Recykling treści – czy warto go wykorzystać?

Jako copywriter masz zapewne dużo pracy do wykonania i za mało czasu, aby to zrobić. Możesz także czasami czuć się dotknięty blokadą pisarza, jeśli chodzi o tworzenie świeżych, unikalnych treści. Szukając sposobów, aby ułatwić sobie pracę, jednocześnie kontynuując tworzenie wysokiej jakości treści zgodnie z regularnym harmonogramem, warto skorzystać z zasad recyklingu treści.

Spis treści:

 1. Recykling treści w marketingu – czym jest i czym nie jest?
 2. Recykling treści – dlaczego warto to robić?
 3. Jak wykonywać recykling treści?
 4. 3 kreatywne pomysły recyklingu treści
 5. Podsumowanie

Recykling treści w marketingu – czym jest i czym nie jest?

Recykling treści polega na ponownym wykorzystaniu treści, które zostały wcześniej przygotowane, ale w taki sposób, by nie były splagiatowane i sparafrazowane. Celem recyklingu jest odświeżenie, ulepszenie treści, tak aby były one wartościowsze i godne uwagi. Dla lepszego zrozumienia, czym jest recykling treści, a czym nie jest, różnice opiszę poniżej.

Recykling treści – czym jest?

 • Udostępnianie starego wpisu na blogu, który został zaktualizowany o nowe, istotne dane i cytaty
 • Wykonywanie kluczowych statystyk z ebooka i tworzenie infografiki do opublikowania na Twitterze.
 • Tworzenie klipów wideo z sesji nagrywania podcastów, aby opublikować na Instagramie, by wygenerować emocje wśród odbiorców na nadchodzący odcinek.

Recykling treści – czym nie jest?

 • Udostępnianie starego postu na blogu na swoim profilu na Twitterze bez aktualizowania treści pod kątem trafności i po prostu zmiany opisu. Jest to postrzegane jako lenistwo.
 • Publikowanie kampanii w różnych kanałach społecznościowych – jest to marketing wielokanałowy.
 • Recykling treści to nie jest kopiuj-wklej.

Recykling treści – dlaczego warto to robić?

Recykling treści warto robić przede wszystkim z powodu:

 1. Oszczędności czasu i pieniędzy.
 2. Publikacji cennych zasobów, w wielu różnych formach, które zapewniają wartość użytkownikom.
 3. Dotarcie do nowych odbiorców.
 4. Udoskonalenie swojego warsztatu pisarskiego, tworzenia, generowania i publikowania treści.
 5. Osiągnięcie celów marketingowych.

Jak wykonywać recykling treści?

Do przeprowadzania recyklingu treści używamy specjalistycznych narzędzi, dzięki którym praca będzie bardziej efektywniejsza i wykonana szybciej. Najważniejsze z nich to:

 • Screaming Fog – jest to narzędzie skanujące strony internetowe w celu kompleksowej analizy ich struktur oraz elementów wpływających na SEO on-site. Dzięki niemu praca audytorów jest ułatwiona poprzez wykrywanie licznych nieprawidłowości w związku z meta tagami, duplicate contentem, nagłówkami (H1-H6), błędami 404.
 • Surfer SEO – jest to narzędzie do tworzenia treści zgodnie z zasadami SEO, które przydaje się w sytuacji, gdy chcemy, aby nowe teksty były wypozycjonowane i dobrze widoczne w wyszukiwarce Google i miały najlepsze rankingi.
 • Google Search Console – jest to bezpłatna usługa oferowana przez Google, która pomaga monitorować, utrzymywać i rozwiązywać problemy w pozycjonowaniu.
 • Google Analytics – darmowe narzędzie służące do analizy zachowań użytkowników, a także monitorowania ruchu oraz konwersji.

3 kreatywne pomysły recyklingu treści

Do ciekawych pomysłów recyklingu treści należą między innymi:

 • Utworzenie filmu na YouTube.
 • Tworzenie Slide Share – jest najłatwiejszą i korzystną metodą recyklingu treści, ponieważ przekształcana jest w formę prezentacji, wprowadza odbiorców do Twoich słów w inny, smaczny sposób
 • Stworzenie ebooka – jest to świetna opcja dla długich treści blogowych, które zapewniają wartość edukacyjną dla odbiorców.

Recykling treści – podsumowanie

Podsumowując, są dwa podejścia do recyklingu treści: budowanie treści o nowym zasobie o tym samym formacie oraz tworzenie nowych zasobów ze starych i aktualnych treści w innym formacie. Dobre wyselekcjonowanie kontentu do aktualizacji, wybór i umieszczenie odpowiednich fraz kluczowych w nagłówkach zapewni odpowiednie pozycjonowanie, a zarazem zdobycie większego grona odbiorców.

Autor tekstu: Anita Adaszewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *