Przepisywanie tekstów może wydawać nam się czymś niewymagającym, czy wręcz nawet przyjemnym. W rzeczywistości jednak jest to zajęcie o wiele trudniejsze, niż by się mogło wielu osobom wydawać. Transkrypcja wymaga skupienia, cierpliwości oraz skrupulatności – nie każdy nadaje się więc do jej wykonywania. Potencjalni transkrybenci powinni więc najpierw zapoznać się z tym, czego właściwie należy spodziewać się po tej pracy.
Kim jest transkrybent?
To osoba, która odsłuchiwane nagrania spisuje do plików tekstowych.
Dobry transkrybent powinien:
- być skrupulatny,
- znać ortografię i interpunkcję,
- być dyskretny,
- umieć szybko wyszukiwać informacje,
- dotrzymywać terminów,
- umieć wczytywać się w emocje,
- posiadać umiejętność bezwzrokowego pisania na klawiaturze (choć może nie jest to konieczność, to jednak bardzo poprawia wydajność pracy).
Dodatkowo, do tej pracy potrzebne są:
- słuchawki,
- komputer,
- dostęp do Internetu.
Transkrypcja – zalety i wady pracy
Jak każda praca, również ta posiada zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty.
Do zalet należy:
- praca zdalna – jest to ogromny atut zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie prywatność, nie lubią wcześnie wstawać lub dojeżdżać do biura,
- stała nauka – transkrybent może codziennie dowiadywać się nowych, ciekawych informacji,
- brak monotonii – nagrania zawierają różne treści oraz każde z nich jest inne, dlatego transkrybent codziennie musi mierzyć się z czym innym,
- brak konieczności posiadania wyższego wykształcenia – spisywać czyjeś słowa może każdy, kto wykaże do tego chęci.
Do wad należą natomiast:
- konieczność ciągłego skupienia – niezbędne jest poświęcenie całej swojej uwagi słuchanemu nagraniu, a następnie zapisanie go w jak najlepszej formie, co w niektórych przypadkach może zajmować nawet do kilkunastu godzin.
- pojawiające się nagrania w złej jakości – czasami trzeba również wysłuchać fragmentu nagrania kilkakrotnie, by móc zrozumieć, co jest w nim mówione. W takich sytuacjach potrzeba wykazać się dużą cierpliwością,
- przeciętna płaca – za włożony trud w pracę zazwyczaj chcemy odpowiedniego zarobku. W przypadku transkrypcji otrzymane wynagrodzenie nie każdemu może przypaść do gustu.
Zarobki transkrybenta
Transkrybenci najczęściej przyjmują dwa rodzaje rozliczania:
- za minuty – najczęstszą stawką jest tutaj 2,50 zł netto za minutę,
- za znaki ze spacjami (zzs) – 1000 zzs najczęściej kosztuje 2,50-4 zł netto.
Oczywiście, kiedy dostaje się pilne zlecenia lub takie, które są bardziej wymagające (np. nagrane w gorszej jakości), można podwyższyć średnią stawkę.
Nie wiesz, czym są znaki ze spacjami? Tutaj znajdziesz wszystkie informacje na ten temat: https://content-seo.pl/zzs-i-zbs/
Co najczęściej się spisuje?
Kiedy znamy już zalety i wady pracy transkrybenta oraz wiemy, ile zarabia, pozostaje jedynie pytanie o to, co tak właściwie taka osoba musi słuchać, a następnie utrwalać na piśmie.
Oto przykładowa lista tego, co najczęściej się pisuje:
- szkolenia/wykłady,
- podcasty,
- konferencje/webinary,
- wywiady,
- prywatne rozmowy,
- filmy z Youtube’a,
- kazania,
- notatki głosowe,
- rozprawy sądowe.
Transkrypcja – podsumowanie
Chcąc pracować przy spisywaniu nagrań, powinniśmy wziąć pod uwagę to, iż jest to praca wymagająca dużego skupienia oraz godzin spędzonych przy biurku. Trudności te może jednak wynagrodzić możliwość pracy z domu czy ciągłego zdobywania wiedzy z różnych dziedzin.