Content SEO nie jest rzeczą prostą do stworzenia, ale nie niemożliwą. Jeśli stworzy się go w odpowiedni sposób, może przynieść wymierne efekty w postaci wyższego pozycjonowania. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawimy 5 podstawowych zasad, których należy przestrzegać podczas tworzenia contentu SEO.
Content SEO – czym jest?
Content SEO to treść dopasowana do wymagań wyszukiwarek, która jest wykorzystywana w celu poprawy pozycjonowania.
Pierwszy człon nazwy – content – na język polski możemy przetłumaczyć jako zawartość. Natomiast drugi – SEO (Search Engine Optimization) – oznacza optymalizację pod kątem wyszukiwarek.
Odpowiednio stworzony content SEO może przynieść realne korzyści biznesowe w postaci:
- większego ruchu na stronie,
- większej liczby potencjalnych klientów,
- lepszych wyników sprzedaży,
- podniesienia popularności i umocnienia wizerunku firmy.
Jak widać, plusów jest sporo, dlatego content SEO powinna znać każda osoba zajmująca się marketingiem w Internecie. Poniżej znajdziecie kilka zasad dotyczących tworzenia wcześniej wspomnianego contentu.
Content SEO – 5 najważniejszych zasad
Na początku musimy zaznaczyć, iż w tworzeniu contentu pod SEO nie ma żadnych dróg na skróty, a punktem wyjścia nadal jest merytoryczna treść.
Niewątpliwie tworzenie jakiegokolwiek rodzaju contentu jest czasochłonne, jednak możemy zapewnić, że gra jest warta świeczki. Przejdźmy już do meritum tego artykułu. Przed Tobą 5 najważniejszych zasad contentu SEO.
Unikatowość
Pierwsza i najważniejsza zasada dotyczy unikatowości treści. Takie treści są skuteczniejsze i pozwalają zachować spójność marki, dostosowanie do potrzeb odbiorców itp. Co więcej, jeśli tekst zostanie skopiowany z innej strony, Google może ukarać stronę, przez co ta straci swoją pozycję w rankingu.
Z uwagi na fakt przedstawiony powyżej, content SEO powinien być tworzony od zera. Oczywiście inspirowanie się innymi źródłami jest dozwolone – chodzi o unikatowość samej formy.
Użyteczność
Jednym z najważniejszych elementów contentu SEO jest merytoryka treści. Google promuje przede wszystkim teksty, które zawierają ważne dla użytkowników informacje.
Napisanie dobrego merytorycznie tekstu (tzw. quality content) jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy korzystamy z rzetelnych źródeł. Najlepszym rozwiązaniem jest obiektywne przedstawienie tematu oraz omówienie wszystkich za i przeciw. Korzystanie z nieznanych źródeł, nacechowanie emocjonalne czy skrajny subiektywizm wyrządzą więcej szkody niż dobrego.
Przejrzystość
Odpowiednio zbudowana struktura tekstu pod pozycjonowanie to kolejny istotny element całej układanki. Tekst SEO powinien zawierać:
- wstęp,
- hierarchicznie dodawane nagłówki,
- wyodrębnione definicje i najistotniejsze informacje,
- akapity,
- podsumowanie.
Taka struktura zwiększy komfort użytkownika i pozwoli mu łatwiej odszukać potrzebne informacje.
Optymalizacja
Po stworzeniu merytorycznej treści o uporządkowanej strukturze, przyszedł czas na optymalizację tekstu pod SEO. Do czynności wykonywanych na tym etapie zaliczamy:
- sformułowanie meta-tekstów, czyli treści wyświetlających się w wynikach wyszukiwania;
- umieszczenie słów kluczowych (w tytule, nagłówkach i akapitach), na które chcemy pozycjonować;
- dodanie zdjęć oraz tekstu alternatywnego do artykułu;
- wykonanie linkowania wewnętrznego.
Wykonanie powyższych czynności nie wymaga więc dużych nakładów czasu ani pieniędzy, a wpłynie pozytywnie na content pod SEO.
Środowisko
Choć ten element nie dotyczy stricte contenu, nie może zostać pominięty. Środowisko, w jakim zostanie umieszczony artykuł gra ogromną rolą, jeśli chodzi o rezultaty SEO.
Do czynników decydujących o potencjale SEO należą:
- topical authority,
- czas ładowania strony,
- wygląd witryny,
- certyfikat SSL,
- wiek domeny,
- ilość linków przychodzących.
Jak widać, stworzenie dobrego contentu SEO nie ogranicza się jedynie do działań w obrębie tekstu. Miejsce publikacji treści jest zatem równie ważne.
Content SEO – podsumowanie
- Content SEO to treść dopasowana do wymagań wyszukiwarek.
- Przy budowaniu contentu SEO należy pamiętać o: unikatowości, użyteczności, przejrzystości, optymalizacji i środowisku.