Od czego zacząć? Czy będę pamiętał o wszystkim? Jak mam to ułożyć? Z tego typu pytaniami boryka się czasem każdy z nas. Bez odpowiedniej organizacji oddalamy się od sfinalizowania projektu. Na ratunek przychodzą listy to-do. W tym tekście dowiesz się, czym one są oraz jak ich używać, by sprawnie odnosić sukcesy. Te małe i te większe!
Czym jest lista to-do?
Innymi słowy – lista rzeczy do zrobienia. Jest to forma ułożonych do wykonania zadań. Może być to plan dnia, przeprowadzki albo po prostu – lista zadań. To uniwersalne narzędzie, które może być tworzone przez każdego. Uczniowie mogą ją sporządzać w celu realizacji kolejnych etapów nauki. Dorosłym pomoże w efektywnym zarządzaniu zawodowym czasem. Seniorzy zaś, dzięki liście, nie zapomną o codziennych czynnościach.
Czy znana jest historia tworzenia list to-do?
Nie jest łatwo określić, kto był twórcą list zadań. Tworzy się je od wieków. W różnych formach, na różnych kontynentach. Jako wczesnego prowodyra tego typu organizacji czasu encyklopedia wskazuje amerykańskiego polityka – Benjamina Franklina. W dzisiejszym świecie listy zadań kojarzyć się mogą z metodami zarządzania czasem, które niewątpliwie przyczyniły się do ich stosowania. Do najbardziej znanych należą – Getting Things Done, Pomodoro, Eisenhower.
Po co tworzy się listę rzeczy do zrobienia?
Istnieje powiedzenie – „Nic nie jest szczególnie trudne, jeśli podzieli się to na małe zadania”. Dzielenie na etapy i tworzenie list pozwalają na lepszą organizację i efektywne zarządzanie czasem. Planowanie jest bowiem pierwszym etapem każdego działania. Dodatkowo jest ważnym elementem procesu, który skłania do większej motywacji. Znacznie łatwiej osiągać cele, mając postawioną jasną wizję. Dlatego właśnie warto tworzyć listę!
Przeczytaj również: Dobre nawyki – lista, którą warto wprowadzić w życie!
Jak stworzyć listę to-do?
Odpowiedź jest prosta. Każdy musi obrać własną strategię. Cel jest jeden – realizować kolejne zadania. Zastanawiając się od czego zacząć, można mieć na uwadze strategię PZPO, która składa się z czterech konkretnych zasad. Czym ona jest?
- P – Przemyśl
- Z – Zanotuj
- P – Podziel
- O – Odhaczaj
W pierwszej kolejności należy przemyśleć, co powinno znaleźć się na naszej liście rzeczy do zrobienia. Ten etap można nazwać wstępnym. Następnie trzeba wybrać nośnik danych! Kartka, tablica magnetyczna, a może notatnik w telefonie? Kolejne stadium to priorytetyzacja. Tutaj warto podzielić postawione wcześniej zadania według ich ważności. Jedni zaczynają od łatwiejszych zadań, inni od cięższych. Do której grupy zaliczasz się Ty?
Idea i zalety listy to-do
Częścią natury ludzkiej jest bez wątpienia wykonywanie zadań, a przetrwanie i rozwój to podstawa naszej egzystencji. W związku z tym, aby sprawnie osiągać cele, warto wspomnieć o szeregu zalet, które być może zachęcą Cię do tworzenia list to-do. Każda z nich przyczynia się do efektywnego zarządzania swoim czasem. Wobec powyższego, kluczowe atuty to:
- jasno zdefiniowane cele
- uporządkowany plan działań
- zwiększona produktywność
- odpowiednia motywacja.
Rodzaje list zadań
W zależności od indywidulanych preferencji lista rzeczy do zrobienia może przybierać różne formy. Papier, elektronika, kalendarz. Wybór należy do Ciebie! Najczęściej i najchętniej tworzone listy to:
- tradycyjna lista papierowa
- lista elektroniczna
- lista celów długoterminowych
- lista kalendarzowa.
Czy istnieją aplikacje do tworzenia list?
Tak! W internecie można znaleźć aplikacje na różne urządzenia – komputery, tablety albo telefony. Posiadają wiele funkcji – od przypomnień, po możliwość udostępniania zadań znajomym. Do najpopularniejszych aplikacji należą:
- Todoist
- Wunderlist
- Microsoft To Do
- Google Tasks.
Kończąc…
Listę rzeczy do zrobienia tworzy się od wieków. Przybierała i wciąż przybiera różne formy. W epoce kamienia na listę można było wpisać upolowanie mamuta. Być może w formie malowidła na ścianie. Dziś upolujemy prędzej okazję w markecie, ale nadal będzie to cel do osiągnięcia. A to w tworzeniu listy jest kluczowe!
Autor tekstu: JAKUB ROCZNIAK