W każdym dobrym tekście stosujemy zasadę odwróconej piramidy. Oznacza to, że wiadomości najważniejsze piszemy na początku. Najmniej ważne na końcu. Dlaczego? Wyjaśnijmy to. Przeczytaj i sprawdź.
Zasada odwróconej piramidy, czyli treści ważne i najważniejsze
Większość osób czyta tylko tytuł i początek tekstu, toteż najważniejsze informacje powinny znaleźć się na początku. Skąd to określenie się wzięło? W prawdziwej piramidzie to, co najważniejsze znajduje się na dole. W dobrym artykule na odwrót.
Jeśli pan Kowalski napadł na bank, kradnąc wszystkie pieniądze, to czytelnika w pierwszej kolejności zainteresuje, kto i co zrobił, a nie kiedy i gdzie. Dlatego nie napiszemy: „Dnia 23 lipca 2022 roku, o godzinie 20, w miejscowości X, pan Kowalski napadł na bank, kradnąc tyle i tyle pieniędzy”. Tylko: „Pan Kowalski, napadając na bank, zrabował tyle i tyle pieniędzy. Wydarzenie miało miejsce wczoraj, w godzinach wieczornych”.
Czytelnika zainteresuje, że był napad, ojoj, straszne. Być może przeczyta dalsza część artykułu, by dowiedzieć się szczegółów. Dlatego początek musi być ciekawie napisany, by go zachęcić do dalszej lektury.
Przeczytaj również: Struktura tekstu – co musisz wiedzieć?
Tytuł i lead – chwytliwe i proste
To tytuł ma za zadanie zaintrygować czytelnika. A po nim lead. Chwytliwy tytuł to sugestia, że należy treść przeczytać. Nie musi być długi i skomplikowany, byle rzucił się w oczy. Proszę, oto przykłady: „Farba do włosów, sto procent pokrycia siwizny”. „Farba do włosów skutecznie wygrywa z siwizną”. Tytuł pierwszy nie wnosi niczego nowego. Farba pokrywa siwe włosy i tyle. Tytuł drugi daje pewność, że włosy siwe, będą się miały z pyszna, wygrasz, kupując tę farbę.
Lead w artykule to wstęp, który ma zachęcić do przeczytania całości. Musi być napisany z pomysłem, by wzbudzić zainteresowanie. Najważniejszy jest dobór słów. Używanie odpowiedniego języka, pewność, argumentacja słuszności, sprawią, że czytelnik, zwróci uwagę na tekst na samym początku i przeczyta całość. Wymienianie zalet ubranych w trafne słowa, estetyka krótkiej a konkretnej wypowiedzi, wzbudzi ciekawość i zapewni klienta, że nie straci czasu, czytając cały tekst.
Tak więc tytuł i lead umieszczamy na górze odwróconej piramidy. Bo od ich atrakcyjności zależy nasz sukces, czyli zaintrygowanie czytelnika. Jałowy wstęp i lead, które tylko informują nie skłonią nikogo do przeczytania artykułu. Jeśli dodamy emocje, zaintrygujemy odbiorcę. Bezpośrednie zwroty do czytelnika typu: jak myślisz, chcesz spróbować? Przekonaj się, jesteś gotowy? Te słowa powiodą go na pokuszenie, wzbudzą ciekawość. Zaintrygowany odbiorca podejmie szybką decyzję, poczuje, już na początku, że został wybrańcem. A ty nadstawisz sieć. Przeczytany tekst w całości – cel zostanie osiągnięty.
Nie lej wody, bo utopisz czytelnika
Wymyśliliśmy świetny tytuł, a nasz lead zawiera najważniejsze informacje. I co dalej? W dalszej części tekstu rozwijamy to, co napisaliśmy na początku, dodając mniej istotne informacje. Nie lejmy wody, nie topmy czytelnika w nudzie, bo będzie rozczarowany. To, co mniej istotne również przedstawmy atrakcyjnie. Prosto i schludnie napisany tekst będzie doskonale odebrany i przeczytany do końca. Długość tekstu jest zależna od tematu. Treści pisane po to by były długie, na pewno zostaną potraktowane po macoszemu.
Stosowanie zasady odwróconej piramidy to wygrana z odbiorcą tekstu
Nadmiar informacji w Internecie, sprawia, że czytelnicy mają duży wybór. Chcesz wygrać z odbiorcą? Nic prostszego. Zainteresuj go już na wstępie, tytułem i leadem, a potem stopniuj ważność informacji, najmniej istotne umieszczając na dole. Z pewnością będzie on zadowolony, że już na początku znalazł to, czego szukał. Przeczyta całość? Jeśli rozbudziłeś jego ciekawość, to na pewno. Jednakże nie wszystkie teksty nadają się do takiego schematu. Musisz sam wyczuć, kiedy zastosować zasadę odwróconej piramidy. Gdy artykuł będzie zawierał informacje, które wszystkie będą jednakowo ważne, napisz go tak, by zdobyć czytelnika.
Autor tekstu: Anna Skrzypek