Jak wygląda struktura tekstu SEO?

Tekst SEO to artykuł będący wizytówką kampanii reklamowej, albowiem to on reprezentuje usługi oraz produkty, które mają zostać zaproponowane konkretnej grupie odbiorców. Zadaniem copywritera jest tutaj nie tylko przedstawienie zleceniodawcy jak i jego dóbr, a odpowiedzenie na pytanie użytkownika poszukującego odpowiedzi na swoje pytanie. Tworzenie treści SEO dzieli się na poszczególne etapy, które budują spójną treść.

Tekst SEO a research

Dla każdej firmy ważne jest przekazanie unikatowej wartości dla swojego klienta. Jest to szczególnie trudne w Internecie, gdzie sklepy mają szersze możliwości pokazania swoich produktów i usług. Dlatego copywriter zanim rozpocznie pisanie, robi badanie treści firm konkurencyjnych, następnie listuje powtarzalne struktury, tak aby uniknąć ich w tekście SEO dla swojego klienta. Kluczowe jest tutaj także określenie grupy docelowej. Copywriter nakreśla profil swojego czytelnika, jego obawy, oczekiwania oraz zainteresowania. Pozwala to na zawężenie kręgu odbiorców i dopasowanie treści do czytelnika.

Tekst SEO – planowanie

Zanim copywriter przystąpi do przygotowania tekstu SEO, musi opracować jego plan. Bez niego, tekst jest chaotyczny, nie wnosi żadnej wartości dla czytającego go użytkownika, a co za tym idzie spada jego pozycja w wyszukiwarce. Copywriter najpierw określa cele, które przygotowywana treść ma osiągnąć i co ma przekazywać potencjalnemu klientowi.

Słowa kluczowe w tekście SEO

To one odpowiadają za pozycjonowanie strony internetowej. Copywriter odszukuje w dostępnych narzędziach słów, które są najczęściej wyszukiwane przez użytkowników, dopasowując je do branży, którą będzie przedstawiać. Dzięki umieszczeniu słów kluczowych w treści, strona nie tylko zostanie wysoko pozycjonowana w wyszukiwarce, ale także będzie zgodnie odpowiadała na pytania czytelnika.

Tekst SEO – szkielet treści

Jest to etap, w którym copywriter planuje rozmieszczenie treści, to znaczy: rozkład akapitów, a także ilości słów kluczowych w poszczególnych zdaniach. Kompozycja zdań jest tutaj bardzo ważna, ponieważ czytelnik chętniej wybiera wypunktowane najważniejsze pojęcia niż „ścianę’’ tekstu.

Tytuł w tekście SEO

Copywriter wie, że to tytuł jest kluczem do sukcesu artykułu SEO. To pierwsza rzecz, która decyduje o tym, czy czytelnik zdecyduje się odwiedzić naszą stronę. Dlatego też powinien dobrze odpowiadać na zapytanie, a także być dopasowany do słowa wpisanego w wyszukiwarkę. Warto pamiętać, że tytuł musi być czytelny i prosty, to  znaczy zawierać wszystko, co jest zawarte w artykule. Copywriter wystrzega się używania zbyt dużej ilości środków stylistycznych, które utrudniałyby przekazanie intencji treści SEO.

Tekst SEO a meta opisy

Meta opis to część artykułu, która występuje na zewnątrz artykułu SEO, jednak stanowi ważną jego część. To on, zaraz po tytule, decyduje czy tekst zostanie przeczytany przez użytkownika. Odpowiada za krótkie przedstawienie treści artykułu, w taki sposób, aby zwrócił jego uwagę. Powinien być rzeczowy, to znaczy zawierać główne słowa kluczowe i zdania, które będą związane z zapytaniem w wyszukiwarce. Meta opis to część tekstu artykułu, dlatego zaraz po jego utworzeniu, warto odnaleźć odpowiedni fragment tekstu, który będzie jego wizytówką w wyszukiwarce.

Tekst SEO – podsumowanie

Artykuł SEO to treść, która ma zachęcić użytkownika do przeglądania oferty strony internetowej lub wzbudzenia zainteresowania daną kampanią marketingową. Należy jednak pamiętać, że jego głównym celem jest odpowiedzenie na pytania i rozwiązanie problemów grupy docelowej. Aby treść znalazła się na odpowiednio wysokiej pozycji w wyszukiwarce, copywriter używa odpowiednich słów kluczowych w zdaniach, które naprowadzą użytkownika do oferowanej treści.

Autor tekstu: Adrianna Biszta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *