Zasady SEO copywritingu – narzędzie copywritera

Tworzenie tekstów komercyjnych, same w sobie stanowi połowę sukcesu w odpowiednim pozycjonowaniu. Aby móc jednak w pełni wykorzystać możliwości i usprawnienia oferowane przez copywriting, należy kierować się odpowiednio dobranymi zasadami SEO copywritingu, o których dowiesz się z poniższego artykułu. Poznajmy zatem najważniejsze zasady SEO copywritingu!

Czym są zasady SEO copywritingu?

SEO (ang. search engine optimization), jest procesem zmierzającym do zwiększania widoczności danej treści w wyszukiwarce internetowej. Brzmi dość niewinnie, przecież starczy jakiś chwytliwy tekst, dużo wykrzykników i trochę fantazji, a strona zajmie wszystkie pozycje wyszukiwania od jeden do pięć. Nic z tych rzeczy.

Zasady SEO copywritingu opierają swoją działalność o wiedzę na temat schematów i algorytmów, na podstawie których wyszukiwarka hierarchizuje publikowanie treści. Właśnie one stanowią o prawdziwym potencjale marketingowym wybranych tekstów.

Zasady SEO copywritingu – główne czynniki

Do dwóch głównych czynników zapewniających skuteczne pozycjonowanie zaliczamy:

  • selekcję słów kluczowych;
  • optymalizację około tekstową.

Słowa kluczowe

Słowa kluczowe to najbardziej istotne słowa, wokół których zawiera się dany tekst. Z perspektywy użytkownika, są to natomiast zapytania wprowadzane w okno wyszukiwania. To właśnie na ich podstawie algorytm wyszukiwarki określa, co jest głównym tematem danego tekstu.

Aby powyższe frazy realnie zwiększały szanse na pozycjonowanie Twojej strony warto, aby znalazły się w poniższych fragmentach tekstu:

  • w tytule;
  • w nagłówkach H1, H2 i części H3;
  • na początkach akapitów.

Zasady SEO copywritingu określają również średnie nasycenie tekstu kluczowymi frazami, które oscyluje w granicach 0.5-3% jego całkowitej objętości. Nie jest to oczywiście sztywny schemat, a jedynie rekomendacja (m.in.: wtyczki YoastSEO).

Ważne, aby tekst był naturalny i wszystkie słowa kluczowe zostały wkomponowane w taki sam sposób. Nadużywanie lub zbyt sztuczne ich używanie może przynieść zupełnie odwrotny efekt. Więcej informacji na temat ich odpowiedniego rozdysponowania można znaleźć w ciekawym i aktualnym przewodniku internetowym.

Optymalizacja około tekstowa

Na powyższe składają się wszystkie czynności mające na celu edycje i uatrakcyjnienie tekstu w sposób zgodny z zasadami SEO copywritingu. Najważniejszymi z nich są:

  • opracowanie nagłówków;
  • dodanie meta tytułów i opisów;
  • wybór grafiki;
  • tworzenie odnośników (linkowanie wewnętrzne).

Oczywiście każdy rodzaj publikowanej treści może się nieco różnić między sobą swoimi specyficznymi zasadami SEO copywritingu. Inaczej będzie wyglądał schemat dostosowany pod autorskiego bloga o treściach lifestylowych, a inaczej ten związany z eksperckimi opisami produktów czy usług.

Szczegółowe informacje na temat wyżej wymienionych zasad możesz znaleźć na powszechnej branżowej witrynie internetowej, whitepress.

Podsumowanie

Podsumowując, przestrzeganie zasad SEO copywritingu jest niezbędnym elementem w budowanie długotrwałej strategii i odnoszenia zamierzonych celi w branży. Zarówno dobór słów kluczowych, jak i optymalizacja poza tekstem, to dwa nawzajem uzupełniające się źródła, bez których ciężko wyobrazić sobie satysfakcjonujące wyniki wyszukiwania, na których zależy przecież zarówno zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy. To właśnie te zasady dają marketingową przewagę tekstom tworzonym przez profesjonalistów, a im skrupulatniej przestrzegane, tym większa szansa na obopólny zysk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *