Struktura tekstu – co musisz wiedzieć?

Pozycjonowanie jest niezwykle ważnym elementem udanej strategii marketingowej. Odpowiednia struktura tekstu pozytywnie wpływa na osiąganie zadowalających efektów w hierarchii SEO. Poniżej przedstawiamy proste zmiany do wprowadzenia w strukturze Twojego tekstu, które przełożą się na wymierne korzyści.

Czym jest prawidłowa struktura tekstu?

Nadrzędnym celem, którym kieruje się wyszukiwarka Google, jest zaprezentowanie jak najbardziej wartościowych treści swoim użytkownikom. Teksty SEO, charakteryzujące się przejrzystą, czytelną i merytoryczną treścią, będą pozytywnie oceniane przez algorytmy, co znacząco wpłynie na ich widoczność w sieci.

Pojęcie struktura tekstu pod pozycjonowanie oznacza maksymalne dostosowanie treści do określonych wytycznych wyszukiwarki, by osiągnąć jak najwyższą pozycję i zwiększyć ruch organiczny na stronie.

Zmiany w strukturze tekstu są także widoczne dla odbiorców. Treści zyskują więc na czytelności, są przejrzyste i zrozumiałe. Łatwość w poruszaniu się po tekście oraz odnajdywania najważniejszych informacji wpływa na pozyskiwanie zainteresowania wśród użytkowników. To także wspomaga pozycjonowanie w wyszukiwarce, poprzez zwiększanie czasu i ilości wejść na stronie.

Tworzenie struktury pod SEO to jeden z kluczowych elementów tworzenia treści na stronę internetową:

Krok 1. Pomysł na artykuł

Krok 2. Analiza słów kluczowych

Etap 3. Zaplanowanie struktury tekstu

Krok 4. Pisanie tekstów

Krok 5. Optymalizacja pod pozycjonowanie

Zaplanowanie struktury tekstu opiera się głównie na określeniu hierarchii nagłówków, zastosowaniu cytatów, wyróżnień, numeracji, zapisaniu spisu treści i tym podobnych. Dzięki temu można łatwo uniknąć ogromnych bloków tekstowych, które odrzucają czytelników, tworząc przejrzyste i „przyjemne dla oka” treści.

By stworzyć prawidłową strukturę SEO, należy zadbać o nią już podczas planowania i pisania tekstu. To umożliwi późniejsze modyfikacje, które będą przebiegać w bardziej sprawny sposób. Zaoszczędzi to dużo czasu, poświęconego na pracę nad tekstem, dzięki stworzeniu konkretnego schematu działania, umożliwiającego tworzenie zoptymalizowanych treści.

Jak prawidłowo stworzyć strukturę treści pod pozycjonowanie?

  1. Merytoryka

Przede wszystkim warto na samym początku określić, które zagadnienia są najważniejsze z perspektywy całego tekstu. To z nich wyprowadza się rozwinięcia i pozwolą one usystematyzować hierarchię nagłówków, porządkującą strukturę i zapewniającą przyjemną prezentację treści.

  1. Wstęp, rozwinięcie i zakończenie jako podstawa

Każdy z nas musiał przecież zawierać powyższe elementy w swoich wypracowaniach z języka polskiego. Przy tworzeniu artykułów warto odświeżyć szkolną wiedzę i zastosować ją w praktyce. Wstęp ma na celu zachęcić użytkownika do dalszej lektury, poprzez przedstawienie korzyści, wynikających z czytania następnych zdań. Rozwinięcie zawiera całościową wartość merytoryczną, a zakończenie w prosty i krótki sposób podsumowuje przedstawione wcześniej informacje.

  1. Wyróżniaj się

Czytelnicy uwielbiają przejrzyste grafiki, dlatego zawsze warto oddzielić ważne fragmenty od całego bloku tekstu. To pomoże łatwiej wykonać formatowanie treści, m.in. pogrubienie istotnych informacji.

  1. Atrakcyjny przekaz

Sama przejrzystość tekstu to jedno, ale warto zadbać o dostosowane do treści grafiki. To one wpłyną na całościowy odbiór przekazu i przyciągną uwagę czytelnika na dłużej. Istotne, by stworzyć alternatywny tekst, który będzie zawierał frazę kluczową i opis grafiki, gdyby obraz się nie wyświetlił.

  1. Stwórz ciekawe meta-opisy

To one odgrywają pierwsze skrzypce w Twoim przekazie. Decydują o tym, czy użytkownik buszujący po wyszukiwarce wybierze Twój link, czy może zdecyduje się na atrakcyjniejszy opis konkurencji. Wyższy CTR zapewnia też lepsze pozycjonowanie.

  1. Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

To także jeden z elementów wpływających na pozycjonowanie i ułatwianie użytkownikowi oraz robotom sprawne poruszanie się po stronie.

  1. Nic na siłę, czyli o frazach kluczowych

Nie warto upychać w każde zdanie fraz, ponieważ zbyt duża ich ilość negatywnie wpływa na algorytmy Google. Powinny one zatem zajmować około 0,5%-3% tekstu w naturalnych odmianach. Tytuł i nagłówki H2 to klasyczne miejsce na ich użycie, ale dobrze czasami zamieścić je w zwykłych zdaniach.

Podsumowanie

Podsumowując, powyższe działania pozwolą stworzyć prawidłową strukturę pod pozycjonowanie. Copywriting jest przecież jedną z dziedzin, w której nie ma gotowych zasad prowadzących do sukcesów, a wskazówki służą do wypracowania swoich najlepszych schematów działania, które pozwolą na osiąganie satysfakcjonujących wyników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *