Content hub – centrum twoich treści

Jeżeli posiadasz sporo treści na swojej stronie lub planujesz ją zgromadzić, a jednocześnie zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować tę wiedzę, by była przejrzysta dla użytkownika i skutkowała wysokim pozycjonowaniem – to content hub jest dla ciebie. Pod pojęciem content hub kryje się zaplanowane centrum treści na stronie. To w tym punkcie zbiegają się wszystkie pomniejsze artykuły, wskazując na meritum – obrany temat centralny. Jakie korzyści przynosi i jak prawidłowo go skonstruować? O tym poniżej.

Zalety tworzenia content hub

Tworzenie content hub jako sposobu organizacji treści polecamy szczególnie wtedy, gdy witryna zawiera równolegle kilka obszernych tematów lub obejmuje wyczerpującą wiedzę o konkretnej dziedzinie.

Ustanowienie koncentratora treści sprawdzi się wtedy, gdy chcemy zbudować zawartość strony od zera lub poprawić jej jakość. Dzięki temu zabiegowi wprowadzamy porządek i wskazujemy użytkownikowi, co z czego wynika.

Najważniejszym walorem content hub jest rozpoznawalność przez algorytmy Google, czyli wyższa pozycja w rankingach. Wartościowa treść skłania użytkownika do pozostania dłużej na stronie i, co jest zauważane i  premiowane przez roboty Google.

Jak tworzyć centrum treści?

Stworzenie efektywnego content hub wymaga spełnienia kilku warunków.

Po pierwsze zgromadzona wiedza na wybrany temat musi być de facto wyczerpująca. Pozwala to na zawarcie obszernej treści na naszej stronie.

Kolejna rzecz to stworzenie potencjału dla wyników wyszukiwania, poprzez odpowiednie dobranie fraz kluczowych, związanych z naszym wiodącym motywem.

Ważne jest, by przy tworzeniu content hub wybrać temat, a następnie słowa kluczowe. Zarówno popularne (nieniszowe), jak i z intencją wzbogacenia wiedzy użytkownika, a nie sprzedaży mu jakiegoś produktu.

Różnicę między powyższym można dojrzeć  na przykładzie frazy kluczowej  „zwiększenie przyczepności do podłoża”. Odnosi się do zagadnień związanych ze zjawiskami fizyki, w zestawieniu z frazą „najlepsze powierzchnie hamujące” – przekierowującej do sklepu z oponami lub obuwiem antypoślizgowym.

Po ustanowieniu tematu tworzymy filar content hub w postaci obszernego, przekrojowego artykułu, na którym oprze się reszta treści ze strony.

Wokół głównego wpisu organizujemy resztę podstron – wykorzystując odnośniki – wyjaśniających szczegóły zagadnienia centralnego. Nie należy zapomnieć, że tematy pomniejszych artykułów dobieramy również pod kątem zwiększenia potencjału wyszukiwania.

Dobrym sposobem na stworzenie struktury content hub, czyli połączeń tematu centralnego z podstronami jest sprawdzenie, co w innych zbiorach treści (np. Wikipedii) sugerowane jest jako rozwinięcie naszego zagadnienia.

Na koniec procesu tworzenia koncentratora treści należy uwzględnić poprawne linkowanie wewnętrzne między podstronami a artykułem głównym, posługując się np. anchorami.

Ten krok też musimy przemyśleć. By w efekcie strona była bardziej przejrzysta oraz w łatwy i przyjazny sposób dostarczała użytkownikowi maksimum informacji.

Podsumowanie

Stworzenie centrum treści wymaga namysłu i włożenia wysiłku. Ale jest to gra warta świeczki, bo dzięki takiej organizacji treści z czasem strona będzie przynosić większy ruch. A tym samym wyższa pozycja w wyszukiwarce Google oraz status eksperta w swojej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *