SEO – co to jest i jak to robić dobrze?

Prowadzisz własny e-biznes i szukasz sposobu na jego rozwój? Dochodzą Cię słuchy o optymalizacji i pozycjonowaniu stron internetowych, ale nie bardzo wiesz, o co w tym chodzi? Aby zwiększyć obroty swojej firmy i zabłysnąć wśród „marketingowców”, przeczytaj dalszą część artykułu i dowiedz się, co to jest SEO i jak je wdrożyć.

Co to jest SEO?

SEO (z ang. Search Engine Optimization) to pojęcie, które na dobre zagościło w świecie marketingu i nie tylko. W celu dotarcia do jak największej liczby osób, a co za tym idzie rozwoju biznesu, powstał proces obejmujący działania dopasowane do algorytmów wyszukiwarek internetowych. Aby spełnić wspomniane założenia, witryny konstruuje się w taki sposób, by wyszukiwarki promowały dane strony, tj. wyświetlały je tuż poniżej wpisanego zapytania. Rośnie tym samym prawdopodobieństwo, że użytkownik kliknie w link prowadzący akurat do naszej witryny, co zaowocuje wzmożonym ruchem i wzrostem zysków, słowem – osiągnięciem celu.

„Must-have” czy zbędny wydatek?

Jak można się domyślać, SEO nie jest idealnym wyborem dla każdego. Jest niezwykle przydatne w przypadku firm działających w konkurencyjnych branżach, sprzedających swoje produkty i usługi w internecie oraz pragnących zbudować stabilną pozycję na rynku. Może się jednak okazać stratą czasu i pieniędzy w przypadku małych lub krótkoterminowych biznesów.

Decyzja o inwestycji w SEO powinna łączyć się z włączeniem go do strategii przedsiębiorstwa. Taki ruch wymaga długofalowych, przemyślanych działań, a po odrobinie cierpliwości cieszy upragnionymi rezultatami.

Inwestycja w SEO – kiedy i od czego zacząć?

Optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek można dokonać w zasadzie w każdym momencie, jednak najlepiej pomyśleć o tym jeszcze zanim nasz biznes będzie funkcjonował. Daje to możliwość zaplanowania całego procesu oraz zbudowania witryny zgodnie z jego wytycznymi.

Będąc laikiem w kwestii SEO, możemy zdać się na ekspertów, którzy profesjonalnie zajmują się wprowadzaniem optymalizacji na stronach www. Obejmuje to zarówno aspekty techniczne, takie jak ich budowa, jak i odpowiednią konstrukcję i przedstawienie zamieszczanych treści.

Poniżej prezentujemy elementy, które okażą się pomocne, kiedy zdecydujemy się na pozycjonowanie naszej witryny w internecie.

  1. Analiza konkurencji – jako że pozycjonowanie odbywa się względem innych stron internetowych, ważne jest zapoznanie się z konkurencyjnymi witrynami i wyciągnięcie wniosków istotnych dla naszego biznesu. SEO to nieustanna gra wymagająca znajomości kart przeciwników.
  2. Analiza fraz kluczowych – ten absolutnie niezbędny krok rzuci światło na słowa, które wpisują w wyszukiwarki użytkownicy w celu znalezienia naszej oferty. Świadomość tych fraz pozwoli jak najefektywniej zaprezentować nasze usługi i produkty, aby bezpośrednio odpowiadały na potrzeby konsumentów.
  3. Audyt SEO – element bardzo przydatny, jeśli posiadamy już stronę internetową, jednak chcemy zwiększyć jej widoczność w sieci. Rozłożenie witryny na czynniki pierwsze oraz ogólna ocena jej dopasowania do wyszukiwarkowych algorytmów i potencjalnych klientów pomogą wyznaczyć kierunek optymalizacji. Będzie również świetnym odnośnikiem do mierzenia postępu i efektów pozycjonowania.

Przeczytaj również: Jak wygląda struktura tekstu SEO?

O czym pamiętać, wdrażając SEO?

Powyższe czynności to istny fundament. Jednak na co jeszcze zwrócić uwagę, konstruując stronę www, aby skutecznie piąć się w górę?

Aby treść była czytelna i przejrzysta, konieczne jest zadbanie o jej rozmieszczenie, układ oraz dobór odpowiednich – kluczowych – słów. Po witrynie zbudowanej w ten sposób łatwo jest się poruszać i znajdować poszukiwane informacje. Trafne, unikalne opisy z odpowiednimi nagłówkami, wykorzystujące frazy kluczowe, przyciągną uwagę i zachęcą do skorzystania z oferty.

Nie lekceważmy też tych bardziej technicznych szczegółów. Teksty alternatywne (czyli opisujące, co znajduje się na zamieszczonej grafice) wyposażone w słowa kluczowe, czytelne menu, umieszczanie key words w adresie URL – to wszystko bardzo istotne elementy strategii SEO.

Wersja desktopowa lśni i błyszczy? Niech naszej uwadze nie umknie ta mobilna – nawet najpiękniejsza strona po otworzeniu na telefonie może się rozjechać, a to zapowiedź fiaska. Tak samo jak strona, która ładuje się w nieskończoność.

Pozostaje jeszcze link building, czyli zdobywanie linków z innych witryn, które prowadzą do tej naszej. Ma to niebagatelny wpływ na pozycjonowanie strony i jest swoistą reklamą naszej działalności.

Czy to już wszystko o SEO?

Wiedząc już, co to jest SEO, oraz mając pojęcie, jakich technik używa się w celu jego implementacji, jesteśmy posiadaczami realnego narzędzia do wypromowania naszej strony internetowej.

Ponieważ optymalizacja jest procesem, co zakłada jej ciągłość, nie należy stawiać w tym miejscu kropki. Zmienne są zarówno upodobania i potrzeby konsumentów, jak i algorytmy wyszukiwarek. Możemy więc być pewni, że z czasem lista niezbędników SEO będzie się wydłużać i dostarczać nowych wyzwań.

Autor tekstu: Zuzanna Dach

Miłośniczka słowa, muzyki, dobrego jedzenia i tego, co niemainstreamowe. Pisanie to jej pasja, a zaangażowanie – drugie imię. Specjalizuje się głównie w krótkich formach literackich i nie ma wyrazu, do którego nie znalazłaby rymu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *