Artykuły eksperckie – jak je prawidłowo tworzyć?

W ogromie treści dostępnych w sieci coraz trudniej zdobyć uwagę odbiorcy. Aby podwyższyć konwersje, jedni decydują się na mało treściwe, ale łatwe do zapamiętania reklamy. Inni szukają skuteczniejszych sposobów. Wśród nich znajdują content marketing, którego najwyższą formą są artykuły eksperckie.

Artykuły eksperckie – czym są?

To specjalistyczne teksty branżowe zawierające rzetelne informacje. Zazwyczaj umieszcza się je na blogach firmowych. Takie treści są realnie przydatne dla użytkownika. Przekazują odbiorcy skomplikowaną wiedzę w przystępny sposób.

W artykułach eksperckich odpowiadasz na pytania, które Twój potencjalny klient zadaje sobie przed zakupem. To daje sporo możliwości, prawda?

Artykuły eksperckie – co zyskujesz?

Dzięki tekstom specjalistycznym na swojej stronie osiągasz konkretne korzyści.

  • Budujesz wizerunek eksperta w swojej branży – klienci nie mają wątpliwości, że jesteś profesjonalistą.
  • Podwyższasz pozycję strony w wynikach wyszukiwania – dzięki umiejętnemu wykorzystaniu SEO zyskujesz widoczność i docierasz do większej liczby zainteresowanych odbiorców.
  • Kształtujesz pozycję najlepszego źródła informacji na dany temat – zdobywasz zaufanie potencjalnych klientów, rozwiązując ich prawdziwe problemy.
  • Zwiększasz sprzedaż – klient chętniej zdecyduje się na skorzystanie z usług zaufanego eksperta. Wypracowujesz sobie ten tytuł dzięki dystrybucji wartościowych treści.

Artykuły eksperckie – jak je tworzyć?

Aby osiągnąć wymienione efekty, nie wystarczy po prostu pisać. Trzeba robić to skutecznie. Tworzenie dobrych artykułów eksperckich opiera się na pewnych zasadach.

Research

Zanim przystąpisz do pisania, znajdź ciekawy temat. Tekst ma być odpowiedzią na pytanie oraz rozwiązaniem problemu potencjalnego klienta. Aby sprawdzić, co nurtuje użytkowników, użyj przeznaczonych do tego narzędzi, np. Google Trends.

Gdy wybierzesz już właściwe zagadnienie, zdobywaj informacje z zaufanych źródeł. Artykuły eksperckie często dotyczą rzadkich lub trudnych branż. Błędy merytoryczne w tego rodzaju treściach są niedopuszczalne. Dlatego korzystaj ze źródeł naukowych i sprawdzaj ich wiarygodność.

Im lepiej rozumiesz temat, tym rzetelniej potrafisz go przedstawić. Głęboki research pozwala nie poprzestawać na ograniczonym zakresie własnej wiedzy i szukać nowych faktów oraz perspektyw.

Język

W dobrych tekstach specjalistycznych zagadnienia z pewnością przedstawione są prosto i ciekawie. Kluczową zasadą jest zatem dopasowanie stylu i stopnia skomplikowania wypowiedzi do odbiorcy. Weź pod uwagę jego biegłość w danej dziedzinie – piszesz dla specjalisty czy klienta o przeciętnej wiedzy na ten temat?

Tekst ma być odpowiedzią na pytanie oraz rozwiązaniem problemu potencjalnego klienta.

Tworzenie artykułów eksperckich wymaga więc umiejętności przeredagowania informacji z tekstów pisanych trudnym i monotonnym językiem nauki. Treść, z którą zapozna się Twój czytelnik, powinna być zrozumiała i czytelna, a nawet atrakcyjna.

Uporządkuj informacje i zaplanuj strukturę tekstu. Niech odzwierciedla sposób myślenia użytkownika, który najpierw chce wiedzieć co, później – po co i w końcu – jak.

SEO

Tworzenie artykułu eksperckiego powinno przebiegać bez wątpienia z myślą o użytkowniku. Ten rodzaj contentu to całkowite przeciwieństwo tekstów pisanych wyłącznie pod SEO. Jednak i treści specjalistyczne można zaprojektować tak, by wspierały pozycjonowanie.

Przede wszystkim wartość merytoryczna takich tekstów jest bardzo wysoka. Algorytmy wyszukiwarki analizują zawartość strony pod tym względem. Dlatego warto optymalizować artykuły pod SEO. Jak więc to zrobić?

  • Podziel tekst na niedługie akapity.
  • Zastosuj nagłówki.
  • Przedstaw graficznie kluczowe informacje – użyj list punktowanych, a nawet tabelek.
  • Pogrub kluczowe dla tekstu tezy.
  • Zastosuj linkowanie wewnętrzne.

Artykuły eksperckie – podsumowanie

Podsumowując, teksty specjalistyczne stanowią skuteczny sposób na zdobycie klientów. Zatem dzięki rzetelnej informacji obie strony korzystają z tak prowadzonej komunikacji. To nieuciążliwa dla odbiorcy forma promocji, która przynosi zyski firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *