W ciągu ostatnich lat technologia cyfrowa bardzo się rozwinęła. Zwłaszcza metoda wprowadzania danych lub pytań z wykorzystaniem funkcji głosowych. Niewątpliwie jest to duże ułatwienie, które podnosi komfort użytkowania, nawet bez konieczności korzystania z klawiatury lub ekranu dotykowego.
Co to jest Voice Search?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to metoda wyszukiwania, w której hasło lub fraza nie musi być wpisywane. Wszystko odbywa się za pomocą głosu, co zdecydowanie ułatwia dostępność do internetu. Większość z nas nie ma ochoty odpisywać na maile lub wpisywać słowa kluczowe, ponieważ zajmuje to zbyt dużo czasu. Cała operacja odbywa się w prosty sposób, a wyniki otrzymujemy niemal natychmiast, w ułamku sekundy.
Oczywiście wyszukiwanie głosowe niesie za sobą pewne wyzwania, takie jak odróżnienie mowy od dźwięków tła. Chociaż oparte jest na technologii rozpoznawania mowy, dźwięki otoczenia mogą przeszkadzać w precyzyjnym tłumaczeniu poleceń. Prowadzi to do błędnych wyników oraz konieczności powtórzenia zapytań, szczególnie gdy ktoś mówi szybko i niewyraźnie. Dlatego, aby uniknąć niespodzianek i dobrze wykorzystać opcję Voice Search warto używać jej w miejscach, gdzie nie panuje wielki hałas.
Najważniejsze zalety Voice Search?
Wyszukiwanie głosowe oferuje szereg korzyści, które znacząco ułatwiają i przyspieszają korzystanie z internetu. Oto kilka przykładów:
- wygodne i szybkie wyszukiwanie, dzięki możliwości wypowiedzenia słów, które wpływają na nasze aktualne myśli i potrzeby,
- korzystanie z przeglądarki bez potrzeby przerywania innych czynności, jak na przykład prowadzenia samochodu czy gotowania,
- dostępne dla wszystkich użytkowników, szczególnie przydatne dla osób z niepełnosprawnością lub schorzeniami uniemożliwiającymi pisanie, jak również idealne dla osób niewidomych,
- dzięki prostym komendom głosowym można bardzo szybko uzyskać potrzebne informacje, co jest istotne w sytuacjach, które wymagają natychmiastowej odpowiedzi,
- metoda ta poprzez poprawę doświadczeń użytkownika niewątpliwie jest znaczącym krokiem do lepszego zrozumienia technologii w przyszłości.
Optymalizacja strony pod wyszukiwanie głosowe
Każdy, kto choć trochę orientuje się w Google, zdaje sobie sprawę, że posiadanie strony internetowej nabiera sensu tylko wtedy, gdy jest ona widoczna dla innych użytkowników. Pozycjonowanie jest procesem, który ma na celu zwiększyć widoczność danej strony w sieci. Voice Search nie wpływa znacząco na ten proces, ale udostępnia informacje, jakich zwrotów używają internauci do znalezienia odpowiednich treści lub usług. Dla wydajnego pozycjonowania witryny powinno się wziąć także pod uwagę zapytania głosowe, które użytkownicy najczęściej stosują.
Jak informują specjaliści, zoptymalizowanie strony internetowej pod kątem Voice Search przynosi istotne korzyści. Kluczowe jest uświadomienie sobie, że liczba użytkowników mobilnych przeglądających treści w sieci z roku na rok się powiększa. Bezsprzecznie młodsze pokolenie preferuje wygodne wyszukiwanie głosowe. Co więcej, badania wskazują, że już w 2023 roku wartość transakcji zrealizowanych w internecie za pomocą wyszukiwania głosowego wzrośnie o 100%. Dowodzi to, że adaptacja stron internetowych do tej nowoczesnej technologii staje się niezbędna.
Co przyniesie przyszłość
Według badań ComScore z 2023 roku wyszukiwanie głosowe na przestrzeni ostatniej dekady znacznie się rozwinęło i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec tego trendu. Dowodem na to jest fakt, iż 60% internautów przynajmniej raz dokonało zakupów w sieci, używając Voice Search. Osobiście uważam, że opisywana technologia należy do przyszłości i będzie szybko się rozwijać, ponieważ oferuje wygodę, jakość oraz dostosowuje się do potrzeb użytkowników. Z pewnością jest to klucz do coraz bardziej zautomatyzowanego i cyfrowego świata.
Autor tekstu: Piotr Cywoniuk