Meta description i meta title można określić jako wizytówkę strony internetowej wyświetlaną w wyszukiwarce. Ich głównym celem jest zachęcenie odbiorców do odwiedzenia witryny, jednak nie można odmówić im udziału w procesie pozycjonowanie. Czym jest meta description i meta title i jak je stworzyć? O tym, w dzisiejszym artykule.
Meta description – tekst, który zachęca do kliknięcia
Meta description to ten tekst, który wyświetla się małymi literami w wyszukiwarce pod (najczęściej) nazwą strony. To, czy akurat optymalizujesz stronę główną, podstronę czy artykuł, nie ma żadnego znaczenia. Ten meta-opis można zmodyfikować zawsze. Poniżej przekonasz się, dlaczego warto to zrobić.
Przede wszystkim skuteczny opis zwiększa współczynnik klikalności (CTR), a to przekłada się na ruch organiczny na stronie. Pewnie zastanawiasz się, co wpływa na skuteczność tego rodzaju meta-opisu. Spieszymy z odpowiedzią! Dobry meta description cechuje:
- Atrakcyjność – opisz użytkownikom, co mogą znaleźć na Twojej stronie. Może być to odpowiedź na pytanie, oferta lub artykuł, dzięki któremu poszerzą swoją wiedzę. Wszystko zależy od charakteru treści.
- Bezpośredniość – zwracaj się bezpośrednio do odbiorcy, czyli w 2. os. l. poj. Miejsca jest mało, a tekst ma zachęcić użytkownika do wejścia na Twoją stronę. Dlatego śmiało możecie przejść na „ty”.
- Call To Action (CTA) – nie bój się używać zwrotów, takich jak „wejdź!”, „sprawdź!”, „kliknij tutaj!”. Meta description to jedno z niewielu miejsc, w którym możesz z nimi trochę poszaleć.
Choć już od ponad dekady umieszczenie słów kluczowych w meta description nie wpływa na pozycjonowanie, to niemniej jednak warto zadbać o ich obecność. W ten sposób użytkownik wie, co może znaleźć na stronie po wejściu na nią.
Jak długi powinien być meta description?
Ogólnie przyjęta długość wynosi ok. 156 znaków (ostateczny wynik zależy od szerokości użytych liter, ponieważ Google liczy piksele). Jeśli przekroczy się tę ilość, Google utnie tekst i wstawi wielokropek.
Ucięty meta-tekst nie powinien być powodem do zmartwień. Algorytmy wyszukiwarki same oceniają, czy warto wyświetlić cały tekst, czy go skrócić. Wszystko zależy od tego, czy treść będzie adekwatna do wyszukiwanej frazy.
Meta title – liczy się tytuł
Choć atrakcyjny opis jest istotny, to jednak tytuł gra pierwsze skrzypce. W końcu to on zawiera „streszczenie” artykułu czy podstrony w kilku słowach. Znów wynika to z ilości miejsca, jakim dysponujemy.
Meta title mieści ok. 75 znaków. Jest to wystarczająca długość na umieszczenie nazwy strony lub tekstu z krótkim CTA, np. „Sprawdź!”, „Zobacz!” itp. Prezentują się przed nami dwie opcje:
- Tytuł + CTA;
- Tytuł + separator + tytuł strony.
Umieszczenie frazy kluczowej w meta title również będzie dobrym pomysłem, gdyż jest ona nieodłączną częścią tytułu. Niektórzy polecają, aby każde słowo użyte w meta title zaczynać wielką literą. Ma to przyciągnąć uwagę odbiorców. Jest to rzadko spotykany zabieg, a co za tym idzie – nadal może być skuteczny, żeby wyróżnić się na tle konkurencji.
Meta description i meta title – podsumowanie
- Meta description i meta title należą do meta-tekstów. Są to odpowiednio opis i tytuł wyświetlane w wyszukiwarce.
- Głównym celem jest przyciągnięcie uwagi użytkownika.
- Nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie. Mogą jednak zwiększyć CTR, który na pozycjonowanie już wpływ ma.