Content – dlaczego warto w niego zainwestować?

Wizerunek w sieci odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu zainteresowania usługami oraz produktami. Obecnie już nie tylko atrakcyjna cena jest ważnym czynnikiem sukcesu sprzedażowego. Mniej popularne stają się bezpośrednie reklamy, a użytkownicy coraz większą uwagę przywiązują do jakości i profesjonalizmu. Z wizerunkiem bezpośrednio wiążą się pojęcia marketing oraz content. Jak te dwa elementy wpływają na sukces w sieci?

Czym jest content marketing?

Mówi się „nie oceniaj książki po okładce” oraz, że „liczy się wnętrze”. To prawda, ponieważ podstawową wartością każdego biznesu jest profesjonalnie przygotowany i wykonany produkt lub usługa. Jednak na jakiej podstawie dokonujemy selekcji informacji w Internecie? Tutaj kluczem okazuje się być sama treść – jej merytoryczny wydźwięk, a także techniczne oraz wizualne przygotowanie.

Tym właśnie jest content – wnętrzem i opakowaniem w jednym.

Połączeniem marketingu z budową wizerunku firmy w sieci jest content marketing – dziś nieodłączny element praktycznie każdego biznesu. Strategia marketingowa pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, co przekłada się bezpośrednio na rozwój firmy oraz zwiększony zysk.

Marketing treści to publikowanie spójnego i przemyślanego contentu, który jest istotnym elementem budującym zaufanie klienta. Jest nim zarówno informacja o firmie lub produkcie, np. dane kontaktowe, strona www, profile w mediach społecznościowych, grafiki, ikonografiki, filmy video – czyli cała obecna w wirtualnej przestrzeni treść dotycząca firmy bądź usługi, ale także treść stworzona przez markę (np. firmowy blog, cykl postów z poradami branżowymi).

Contentem jest wreszcie samo wizualne podanie treści czy budowa strony internetowej, kolorystyka, a nawet rodzaj użytego fontu (czcionki).

Inwestycja w content, czyli w co?

Aby wizerunek firmy lub produktu był pozytywny i zachęcający, warto rozbić content na mniejsze elementy i po kolei się nim zająć.

Co można zrobić na początek?

  • Zdefiniuj siebie. Zainwestuj w stronę internetową. Jeśli już ją posiadasz – sprawdź, czy ma ona wszystkie niezbędne elementy, które pozwalają na kompleksowe scharakteryzowanie firmy lub usługi, a także, czy podstawowe informacje kontaktowe są widoczne i łatwo dostępne.
  • Prowadź firmowego bloga. Publikowanie profesjonalnych, ciekawych i przydatnych artykułów przedstawia markę jako eksperta i specjalistę w swojej dziedzinie. Regularnie udostępniana treść świadczy o tym, że usługi są aktualne i dostępne, a firma ma się dobrze i wciąż się rozwija.
  • Załóż media społecznościowe. Aktywność w kanałach mediów społecznościowych pozwala na realną interakcję z klientami. Dziś ogromna część społeczeństwa korzysta m.in. z Facebooka czy Instagrama. Skoro ludzie tam są, to warto aby twoja firma oraz jej produkty i usługi również się tam znalazły.
  • Zadbaj o identyfikację wizualną. Pozwól nacieszyć klientowi oko. Współpraca z grafikiem, stworzenie logo firmy, systematyczne wstawianie zdjęć czy ikonografik oraz ładna i estetycznie zbudowana strona są już na starcie ogromnym atutem.
  • Pozycjonuj swoje treści. Aby treść została zauważona, musi mieć odpowiednią budowę, być zorientowana na klienta, mieć odpowiednie nasycenie frazami kluczowymi, spełniać techniczne wymogi wyszukiwarki oraz być przyjemną i wartościową merytorycznie lekturą.

Tutaj z pomocą przychodzi copywriter, specjalista SEO lub profesjonalna agencja copywriterska.

Dlaczego warto w niego zainwestować?

Firmy czynnie działające w sieci są postrzegane jako organizacje wiarygodne, pewne i godne zaufania. Marketing treści to coś więcej, niż sucha i bezpośrednia reklama. To nawiązanie długofalowego kontaktu z wymagającym, ale lojalnym klientem. Inwestowanie w content to świadome budowanie osobowości marki.

Obecnie treść oraz sposób jej przedstawienia są najskuteczniejszą drogą do pozyskania klienta, który poleci usługi dalej i możliwe, że sam (prędzej czy później) do nas wróci.

Krok po kroku każdy z nas jest w stanie stworzyć spójny i wartościowy content. Wymaga to jednak dużo pracy i cierpliwości, a także aktualizowania i pogłębiania wiedzy z zakresu SEO.

Przydatna jest także umiejętność lekkiego pisania oraz stosowania języka korzyści i wraz z kreatywnym podejściem. Dzięki temu publikacje będą mocno wyróżniały się wśród konkurencji. Warto więc rozważyć współpracę ze specjalistami.

Jedno jest pewne – inwestycja w content marketing to działanie, które każdemu w dłuższej perspektywie przyniesie zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *