Czym jest marketing SMS i czy warto go stosować?

Badania wykazały, że klienci otrzymujący przypomnienia o rabatach częściej dokonują zakupu niż osoby nieotrzymujące tego rodzaju informacji. Wykorzystując to odkrycie, aż 86% firm decyduje się uzupełnić swoje kampanie reklamowe o wysyłkę SMS-ową.

Czym jest marketing SMS?

Marketing SMS – to rodzaj marketingu mobilnego, polegającego na wysyłaniu treści o charakterze reklamowym na smartfony i telefony komórkowe. Wiadomości mogą mieś formę SMS-ów, MMS-ów i VMS-ów i mogą być dostarczane wyłącznie do osób potwierdzających chęć ich otrzymywania.

Jak skutecznie stosować marketing SMS?

Każda forma marketingu ma swoje kryteria, których, ze względu na osłabienie przekazu, nie należy ignorować. Wytyczne te niosą pomoc w zrozumieniu, czym dokładnie jest marketing SMS i jak wykorzystywać jego potencjał, nie zrażając konsumentów względem marki.

Własna baza danych

Żeby zainteresować odbiorców ofertą nie wystarczy wysłać kilku wiadomości tekstowych na przypadkowe numery. Jakkolwiek ciekawa i angażująca nie byłaby to treść, jeżeli potencjalni klienci nie wyrazili zgody na jej otrzymywanie możemy nie tylko nie przyciągnąć ich uwagi, ale też wzbudzić niesmak wobec reklamowanej marki.

Przeczytaj również: Co to jest content marketing i dlaczego warto z niego korzystać?

Firmy, aby nie wywoływać negatywnych uczuć, najczęściej same budują bazę danych, potrzebną do wysyłania SMS-ów. Jak wynika z badań SMSAPI największy odsetek firm pobiera dane za pomocą własnego systemu on-line lub stacjonarnego kontaktu, rejestracji, zakupów, zapisu do newslettera, klubu lojalnościowego. Zaledwie 5% firm decyduje się na zakup zewnętrznej bazy danych i aż 5% traci tym samym na skuteczności marketingu SMS.

Określenie nadawcy

Kampanie SMS, w których wykorzystywano nazwę marki lub sklepu do oznaczenia nadawcy cieszyły się wyższą skutecznością. Odbiorcy wiadomości od razu rozpoznawali markę, nie mieli oporów przed otwarciem wiadomości czy skorzystaniem z przesłanego linku.

Bezpośrednie przemawianie do klientów

Dane na temat klientów możemy dzielić na grupy uwzględniając: wiek, płeć, majętność czy miejsce zamieszkania. Ale też inne kategorie. Podział znacznie ułatwi komunikację z klientami, zagwarantuje też, że np. użyjemy właściwego języka do osoby starszej i nie zszokujemy jej dynamiką wypowiedzi. Wszelkie komunikaty, wykorzystane w marketingu SMS, przypisane zastaną naszej marce, pamiętając o tym, nie twórzmy rozbieżnych treści. Jeżeli przyzwyczaimy odbiorców do prostych, humorystycznych informacji (o ile forma zostanie pozytywnie przyjęta) konsekwentnie pozostańmy w wybranym tonie.

Kolejnym elementem wpływającym na powodzenie marketingu SMS będzie personalizacja. Pozyskując informacje, takie jak imię czy data urodzenia konsumenta, mamy możliwość wywołania w nim pozytywnych emocji. Rozpoczynając wiadomość od imienia np. Witaj Kasiu, mamy dla ciebie… itd., zbudujemy pozytywną relację, wykraczającą poza dotychczasowe – konsument i sprzedawca. Tak samo będzie w sytuacji wysłania specjalnego rabatu -20% z okazji urodzin. Klient poczuje się doceniony i zadowolony z pamięci o nim, co wpłynie na pozytywne postrzeganie marki, a tym samym częstsze zakupy w naszym sklepie.

Czy warto stosować marketing SMS?

Marketing SMS jest jedyną formą reklamy docierającą do odbiorców w czasie krótszym niż mrugnięcie oka czy uniesienie ręki z telefonem do twarzy. Z racji wyświetlania się powiadomień o SMS-ie na ekranie smartfona nie jesteśmy w stanie go przegapić lub zignorować. W obecnych czasach każdy używa telefonu komórkowego, poświęcając mu średnio 5 godzin w ciągu dnia. Łącząc wszystkie te informacji zyskujemy odpowiedź na zadane pytanie.

Marketing SMS działa i rozwija się, angażując uwagę konsumentów poprzez różnego rodzaju powiadomienia i promocję firm. Sprawnie pomaga wielu branżom w dotarciu do pozornie niedostępnych klientów. SMS-y przez większość odbierane są pozytywnie, dzięki czemu buduje się trwalsza relacja między klientem a marką. Klienci czujący się wyjątkowo dzięki spersonalizowanym wiadomościom w ten sam sposób traktują firmę, która dane uczucia wywołała. O ile wysyłane SMS-y nie przytłaczają ilością oraz przygotowane są z zastosowaniem powyższych kryteriów, potrafią przynieść nawet kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży.

Autor tekstu: Klaudia Paprota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *