W dzisiejszym świecie urządzenia mobilne takie jak smartfony czy tablety stanowią lwią część ludzkiej codzienności. Wiele osób nie wyobraża sobie swojego dnia bez urządzenia mobilnego u boku. Dla wielu z nich są one przedłużeniem ręki. Z pozycji telefonów robi się zakupy, rozmawia z bliskimi, ogląda filmy czy wyszukuje potrzebne informacje. Tak dużą powszechność w stosowaniu tego typu urządzeń można skutecznie wykorzystać na dotarcie do potencjalnych, nowych klientów.
Narzędziem marketingowym, które używane jest w celu przyciągnięcia i zaangażowania klienta, jest mobile copywriting. W dalszej części tego artykułu dowiesz się więcej na jego temat i poznasz najważniejsze zasady pisania takich treści.
Co to jest mobile copywriting?
Mobile copywriting, inaczej smart writing, jest to tworzenie treści marketingowych na urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety. Treści przeznaczone na urządzenia mobilne znacznie różnią się od tych przeznaczonych na komputery. Artykuły te muszą być odpowiednio sformatowane, łatwe do czytania na mniejszych ekranach i dostosowane do specyficznych potrzeb, jakie mają użytkownicy smartfonów. Wszystkich tych użytkowników łączy wspólna potrzeba, a mianowicie zależy im na wygodzie i czasie. Te dwie rzeczy mają kluczowy wpływ na formę treści, którą się do nich kieruje.
Czytelnik mobilny wyszukuje publikacji, którą szybko się czyta i przeprowadza ekspresowy research, mający na celu znalezienie konkretnych, potrzebnych mu informacji. Nie ma on czasu ani cierpliwości na czytanie długich artykułów, potrzebuje odpowiedzi na swoje pytania tu i teraz, w jak najkrótszym czasie.
Zasady mobile copywritingu
Mobile writing rządzi się własnymi zasadami i w wielu aspektach różni się od klasycznego copywritingu. Aby pisać dobrze i spełniać oczekiwania użytkowników należy stosować poniższe wskazówki.
Pierwszą rzeczą jest pisanie krótko i na temat. Im bardziej rozbudowane zdania, tym większe prawdopodobieństwo, że czytelnik przez nie nie przebrnie i zacznie szukać informacji w innym miejscu. Prawdopodobne jest też to, że podczas czytania może przyjść na telefon powiadomienie, które szybko i skutecznie rozproszy delikwenta i oderwie go od czytania długich, złożonych zdań. Wpis powinien łatwo się czytać, być napisany prostym językiem, zrozumiałym dla każdego. Zdania należy pisać możliwie najkrótsze i zawierać w nich jak najwięcej konkretów.
Chwytliwy i skondensowany tytuł i nagłówek przyciąga odbiorców, dzięki temu zapoznają się oni z treścią tekstu, który został przygotowany. Tytuł powinien wzbudzać ciekawość oraz zawierać pytania, na które użytkownik szuka odpowiedzi.
Najważniejsze informacje w tekście warto pogrubić, podkreślić lub napisać kursywą, aby lepiej je uwidocznić, ponieważ użytkownicy smartfonów nie czytają artykułów w całości, tylko je skanują w poszukiwaniu konkretów.
Treści warto wzbogacać filmami, zdjęciami czy infografikami, ponieważ są lepiej odbierane przez czytelników niż zwykła ściana tekstu. Jest to świetny pomysł na urozmaicenie artykułu i sprawienie, że będzie on zwyczajnie ciekawszy.
Jeśli Twoim celem są treści przyjazne dla użytkowników urządzeń mobilnych, muszą być one odpowiednio sformatowane. Akapity ułatwiają czytelnikowi czytanie oraz wyszukiwanie potrzebnych mu informacji. Entery sprawiają, że tekst nabiera lekkości i nie jest zbitą i nie atrakcyjnie wyglądającą ścianą tekstu.
Warto jest również używać w tekstach:
- wypunktowań,
- numeracji,
- tabelek z informacjami,
- czytelnej czcionki.
Teksty w smart writingu powinny angażować użytkowników, może w tym pomóc z jednej strony formatowanie a z drugiej umieszczanie w tekście pytań i natychmiastowe odpowiadanie na te właśnie pytania. CTA (call to action), czyli wezwanie do działania pomaga wywołać w odbiorcy konkretną reakcję (np. kup teraz).
Od dłuższego czasu, bardzo ważne dla wyszukiwarek internetowych stało się odpowiednie optymalizowanie stron internetowych dla urządzeń mobilnych. Właściciele dobrze zoptymalizowanych stron mogą liczyć na wyższą pozycję wyszukiwania. Dotyczy to również samych treści. Powinny one zawierać właściwie dobrane słowa kluczowe, odpowiednio nasycać nimi tekst. Pojawiać się również powinny linki wewnętrzne i zewnętrzne przekierowujące czytelnika w odpowiednie miejsce na danej stronie lub poza nią.
Treści na urządzenia mobilne – podsumowanie
Mobile copywriting, czyli smart writing skupia się na tworzeniu treści marketingowych na urządzenia mobilne takie jak tablety czy smartfony. Teksty te posiadają swoje własne zasady, muszą wygodnie i łatwo się czytać, być sformatowane i dopasowane do wymagań, jakie mają użytkownicy smartfonów i tabletów. Odbiorcy szukający informacji poprzez urządzenia mobilne oczekują szybkich, precyzyjnych odpowiedzi na zadane przez nich pytania. Nie interesują ich długie artykuły z pięknie rozbudowanymi zdaniami, tu liczy się cel, czas i szybkość. Użytkowników smartfonów interesują więc głównie konkrety i pisząc na te urządzenia, właśnie to powinno być najistotniejsze.