Jako copywriter masz zapewne dużo pracy do wykonania i za mało czasu, aby to zrobić. Możesz także czasami czuć się dotknięty blokadą pisarza, jeśli chodzi o tworzenie świeżych, unikalnych treści. Szukając sposobów, aby ułatwić sobie pracę, jednocześnie kontynuując tworzenie wysokiej jakości treści zgodnie z regularnym harmonogramem, warto skorzystać z zasad recyklingu treści.
Spis treści:
- Recykling treści w marketingu – czym jest i czym nie jest?
- Recykling treści – dlaczego warto to robić?
- Jak wykonywać recykling treści?
- 3 kreatywne pomysły recyklingu treści
- Podsumowanie
Recykling treści w marketingu – czym jest i czym nie jest?
Recykling treści polega na ponownym wykorzystaniu treści, które zostały wcześniej przygotowane, ale w taki sposób, by nie były splagiatowane i sparafrazowane. Celem recyklingu jest odświeżenie, ulepszenie treści, tak aby były one wartościowsze i godne uwagi. Dla lepszego zrozumienia, czym jest recykling treści, a czym nie jest, różnice opiszę poniżej.
Recykling treści – czym jest?
- Udostępnianie starego wpisu na blogu, który został zaktualizowany o nowe, istotne dane i cytaty
- Wykonywanie kluczowych statystyk z ebooka i tworzenie infografiki do opublikowania na Twitterze.
- Tworzenie klipów wideo z sesji nagrywania podcastów, aby opublikować na Instagramie, by wygenerować emocje wśród odbiorców na nadchodzący odcinek.
Recykling treści – czym nie jest?
- Udostępnianie starego postu na blogu na swoim profilu na Twitterze bez aktualizowania treści pod kątem trafności i po prostu zmiany opisu. Jest to postrzegane jako lenistwo.
- Publikowanie kampanii w różnych kanałach społecznościowych – jest to marketing wielokanałowy.
- Recykling treści to nie jest kopiuj-wklej.
Recykling treści – dlaczego warto to robić?
Recykling treści warto robić przede wszystkim z powodu:
- Oszczędności czasu i pieniędzy.
- Publikacji cennych zasobów, w wielu różnych formach, które zapewniają wartość użytkownikom.
- Dotarcie do nowych odbiorców.
- Udoskonalenie swojego warsztatu pisarskiego, tworzenia, generowania i publikowania treści.
- Osiągnięcie celów marketingowych.
Jak wykonywać recykling treści?
Do przeprowadzania recyklingu treści używamy specjalistycznych narzędzi, dzięki którym praca będzie bardziej efektywniejsza i wykonana szybciej. Najważniejsze z nich to:
- Screaming Fog – jest to narzędzie skanujące strony internetowe w celu kompleksowej analizy ich struktur oraz elementów wpływających na SEO on-site. Dzięki niemu praca audytorów jest ułatwiona poprzez wykrywanie licznych nieprawidłowości w związku z meta tagami, duplicate contentem, nagłówkami (H1-H6), błędami 404.
- Surfer SEO – jest to narzędzie do tworzenia treści zgodnie z zasadami SEO, które przydaje się w sytuacji, gdy chcemy, aby nowe teksty były wypozycjonowane i dobrze widoczne w wyszukiwarce Google i miały najlepsze rankingi.
- Google Search Console – jest to bezpłatna usługa oferowana przez Google, która pomaga monitorować, utrzymywać i rozwiązywać problemy w pozycjonowaniu.
- Google Analytics – darmowe narzędzie służące do analizy zachowań użytkowników, a także monitorowania ruchu oraz konwersji.
3 kreatywne pomysły recyklingu treści
Do ciekawych pomysłów recyklingu treści należą między innymi:
- Utworzenie filmu na YouTube.
- Tworzenie Slide Share – jest najłatwiejszą i korzystną metodą recyklingu treści, ponieważ przekształcana jest w formę prezentacji, wprowadza odbiorców do Twoich słów w inny, smaczny sposób
- Stworzenie ebooka – jest to świetna opcja dla długich treści blogowych, które zapewniają wartość edukacyjną dla odbiorców.
Recykling treści – podsumowanie
Podsumowując, są dwa podejścia do recyklingu treści: budowanie treści o nowym zasobie o tym samym formacie oraz tworzenie nowych zasobów ze starych i aktualnych treści w innym formacie. Dobre wyselekcjonowanie kontentu do aktualizacji, wybór i umieszczenie odpowiednich fraz kluczowych w nagłówkach zapewni odpowiednie pozycjonowanie, a zarazem zdobycie większego grona odbiorców.
Autor tekstu: Anita Adaszewska