Jak powiedział kiedyś Nick Denton „Wierzymy, że najlepsza strategia optymalizacji treści internetowych jest czymś tak starym jak samo dziennikarstwo”. To opinia brytyjskiego copywritera, dziennikarza i blogera, który w bardzo krótkim czasie stworzył firmę, która zaczęła przynosić milionowe zyski. Opinia ta szokuje, ale jest bardzo współczesna. Jeśli masz napisać tekst pod SEO musisz znać zasady jakimi trzeba się kierować. To samo tyczy się dodawania nagłówków w Twoim artykule. To bardzo istotny krok. Samym sercem artykułu jest nagłówek. Mało tego wyróżniamy ich kilka rodzajów. Sprawdź, jak powinno wyglądać dodawanie nagłówków!
Dodawanie nagłówków H1, H2, H3 – czym się od siebie różnią?
Zacznijmy od tego jaką rolę pełnią nagłówki? Odpowiedź jest bardzo prosta. Oddzielają poszczególne części treści. Dzielą duże fragmenty na bloki tekstu. Jeśli mamy do czynienia z produktem w sklepie internetowym zapewne wydzielimy w nich takie części jak: specyfikację techniczną produktu, zastosowanie czy choćby dane o producencie.
W przypadku artykułów blogowych, nagłówki oddzielają poszczególne fragmenty tekstu, który ma wyczerpać dane zagadnienie. Jakiekolwiek inne użycie nagłówków nie ma sensu. Upychanie w nich fraz nie wiele da, a może niepotrzebnie obniżyć czytelność i jakość doświadczeń użytkownika. Nagłówki mają swoją hierarchię: są ważne i ważniejsze.
Zasady stosowania nagłówków
Kilka wskazówek:
- Na stronie może być tylko jeden nagłówek H1
- W hierarchii nagłówków nie możemy pomijać żadnego z poziomów (nad nagłówkiem H3 musi znajdować się nagłówek H2)
- Każdy nagłówek musi zawierać treść wewnętrzną
- Po nagłówku nie może występować od razu kolejny nagłówek (tego samego lub innego poziomu) musi być pomiędzy nimi jakaś treść
- Nagłówki muszą być opisowe informujące o tym o czym jest treść kolejnego nagłówka
Jak często dodawać nagłówki? W praktyce co 500-1000 znaków ze spacjami. Pozwala to na podzielenie na partie dużą ilość tekstu. Jeśli chodzi o pisanie dla Yoast SEO, zaleca się aby rozdzielać duże bloki tekstów co 250-300 znaków. Dlaczego? Powoduje to, że tekst jest lżejszy do czytania i bardziej przejrzysty. Nagłówki to podstawowe narzędzie każdego dobrego copywritera. Naucz się je stosować, a będziesz pisać naprawdę dobre teksty. Jeśli pominiesz ten etap nauki prawdopodobnie nigdy nie osiągniesz w tej branży sukcesu.
Nie ma artykułu bez dobrych nagłówków
Nagłówki nadają więc rytm i tempo czytania. Powodują, że tekst czyta się z przyjemnością. Rozdzielenie dużej treści i podzielenie jej na fragmenty sprawia, że łatwiej przyswajamy więc czytane informacje. Pamiętajmy! Im bardziej rozbudowany tekst tym więcej nagłówków musimy umieścić. Umieszczenia fraz kluczowych w nagłówkach to bardzo sprytny pomysł na to by zwiększyć widoczność w Google. Musimy pamiętać o hierarchii nagłówków oraz o tym, że dzięki ich stosowaniu zwiększamy czytelność, jak i również podnosimy pozycjonowanie. Łatwiej jest zatem odnaleźć nasz artykuł w wyszukiwarce spośród wielu innych na ten sam temat.