Jakie studia wybrać? Przyszłościowe kierunki studiów

Wybór kierunku studiów jest często pierwszą poważną decyzją, którą musi podjąć młody człowiek. Jest to tym trudniejsze, że ciężko zaplanować swoją przyszłość w tak młodym wieku. Warto pamiętać, że decyzja o wyborze studiów nie musi być ostateczna i będąc już dorosłym, można zacząć studiować kolejny kierunek o całkiem innym charakterze. Nie znaczy to, że decyzję należy podejmować pochopnie i na szybko.

Pierwsze kroki

Zanim zaczniemy rozglądać się za odpowiadającymi nam studiami, warto poświęcić chwilę na poznanie siebie. Znajdźmy swoje mocne i słabe strony. Zastanówmy się, czy wolimy pracować z ludźmi, czy raczej z dala od nich. Niestety branie po uwagę wyłącznie zarobków i prestiżu zawodu nie zawsze kończy się pozytywnie.

Przede wszystkim powinno się kształcić w kierunku, który sprawia nam przyjemność, bo tylko tak możemy stać się mistrzem w swojej dziedzinie. Nie warto patrzeć na wybory znajomych, najważniejsze jest to, co my sami czujemy.

Zastanówmy się, w jakich przedmiotach w szkole byliśmy najlepsi, które sprawiały nam największą przyjemność, a których unikaliśmy. Predyspozycje i cechy osobowości to tematy, nad którymi koniecznie trzeba usiąść. Najlepiej zrobić to na kartce papieru, w czasie gdy się nie spieszymy i możemy spokojnie pomyśleć. Jeśli wahamy się pomiędzy dwoma czy trzema kierunkami, dobrym sposobem jest wypisanie plusów i minusów każdego z nich, często pomaga to podjąć decyzję.

Kierunki studiów

W Polsce mamy bardzo bogatą ofertę przyszłościowych kierunków studiów. To czy wybierzemy kierunek humanistyczny, ścisły czy artystyczny zależy tylko od nas. Warto się zastanowić, czy bardziej chcemy służyć ludziom, czy nauce. To jakie studia wybrać dowiemy się analizując siebie i swoje przyzwyczajenia. Jeśli nie potrafimy sami tego zrobić, istnieją doradcy zawodowi, którzy mogą nam w tym pomóc.

Kierunki przyszłościowe

Niektórzy wybierają kierunki niszowe, aby nie mieć zbyt dużej konkurencji, inni modne kierunki, na których jest mnóstwo kandydatów. I jedni, i drudzy mają szansę na sukces zawodowy. Są jednak kierunki, które można ocenić jako potrzebne w przyszłości. Są to przede wszystkim kierunki informatyczne, związane z szybko rozwijającą się komputeryzacją świata. Jednak nie tylko takie. W przyszłości ludzie będą coraz większą uwagę przywiązywać do zawodów podnoszących jakość życia innych, takich jak opiekunowie czy terapeuci. Ważną gałęzią gospodarki jest również inżynieria, w którą wpisuje się biotechnologia wspomagająca medycynę.

Sprawdź, Czym jest case study i jak stworzyć studium przypadku?

Z pewnością znajdą pracę miłośnicy języków obcych, w szczególności tych unikalnych, ponieważ wzrasta komunikacja między państwami na różnych płaszczyznach.

Nie znaczy to jednak, że należy unikać kierunków artystycznych, jeśli mamy do tego predyspozycje i lubimy to robić, powinniśmy pójść za głosem serca. Nie zawsze to co modne i wysoko oceniane przyniesie sukces.

Przyszłościowe kierunki studiów – co wybrać?

To już zależy od każdego człowieka. Najważniejsze, żeby nie był to wybór wymuszony. Nie słuchajmy nacisków otoczenia, posłuchajmy siebie i swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *