Plagiat w internecie – czym jest i jakie są jego skutki?

W świecie szeroko rozwiniętej technologii, jaką jest internet, znaleźć można wiele informacji na dany temat. Dziś internet to także sposób na pracę, choćby poprzez pisanie blogów czy artykułów dla firm zlecających. Najważniejszą rzeczą jest unikalność tekstu. Nie ma tu miejsca na kopie czy plagiat. A czym tak naprawdę jest plagiat w internecie?

Plagiat i jego rodzaje

Niejednokrotnie można spotkać się z definicją tego słowa. Plagiat oznacza przywłaszczenie lub świadome skopiowanie treści innego autora i podpisaniu jako swoją własność. Wyróżniamy podział na dwa rodzaje. Jednym z nich jest plagiat jawny i występuje on w momencie skopiowania cudzej pracy w całości lub fragmencie. Zdarza się, że plagiatem są nie tylko teksty do artykułów czy blogów. Kopią może być obraz, piosenka czy fotografia.

Drugi rodzaj to plagiat ukryty. Występuje, gdy część treści została skopiowana i umiejętnie wpleciona w inny artykuł. Rodzaj ten ma zastosowanie, nie tylko w przypadku dodania zdania skopiowanego dosłownie, lecz także wtedy, gdy słowa zostały zamienione, ale tworzą nadal ten sam konspekt wypowiedzi.

Plagiat w internecie a jego skutki prawne

Kopia lub całkowite przywłaszczenie sobie autorstwa czyjejś pracy jest karalne i może skończyć się pozbawieniem wolności nawet do lat trzech. Pracując w internecie, wstawiając teksty własnego autorstwa, należy pisać je w sposób poprawny merytorycznie, ale przede wszystkim unikalnie. To główna, najważniejsza cecha każdego pisarza. Ilość informacji w wirtualnym świecie, pomaga w bardzo łatwy i skuteczny sposób, szybko odnaleźć poszukiwane frazy. Dzięki temu, nietrudno skopiować to, co aktualnie potrzebujemy i dodać do tworzonego artykułu.

Przeczytaj również: Obsługa klienta – co zrobić, by była efektywna?

Plagiat zdarza się nawet w pracach na potrzeby zaliczeń studiów. Wielokrotnie taka sytuacja miała miejsce, dlatego prace licencjackie, magisterskie, dyplomowe czy inżynierskie poddawane są specjalnemu programowi, wykrywającemu antyplagiat.

Plagiat a utarta pracy – czy na pewno warto?

Pragnąc tworzyć treści na potrzeby firm zlecających, które taką publikację umieszczą na stronach internetowych, należy kierować się unikalnością i oryginalnością własnych prac. W profesjonalnym podejściu do tworzenia artykułów, nie ma miejsca na kopiowanie.  Zastosowanie plagiatu, to nie tylko problem w kwestii prawnej. W przypadku pracy dla firmy zlecającej, to przede wszystkim dowód na brak zaufania oraz oryginalności treści autora. Po takiej sytuacji, można stracić nie tylko posadę w pracy, lecz także, w przypadku swoich autorskich blogów, własnych obserwatorów. Sytuacje te mogą skutkować także utratą potencjalnego zarobku.

Pozycja autora tekstów czy artykułów dla potencjalnych zleceniodawców jest wymagająca pod względem unikalności treści. Będąc w takiej branży, nie można pozwolić sobie na kopiowanie zawartości tekstu, grafik czy fotografii. Oryginalność i rzetelność to podstawa do obfitej współpracy oraz osiągania życiowych sukcesów.

Autor tekstu: Joanna Matysiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *