Siemano, jak leci? Przyjacielu, usiądź wygodnie i porozmawiajmy jak starzy kumple. Brakuje Ci czasem luźnej rozmowy, bo zawsze musisz trzymać fason? A może cenisz sobie swobodny klimat? Jeśli chcesz podnieść poziom znajomości kultowego slangu z ostatnich lat i lepiej rozumieć, czym on jest, ten artykuł jest dla Ciebie.
Geneza slangu
Z pewnością miałeś do czynienia ze slangiem, gdy byłeś młodszy, zakładając, że nie jesteś już przedstawicielem młodzieży. Slangiem najczęściej nasiąkamy w czasach naszej młodości. Pozwala on młodym ludziom na łatwiejsze i bardziej precyzyjne wyrażanie siebie. To od slangu zaczynaliśmy, a nie od literatury pięknej.
Oprócz szybszego wyrażania stanów emocjonalnych oraz intuicji slang młodzieżowy jest także sposobem na zbudowanie hermetycznej grupy i wyróżnienie się spośród innych. Brak znajomości slangu lub, przeciwnie, naturalne i umiejętne posługiwanie się nim określało pozycję danej osoby w grupie. Wśród dzisiejszej młodzieży niewiele się pod tym względem zmieniło.
Slang jako narzędzie społecznego funkcjonowania
Istnieje jeszcze inny ważny aspekt poza staraniami o miejsce w grupie. Jeśli paczka znajomych posługująca się slangiem dba również o wzajemną przyjaźń oraz dobre samopoczucie wszystkich członków, slang staje się ważnym narzędziem. Wpisany w rytuały witania się, żegnania czy reagowania na różne sytuacje, szczególnie te trudne, pomaga odbudować dobrą atmosferę w grupie. W efekcie wzmacnia to wzajemne zaufanie.
Mroczniejsza strona slangu
Młodzieżowy slang to nie tylko dobre emocje i koleżeńskie życie. To też sposób na to, aby oderwać się od społeczeństwa i przejść w cień. Każdy ma swój wybór co do tego, jak prowadzi swoje życie. Jeśli ktoś ma potrzebę stworzenia subkultury, która będzie akceptować to, co nie jest społecznie akceptowane, slang może być kluczowym elementem tej tożsamości.
Grypsowanie, kontakt między dilerami i ich klientami – to wszystko ma swoje miejsce w naszym społeczeństwie. Nawet jeśli zostało to przez nas wyparte, to żyje swoim życiem. Mimo że całkowicie się od tego odcinam, slang to także sposób na zatajenie informacji, tak aby inni, ci spoza grupy, nie wiedzieli, o co chodzi.
Przeczytaj również: Rozwój osobisty – czym jest i czy warto w niego inwestować?
Młodzieżowe Słowo Roku
Slang młodzieżowy jest czymś, co znajduje się na skraju poważnej debaty a lekceważeniem i uważaniem za coś z marginesu. Z jednej strony dotyka głębokich kwestii społecznych, psychologicznych i językowych, a z drugiej traktowany jest jako wybryk lat młodości. Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje coroczny plebiscyt na młodzieżowe słowo roku, w którym jury zasiadają językoznawcy, eksperci od języka młodzieżowego i przedstawiciele mediów.
Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Rok 2023 był wyjątkowo interesujący pod względem wyboru. Tym słowem jest „rel”. Brzmi nieco obco i kosmicznie, jednak znaczenie tego słowa jest bardzo przyjazne. Oznacza ono powiedzenie, że „uważam dokładnie tak samo jak Ty” lub „jestem dokładnie w takiej samej sytuacji”. Jest to przykład młodzieżowego slangu, który ma na celu budowanie zgodności między młodymi ludźmi. Wyrażanie wzajemnego potwierdzenia bardzo mocno spaja grupę.
Młodzieżowe słowa roku z poprzednich lat
Rok 2022: „Essa” – okrzyk radości ze zwycięstwa.
Rok 2021: „Śpiulkolot” – miejsce do spania.
Rok 2019: „Alternatywka” – dziewczyna wyrażająca się w alternatywnym stylu.
Przyszłość młodzieżowego slangu
Slang ma zapuszczone silne korzenie w młodzieżowej kulturze. To czas buntu i szukania niekonwencjonalnych rozwiązań, co daje wyraz w kreatywnych językowych konstrukcjach. Ten proces będzie trwał tak długo, jak przetrwa nasza cywilizacja, język i będą rodzić się nowe pokolenia. Młodzieżowy slang i jego rozwój jest na tyle intrygujący, że zwrócił uwagę ekspertów od języka i doczekał się plebiscytu, jakim jest Młodzieżowe Słowo Roku. Przed nami kolejne lata i kolejne zjawiskowe słowa do odkrycia.
Autor tekstu: Kamil Kondrat