Marketing 4.0. Jak sprzedawać w 2021 roku?

Żadnemu przedsiębiorcy nie trzeba już tłumaczyć, że od dobrej strategii marketingowej zależy powodzenie sprzedaży. Jeśli od dłuższego czasu głowisz się, dlaczego Twój przekaz nie przyciąga nowych klientów, zastanów się, czy jest on w ogóle czytelny i ma szanse do nich dotrzeć. W niniejszym artykule omawiamy, czym jest marketing i jak sprzedawać w 2021 roku. Koniecznie przeczytaj!

Marketing – co to znaczy?

Najkrótsza i zarazem najtrafniejsza definicja marketingu brzmi „zaspokajać potrzeby, osiągając zysk”. Jej autorami są ojcowie chrzestni całej dziedziny Kotler i Keller.

Choć na pierwszy rzut oka, oba pojęcia wydają się jasne i zrozumiałe, mieszczą w sobie zespół wielu możliwych do podjęcia działań, z których należy wybrać te właściwe dla Twojej firmy.

Warto zatem zwrócić uwagę, że definicja ta sugeruje konieczność interakcji i współpracy marki z klientem. Nie można bowiem osiągnąć zysku, bez zaspokojenia potrzeb konsumentów. Co jednoznacznie udowadnia, że nie uda się stworzyć odpowiedniej strategii marketingu bez doskonałej wiedzy o swoim produkcie i wnikliwego poznania potencjalnych klientów.

Czym jest Marketing 4.0?

Marketing 4.0 jest bez wątpienia odpowiedzią firm na dynamicznie zmieniające się realia rynku. Koncepcja ta opiera się na przeniesieniu większości działań marketingowych do internetu i zaangażowanie nowych technologii, by efektywniej przetwarzać posiadane informacje.

Ważną rolę w marketingu 4.0 odgrywa ORĘDOWNIK. Jest to lider opinii, który dzieli się swoimi doświadczeniami z obcowania z produktem z potencjalnymi klientami. Może robić to w różny sposób: publikując recenzje, pokazując zastosowanie/ wykorzystanie produktu lub podejmując dyskusję na jego temat.

Dzięki przeniesieniu działań marketingowych do internetu, a przede wszystkim do mediów społecznościowych marka ma możliwość poznania doświadczeń konsumentów. Opinie klientów, polecenia, uwagi, dyskusje i przykłady wykorzystania wspierają proces doskonalenia produktu oraz dostarczają informacji, które mogą zostać wykorzystane przy kolejnych kampaniach marketingowych.

Lista 5 najważniejszych pojęć w Marketingu 4.0. Jak robią to najlepsi?

Poniżej zamieszczam listę kilku kluczowych pojęć, które musisz znać, zanim zaczniesz tworzyć strategię marketingu dla swojej firmy.

  1. Buzz marketing – inaczej można go nazwać marketingiem szeptanym, którego celem jest dostarczenie klientom pretekstu do rozpoczęcia dyskusji na temat produktu.

WSKAZÓWKA. Śledź dyskusje na forach i grupach w mediach społecznościach, a także np. komentarze na blogach czy pod filmami na YT, spróbuj rozpocząć dyskusję lub skierować bieg rozmowy na Twój produkt. Stworzy to klientom możliwość wyrażenia opinii i wymiany doświadczeń.

  1. Marketing rekomendacji jego celem jest zyskanie duże ilości pozytywnych opinii i pleceń zakupu produktu. Nawiązanie współpracy z liderem opinii pomoże Ci w dotarciu do grupy konsumentów, gotowych kupić produkt.

WSKAZÓWKA. Starannie dobieraj osoby do współpracy, dokładnie zapoznaj się z ich twórczością/ stylem życia/ przekonaniami, to pozwoli zachować autentyczność Twojej marce.

  1. Marketing wirusowy – polega na stworzeniu atrakcyjnego przekazu, który użytkownicy internetu chętnie będą rozpowszechniać (udostępniać, parodiować, komentować).

WSKAZÓWKA. Wirusowo rozprzestrzeniające się w internecie treści, są często kwestią przypadku. Nie masz kontroli nad tym, czy parodia stworzonej przez Ciebie reklamy nie zdobędzie więcej wyświetleń niż sama reklama. Zamiast unosić się dumą, zacznij śmiać się razem z internautami.

  1. Event marketing – jego celem jest zatem tworzenie wydarzenia, które zaangażują potencjalnych klientów i wypromują markę.

WSKAZÓWKA. Jeśli dobrze scharakteryzujesz swoją grupę docelową stworzenie wydarzenia, które przyciągnie potencjalnych konsumentów, nie będzie trudne. Pamiętaj, by charakter wydarzenia odpowiadał ich zainteresowaniom i stylowi życia.

  1. Remarketing narzędzia Google AdWords dają możliwość wyświetlania reklam osobom, które wcześniej odwiedziły daną stroną internetową. A co za tym idzie tym, które były zainteresowane zakupem.

WSKAZÓWKA. Śledząc na bieżąco statystyki Google AdWords, będziesz mógł lepiej poznać i zrozumieć swoich klientów.

Przepis na sukces

Podsumowując, musisz pamiętać o tym, że nikt nie jest w stanie zagwarantować, że podejmowane przez Ciebie działania marketingowe okażą się sukcesem. Marketing to nieustanne obserwowanie tendencji na rynku i doskonalenie podejmowanych działań.

Przestrzeń e-commerce zmienia się zatem bardzo szybko i daje możliwości rozwoju każdej marce. Już w lutym 2021 swoją premierę będzie miała nowa książka Philipa Kotlera „Marketing 5.0”. Publikacja ta zapewne podpowie managerom, jak jeszcze skuteczniej wykorzystać dostępne na rynku narzędzia w kampaniach marketingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *