Czym jest storytelling i jak go wykorzystać?

Godzina 22:52. Dzień powszedni. Lato. Siedzę na krześle przy dużym okrągłym stole. Czytam plik na komputerze. Piję czarną herbatę w kubku z krajobrazem Francji. Dzwoni moja komórka, numer nieznany. Coś się stało… Nikt nie telefonuje w środku nocy bez powodu. Z przerażeniem odbieram…

Moja historia wzbudziła Twoją ciekawość? Właśnie zadziałała siła storytellingu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

Co to znaczy storytelling?

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, sekwencją zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.

Storytelling nazywany marketingiem narracyjnym, to technika prezentowania historii. Jak zauważył C. Ruiz Zafón (cytat z Gry anioła), opowieści są wszędzie oraz łączą ludzi poprzez emocje. Dzięki narracji zaprezentujesz swoje produkty bez nachalności, zbudujesz więź z grupą docelową i stworzysz indywidualny wizerunek swojej marki.

Po co firmie storytelling?

Storytelling skłania klienta do zakupu Twojego produktu w sposób nieświadomy. Uruchamia bodźce w odpowiednim momencie. Kiedy czujesz Mały Głód, co najlepszego możesz zrobić? Nabyć serek Danio, uwalniając się od ataku wroga!

Reklama oparta na historii służy także do poruszania ważnych dla marki kwestii. Firma Dove od wielu lat promuje piękność. Bez względu na kolor skóry, wagę, czy wzrost. Przekazem o akceptacji siebie zyskują klientów solidaryzujących się z ich poglądem.

Przeczytaj również: Jak prowadzić bloga i nie zwariować?

Nie zawsze storytelling wykorzystywany jest do reklamowania produktów. Szukając ciekawej alternatywy dla firmy bez towarów, zainspiruj się Pawłem Tkaczykiem, wykorzystującym opowieści w newsletterze. Sam autor zaznacza: nie czytasz mnie przecież dla nordyckich mitów tylko dla solidnego kawałka wiedzy. Sprawdzisz?

Storytelling w marketingu

Ludzie nie zapamiętują słów, a stan, jaki im towarzyszył przy kontakcie z reklamą. Historie mogą wywoływać radość, smutek czy wzruszenie. To dzięki emocjom dokonują transakcji, a ciekawość pcha ich do czytania dalszych treści.

W słuchawce słyszę znajomy głos. Norbert. Kolega z podstawówki. Na stałe wyprowadza się od rodziców i robi porządki w starych rzeczach. Znalazł książkę podpisaną moim nazwiskiem. Chce mi ją oddać. Głupio mu, że po tylu latach, ale pamięta, że była świetna.

Uff. Jakie szczęście, że zawsze podpisuję książki, które pożyczam…

Samo napisanie opowieści nie jest trudne, ale żeby zainteresować odbiorców, musisz stosować pewne zasady storytellingu.

Prawda ponad wszystko

Kłamstwo ma krótkie nogi. Twoi odbiorcy szybko zorientują się, że Twoja opowieść nie jest autentyczna, nawet jeśli będzie bardzo ciekawa. Mów prawdę i tylko prawdę. W przeciwnym razie klienci zniechęcą się do Twojej marki.

Dziadek bohaterem

Tytułowy dziadek to postać w reklamie Allegro, która chwyciła za serce ponad 19 milionów widzów historią o barierach językowych. Wdrażając storytelling, musisz opracować swojego herosa. Może to być kreacja realna lub wymyślona jak np. Serce i Rozum z kampanii firmy Orange. Bohaterem jesteś również Ty – Twoi klienci chętnie poznają historię Twojej marki, Twoje wartości i perypetie.

Każdy ma problemy

Postawienie bohatera w sytuacji niekomfortowej napędza akcję i pozwala wprowadzić ulgę po jej rozwiązaniu. Odbiorca powinien zobaczyć siebie w Twojej opowieści oraz stać się po niej mądrzejszym. Dobrze, że wszyscy są u mnie cali, prawda? A podpisując swoje rzeczy, masz szansę je odzyskać, może nawet z benefitem…

Pismo kontra video

Historię możesz opowiedzieć słowem pisanym, mówionym lub nagraniami video. Wśród Twoich odbiorców znajdą się zwolennicy obrazu, jak i czytelnicy. Dlatego nie ograniczaj się do jednej formy. Uwzględnij tylko fakt, że w inny sposób tworzy się treści na bloga, a w inny na YouTube.

Storytelling – metoda do wyćwiczenia

Już wiesz, że opowieści otaczają Cię z każdej strony. Zapamiętuj wszystko, co do Ciebie dociera. Określ swoje cele, grupę docelową i formę przekazu. Wzoruj się na innych, analizuj, rozkładaj na czynniki pierwsze ich opowieści. Pobudź kreatywność, a któregoś dnia podbijesz serca ludzi swoją historią.

Autor tekstu: Kinga Urbanik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *