Jak urządzić pokój do pracy? Aranżacja gabinetu w domu

Zazwyczaj we własnym biurze pracujemy lepiej i efektywniej niż w tłocznej przestrzeni open space. Jeśli mamy możliwość pracy zdalnej, z chęcią z niej korzystamy. Praca zawodowa w miejscu, gdzie żyjemy na co dzień, wymaga przygotowania ergonomicznego i przyjaznego stanowiska. Jak zatem urządzić gabinet w domu, żeby z przyjemnością zasiadać za biurkiem?

Przystosowanie pomieszczenia na gabinet w domu

Pokój do pracy w domu nie musi być wielki. Ważne jest, żeby spełniał określone warunki dające poczucie komfortu pracy. Prawidłowe oświetlenie jest bardzo ważnym elementem BHP. Najbardziej wskazany byłby dopływ światła dziennego, czyli wystarczająco duże okno. Jeśli będzie ono od południa, to przydadzą się żaluzje lub verticale. Jeśli nie ma takiej możliwości, to światło naturalne możemy zastąpić sztucznym, jak najbardziej zbliżonym do naturalnego.

Pokój powinien być duży na tyle, aby pomieścił wszystkie niezbędne sprzęty i meble. Wystarczy kilka metrów kwadratowych. Spokój i uczucie rozluźnienia zapewni nam pastelowy kolor ścian. Barwy intensywne lub wzorzysta tapeta nie sprawdzą się w pomieszczeniu, gdzie spędzamy wiele godzin, intensywnie pracując.

Wyposażenie pokoju do pracy w domu

Dla efektywnej pracy potrzebujemy kilku sprzętów. Istotne jest, aby nie zagracać powierzchni zbytecznymi rzeczami. Schludność na co dzień da nam większe poczucie uporządkowania otoczenia, co przełoży się na efekty pracy.

Praktyczne biurko

Rynek oferuje nam różnorodny wybór takich mebli. Dopasowujemy je do własnych potrzeb i gustów. Jeżeli mamy mnóstwo drobiazgów, to przyda nam się biurko z nadstawką. Do wyboru mamy też meble skromniejsze albo bardziej dizajnerskie. Ustawienie biurka bokiem do okna będzie najbardziej funkcjonalne, przy czym wyjątkowy komfort będziemy czuć, widząc przestrzeń i drzwi przed sobą. Siedząc tyłem do wejścia, jesteśmy podświadomie spięci, a dochodzące bodźce dźwiękowe wydają się intensywniejsze.

Ergonomiczny fotel

Największy wpływ na komfort pracy przy komputerze ma fotel. Dopasujmy fotel do swojej sylwetki oraz wzrostu tak, aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo pracy podczas wielu godzin spędzonych w pozycji siedzącej. Dobrze dobrane krzesło pozwoli na zachowanie prawidłowej pozycji ciała, która wyeliminuje długotrwałe, nadmierne napięcie mięśni, a tym samym uchroni nas przed bólem.

Konieczne narzędzia do gabinetu w domu

Przede wszystkim sprzęt, którym się posługujemy, musi być sprawny. Nic tak nie irytuje w pracy jak zacinająca się drukarka, czy niesprawna myszka do komputera. Ilość i jakość sprzętu dobieramy do swoich potrzeb. Nie pomijamy też tych drobniejszych rzeczy, jak artykuły biurowe. Prowadząc gabinet w domu, dostęp do nich musimy zapewnić sobie sami. Warto współpracować z dyżurnym informatykiem, który zadba o sprzęt w razie awarii.

Kilka rzeczy dla wygody i estetyki w pokoju do pracy w domu

Z czasem zbiera nam się więcej sprzętu i dokumentów. Najwłaściwszym na nie miejscem będzie dopasowany regał. Pomieścimy w nim segregatory, książki i inne rzeczy, które zawsze znajdą się pod ręką. Od strony estetycznej warto przystroić gabinet w domu zielonymi roślinami. Mają one korzystny wpływ na powietrze w pomieszczeniu i koją nasze zmęczone oczy. Ciekawostką jest, że NASA w wyniku wieloletnich badań stworzyła listę roślin doniczkowych, które są najkorzystniejsze dla naszego zdrowia. Estetykę pomieszczenia podniesie też przyozdobienie ścian ulubionym obrazem lub wspomnieniowymi fotkami.

Jak poradzić sobie w sytuacji braku miejsca na gabinet w domu

Home office jest coraz częściej stosowaną formą pracy uznawaną przez firmy. Jeśli nie mamy pokoju do pracy w domu, musimy wygospodarować funkcjonalne miejsce do działania. Najlepiej znaleźć je w strefie dziennej. Niestety, nie może to być choćby najwygodniejsza kanapa. Potrzebne jest biurko z odpowiednim fotelem, umiejscowione w zaadaptowanym zakątku. Można spróbować wyizolować kąt za pomocą eleganckiego przepierzenia z lameli czy też ścianki z roślinami. Wszystko zależy od naszych możliwości. Istotne jest to, żeby miejsce dawało poczucie chociaż niewielkiego odseparowania i pozwalało na skupienie.

Przeczytaj również: Konwersja – jak napisać dobrze konwertujące teksty?

W takim przypadku trzeba lekko zmienić organizację życia domowego. Najlepszym rozwiązaniem będzie praca podczas nieobecności domowników. Jeśli są oni akurat w domu, obopólne ustalenia powinny objąć zakaz głośnych prac domowych np. używanie robota kuchennego, słuchania głośnej muzyki, czy wesołych zabaw dzieci.

Czego jeszcze potrzebujemy do funkcjonowania miejsca lub pokoju do pracy w domu?

Tak samo jak w firmie, w domu należałoby przestrzegać bezpieczeństwa i higieny pracy. Fakt, że szef nie zajrzy nam do pokoju, nie zwalnia nas od utrzymywania należytego porządku. Czyste i zadbane miejsce sprzyja skupieniu i koncentracji. Zadbajmy też o ergonomię pracy przy komputerze, właściwą wysokość krzesła i biurka oraz bezpieczną dla oczu odległość od monitora. Koniecznie róbmy przerwy, wskazane jest też wykonanie paru ćwiczeń rozluźniających. To wszystko wpłynie pozytywnie na efekt pracy.

Podsumowanie

Pracodawcy coraz częściej proponują pracę zdalną, co spotyka się z powszechną akceptacją. Jeśli do tej pory nie pomyśleliście o gabinecie w domu, zachęcam do analizy tematu.

Autor tekstu: Ewa Szweda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *