Real time marketing (RTM) – co to takiego?

W internecie da się znaleźć blogi dotyczące przeróżnych dziedzin i specjalności. Jedne mają dużą czytelność, a innym, niestety, nie udało się jeszcze wybić na wyżyny popularności. Jest jednak tematyka, która praktycznie od zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Są to aktualności. I tym właśnie zajmuje się real time marketing.

Real time marketing jako sposób na zdobycie czytelników

Na informacje dotyczące bieżących spraw jest dosyć duży popyt. Mają na to wpływ głównie emocje kierujące czytelnikami. Chcą się dowiedzieć na dany temat jak najwięcej, korzystając z różnych źródeł. Internetowi twórcy mają więc z jednej strony duże pole do popisu. Mogą odważnie wypowiadać swoje zdanie na konkretne tematy. Z drugiej strony muszą uważać, żeby nie tworzyć treści zatrważająco podobnych do tych, które krążą już w sieci.

Jednak RTM nie jest jedynie domeną twórców piszących teksty na swoje strony. Coraz częściej da się zauważyć, że firmy również chętnie korzystają z jego potencjału. Bardzo słusznie – jest to świetny sposób na zmniejszenie dystansu między nimi a odbiorcami. Zamiast promować się bezpośrednio, nadają aktualnym zdarzeniom charakter marki.

Główną korzyścią real time marketingu jest zwiększenie zasięgów i zaintrygowania marką. Za tym idzie również przyrost liczby czytelników, użytkowników czy klientów.

Jak stosować real time marketing?

Dużym utrudnieniem korzystania z tej opcji jest konieczność ciągłego zainteresowania aktualnymi wydarzeniami. Niektóre z nich są wyjątkowo niespodziewane, nagłe czy zaskakujące. Szybka reakcja w formie stworzenia treści na ten temat może spotkać się z dużym zainteresowaniem wśród odbiorców. Tekst napisany po początkowym okresie ogólnej ciekawości społeczeństwa nie będzie już taki atrakcyjny. Ponadto, najprawdopodobniej, w międzyczasie powstanie również wiele innych treści poruszających tę samą tematykę.

Przy stosowaniu w tekstach RTM największym atutem okazuje się autentyczność. Tekst musi być wyjątkowy, inaczej nie będzie tak ciekawy dla czytelnika. Warto więc korzystać z własnej wiedzy, doświadczenia i kreatywności, zamiast pisać to samo co wszyscy.

Wykorzystując RTM, firmy powinny zwracać szczególną uwagę na to, żeby teksty były tworzone zgodnie ze stylem marki. Treść powinna być zrozumiała dla odbiorców, jak i dobrze dopasowana do kontekstu obecnej sytuacji. W innym wypadku efekt może okazać się przeciwnym do zamierzonego. Zamiast wzmocnić swoją pozycję na rynku, marka prędzej ośmieszy się nieumiejętną próbą korzystania z chwytów marketingowych.

Więcej o autentyczności w copywritingu dowiesz się, czytając bloga Content Writer.

Podsumowanie

Real time marketing jest świetnym sposobem na wypromowanie siebie lub marki. Wystarczy jedynie dobrze wykorzystywać potencjał, jaki dają bieżące sprawy. Szybko reagować na to, co się dzieje, postawić na autentyczność i nie puszczać w obieg treści, gdy nie rozumiemy kontekstu zdarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *