Genialny twórca gazety „The Sun” Benjamin Day miał powiedzieć: „sprzedaję tak dużo – bo sprzedaję tanio, a sprzedaję tanio, by móc sprzedawać dużo”. Ale co zrobić, kiedy nasz produkt ani nie jest tani, ani nie ma jeszcze rzeszy klienteli? To proste – poznaj techniki pisania skutecznej reklamy produktu, które pomogą Ci sprzedawać i dużo, i drogo!
Po co komu reklama produktu?
Może sam nieraz zastanawiałeś się, dlaczego wielkie korporacje takie jak Apple czy Nike „marnują” setki milionów dolarów na kampanie marketingowe i sztaby profesjonalnych copywriterów. Przecież ich produkty już od lat podbijają rynek i ciężko znaleźć osobę, która nie znałaby logo nadgryzionego jabłuszka czy charakterystycznej łyżwy na sportowych ubraniach. Ale czy rzeczywiście to pieniądze wyrzucone w błoto? A może to właśnie dzięki reklamom ich produktów kupiłeś ostatnio najnowszego iPhone’a – bo dowiedziałeś się, że możesz robić nim profesjonalne zdjęcia swoich towarów, bez inwestowania w ciężki sprzęt – lub sprawiłeś sobie nowe korki Nike, bo chcesz poczuć się z chłopakami na boisku jak Cristiano Ronaldo, który strzela kolejne gole w butach tej właśnie marki.
Giganci korporacyjni doskonale wiedzą, że nawet najlepszy produkt nie ma szansy na sprzedaż, jeżeli nikt o nim nie wie! Jeżeli zauważyłeś, że wskaźniki sprzedaży w Twojej firmie stoją w miejscu przez brak odpowiedniej promocji Twoich produktów, to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej znajdziesz skuteczne wskazówki pisania reklam, które generują zyski.
Jak przygotować się do pisania reklamy produktu?
Pisanie skutecznej reklamy produktu musi być poprzedzone odpowiednim researchem; w skrócie – im więcej wiesz, tym efektywniejsza będzie Twoja praca. Dlatego warto zapoznać się z trzema płaszczyznami, które podpowiedzą nam, od czego zacząć.
- Dogłębna znajomość produktu. To podstawa. Musimy znać wszystkie detale, cechy i zalety produktu, materiały wykonania, markę etc., by efektywnie przedstawić odbiorcom korzyści płynące z jego posiadania i tym samym rozwiązać problem, z którym się borykają.
- Określenie grupy docelowej. Stwórz profil klienta „doskonałego”, aby dotrzeć do niego z Twoją ofertą. Dzięki znajomości grupy docelowej trafniej dobierzesz styl wypowiedzi oraz medium przekazu reklamy.
- Obserwuj konkurencję. Podejrzyj, jak promuje ona takie same lub podobne produkty i jaki to przynosi efekt. Nie zawsze warto kopiować pomysły innych firm, ale jeżeli coś może zadziałać także u Ciebie, to czemu nie spróbować?
Reklamowanie produktu w 5 krokach – strategie pisania
Jeżeli już zdobyłeś porządną dawkę wiedzy na temat produktu, grupy docelowej oraz działań konkurencji, czas na zabranie się do konkretnego dzieła. Poznaj 5 wskazówek, które skutecznie zareklamują Twój produkt.
- Pokaż klientom, jak Twój produkt rozwiązuje ich problemy
Zakupy rzadko bywają celem samym w sobie. Zazwyczaj potencjalni klienci szukają zaspokojenia jakiejś potrzeby, więc pokaż im, jak Twój produkt może im w tym pomóc! Zamiast przedstawiać suche fakty o produkcie, przedstaw odbiorcom, jak dzięki niemu ich życie zmieni się na lepsze.
- Emocje ponad logiką
Nic tak nie popycha klientów do spontanicznych zakupów jak emocje i sentymenty, dlatego też nie wahaj się na nich bazować. Reklama, która porusza serca odbiorców ma o wiele większe szanse na sukces, niż taka, która opiera się jedynie na rozumowych argumentach.
- Zwroty CTA
Na koniec każdej reklamy zawrzyj zwrot Call-to-Action, który efektywnie skłania odbiorców do działania. Nie koniecznie musi to być nachalne, choć często skuteczne „kup teraz”, ale np. „zapisz się już dziś!” lub „zdobądź 50% zniżki przy zakupie powyżej 100 zł!”.
- Mów prosto do odbiorcy
Wyobraź sobie swojego idealnego klienta i pisz, jakbyś mówił prosto do niego. Używaj trafnie dobranego stylu języka, skracaj dystans, zwracając się do niego na „Ty”. Dzięki temu zbudujesz z nim odpowiednią więź już od samego początku.
- Nie zapomnij o key-words!
W każdej reklamie produktu zawrzyj słowo kluczowe, które determinuje lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Jak już wspominaliśmy, nawet najlepszy produkt najpierw musi dać się znaleźć, dlatego przestrzeganie zasad SEO jest tak istotne.
Powodzenia!
Autor tekstu: Weronika Maalouf