym opisie koniecznie muszą znaleźć się informacje, które pragnie poznać klient. Dotyczą one przede wszystkim specyfiki produktu, czyli jego wymiarów, wagi i materiału, z którego został wykonany. Ważne jest również załączenie zdjęcia opisywanego przedmiotu.

Oprócz podania kompletnych danych technicznych istotna jest przejrzystość tekstu. Wyodrębnienie jego poszczególnych elementów zdecydowanie ułatwi klientowi odnalezienie informacji, które najbardziej go interesują. Copywriter musi pisać tekst językiem korzyści, by oprócz przedstawienia specyfiki produktu, zachęcić klienta do jego kupna.

W przypadku konieczności utworzenia krótkiego opisu należy przede wszystkim skupić się na przekazaniu sprzedażowych informacji, zatem język korzyści ulega pewnemu skondensowaniu. Natomiast w dłuższej formie tekstu, przyjmującej formę merytoryczną, następuje dalszy rozwój treści.

W każdym opisie dotyczącym produktów należy używać słów kluczowych.

Czego należy się wystrzegać, tworząc opisy produktów?

Zarówno w krótkich, jak i długich opisach produktów nie powinny występować:

  • Egzaltowane wyrażenia i epitety, takie jak: „nieziemski”, „boski”, „cudowny”. Hipotetycznie mają wskazywać walory produktu, jednak w praktyce są to puste przechwałki, które natychmiast zniechęcą klienta.
  • Identyczne przymiotniki opisujące dany produkt – stosowanie tych samych epitetów nie uczyni tekstu atrakcyjnym ani tym bardziej wiarygodnym. Należy zadbać o znalezienie adekwatnych synonimów w celu przedstawienia cech produktu.
  • Nadużywane wykrzyknienia i tryb rozkazujący – tego typu zdania odbierane są jako nachalne i pełne agresji.
  • Powierzchowne wypowiedzi – pospolity tekst nie zainteresuje klienta. Ważne jest posłużenie się własną kreatywnością, by stworzyć barwny, ciekawy opis, który zwróci uwagę i zapadnie w pamięć.

Myśl przewodnia przebiegu tworzenia opisów produktów

Na dobry opis produktu składają się: kompletna lista danych technicznych, układ tekstu, jego przejrzystość, słowa kluczowe oraz odpowiednia stylistyka. Zastosowanie przez copywritera wymienionych elementów kreuje zaufanie wśród klientów i jednocześnie buduje profesjonalny wizerunek sklepu.

Tworząc opis produktu należy trzymać się konkretów, a jednocześnie zadbać, by język tekstu był kreatywny. Wówczas klient nie poczuje, że jest nagabywany do zakupu. Odniesie wrażenie, że otrzymał ciekawą propozycję, z której warto skorzystać.

 

Autor tekstu: Beata Szymańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *