Człowiek jest przede wszystkim wzrokowcem. Najpierw zwróci uwagę na logo i barwy, później na cechy produktu. Kolory w biznesie pełnią niebagatelną rolę – często to od nich zależy sukces danej firmy.
Najważniejsze kolory i ich znaczenie
W marketingu wykorzystuje się każdą możliwą barwę. Są jednak takie kolory, które od razu budzą określone skojarzenia. Firmy stosując daną kolorystykę, chcą osiągnąć właśnie taki efekt – wywołać określone myśli u klienta i skłonić go do zakupu.
Zielony – bezpieczeństwo
Barwa zielona ma na nas kojący wpływ. Dlaczego przebywanie na łonie natury odpręża i koi nerwy? W dużej mierze wynika to z zieleni, która nas wtedy otacza.
Firma wykorzystująca tę barwę chce wzbudzić w klientach poczucie bezpieczeństwa, zaufanie. Zwróćmy uwagę, ile banków korzysta z tego odcienia przy projektowaniu logo czy wystroju wnętrz. Przekaz nie pozostawia wątpliwości: jesteśmy bezpieczną firmą z przejrzystymi regułami. Oszustwa, niewypłacalność? Nie u nas!
Kolor zielony związany jest również z tematem ochrony przyrody. Coraz więcej firm angażuje się w działania na rzecz szeroko pojętej ekologii. Zastosowanie zieleni w biznesie nie tylko wyraża poparcie dla działań na rzecz środowiska. Jest to także dobra decyzja wizerunkowa, wielu klientów przy wyborze produktu lub usługi bierze ten czynnik pod uwagę.
Czerwony – działaj!
Przeciwieństwo uspokajającej zieleni. Przez tysiące lat człowiek widząc czerwony, widział krew i ogień, czyli niebezpieczeństwo. Jeżeli niebezpieczeństwo – trzeba uciekać, walczyć, słowem: działać. Kolor ten spotkamy w większości przypadków w branżach związanych ze sportem, aktywnym stylem życia. Starsze pokolenia kojarzą pamiętne połączenie Ferrari i Marlboro w Formule 1. Obydwie marki wykorzystały wspólną barwę w najlepszy możliwy sposób. Zwycięski, czerwony bolid mknie po torze z zawrotną prędkością – czy jest coś bardziej proaktywnego, motywującego do działania?
Przeczytaj także: Real time marketing (RTM) – co to takiego?
Czerwień wykorzystują również portale informacyjne, szczególnie agregatory newsów typu „z ostatniej chwili”. Oprócz szaty graficznej strony takie umieszczają nagminnie ten kolor w clickbaitowych, skandalizujących nagłówkach. Czerwień w tym wypadku przyciąga uwagę (co nawiązuje do wspomnianych pierwotnych instynktów człowieka), odbiorca ma kliknąć w artykuł jak najszybciej, liczy się liczba wyświetleń i czas spędzony na takim portalu.
Czarny – elegancja
Kolor ten kojarzy się głównie z markami premium. Produkt, który przybiera czarne barwy, wydaje się bardziej dostojny, stonowany, elegancki. Nie bez powodu czarny upodobały sobie firmy związane z produktami wysokiej jakości: modowe, jubilerskie, meblarskie, luksusowych pojazdów.
Odcienie
Oprócz samych barw, w biznesie wykorzystuje się również określone nasycenie, odcień czy jaskrawość. Nawet ten sam kolor w innym wydaniu może budzić skrajnie różne skojarzenia.
Pastele
Pastele to dany kolor z domieszką bieli, łagodny dla oka, niejaskrawy. Znajdziemy go w firmach stawiających na ciepły, rodzinny wizerunek (np. produkty dla dzieci).
Barwy jaskrawe
Kolory „bijące po oczach” choć nie są przyjemne w odbiorze, natychmiast przyciągają wzrok. Firmy o stabilnej pozycji rynkowej starają się unikać krzykliwej estetyki, marketing bazujący na jaskrawych barwach to podejście mało wyrafinowane, nieangażujące na dłużej klienta. Biznes wykorzystujący takie odcienie kojarzy się raczej z bazarem sprzed dwóch dekad niż poważnym salonem sprzedaży. Cel reklamowy może osiągniemy, ale za jaką cenę?
Odpowiednie dopasowania
Nikt nie zabronił stosować w marketingu tylko jednego koloru. Połączenia różnych odcieni mogą jeszcze lepiej oddać charakter danej firmy. Pomocne w takim doborze jest koło barw. Wybór kolorów „sąsiadujących ze sobą” uczyni wizerunek bardziej „żywy”, pełen energii. Użycie barw znajdujących się na kole naprzeciw siebie stworzy miłe dla oka kontrasty, czyniąc firmę bardziej atrakcyjną w odbiorze i sprawiającą wrażenie kompletności, spójności.
Jaki jest kolor sukcesu w biznesie?
Reklama kaszki dla dzieci z dominacją czarnych odcieni? A może renomowana kancelaria prawnicza z różowym wystrojem? Takie połączenia nie zawojują rynku i jednocześnie pokazują, jak ważne w marketingu są barwy. Głodny sukcesu w biznesie? Zacznij od kolorów!
Autor tekstu: Michał Babiarz