Pomysły na artykuły, jak wymyślić dobry content?

Wciąż rosnące zapotrzebowanie na wartościowe treści, zmusza autorów do tworzenia coraz to bardziej konkurencyjnego i unikalnego contentu. Copywriterzy powinni dążyć do tego, aby ich pomysły na artykuły były użyteczne, a jednocześnie oryginalne. Czym kierować się przy opracowywaniu koncepcji tekstu SEO i w jaki sposób prawidłowo ją wykorzystać? Lektura tego artykułu pomoże uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Czy wystarczy mieć dobry pomysł na artykuł?

Koncept napisania tekstu jest newralgicznym elementem procesu tworzenia contentu. To dzięki niemu powstaje „rama”, w której zostanie osadzona cała treść i umieszczona we właściwym dla niej miejscu. Nie wystarczy jednak mieć mnóstwo pomysłów na artykuły, lecz należy także wiedzieć, jak i kiedy prawidłowo ich użyć.

Konkludując, pomysł na artykuł powinien zawierać w sobie plan stworzenia i właściwego wykorzystania treści na potrzeby content marketingu.

Pomysły na artykuły – jak skutecznie je realizować?

Przed przystąpieniem do pracy nad artykułem powinno się przeprowadzić analizę zasobów w postaci posiadanych artykułów. Należy oszacować możliwość uzupełnienia contentu nowymi treściami lub dopracowanie już istniejących.

Działania analityczne powinny objąć dwa istotne obszary:

  • wewnętrzny – czyli wszystkie treści należące do zasobów danego podmiotu w celu określenia ich wartości content marketingowej;
  • zewnętrzny – content zawarty na innych stronach stanowiących konkurencję dla posiadanych treści.

Określając w ten sposób swoje zaplecze, a także badając content, który może stanowić konkurencję, jest się w stanie doprecyzować działania związane z tworzeniem odpowiednich treści, co pozwoli trafniej realizować pomysły na artykuły.

Dzięki analizie tych dwóch zasobów treści można sprecyzować istotę działań sprzyjających pozyskaniu pomysłów na artykuły. Należą do nich niżej wymienione.

Istniejące treści jako pomysły na artykuły

Ciekawy artykuł pozostawiający niedosyt u czytelnika nie musi kończyć się na jednej stronie. Może być rozbudowany za pomocą linków wewnętrznych. Umieszczone bezpośrednio w tekście lub pod nim będą kierowały użytkownika na właściwe podstrony odnoszące się do danego tekstu.

Jest to oznaką dobrej synergii contentu, która ułatwia poruszanie się odbiorcy w obrębie witryny, dodatkowo działa na polepszenie UX. Linkowanie wewnętrzne ma także dodatni wpływ na pozycjonowanie strony.

Pomysły na artykuły – określenie niepowtarzalnej tematyki

Wiadomo, że unikalny tekst, oryginalna tematyka i wartościowa treść mają pozytywny wpływ na wyniki wyszukiwania. Niezależnie od branży, w której będzie tworzony content, mniej lub bardziej popularnej, znalezienie tematu niepodejmowanego przez konkurencyjne marki i tak będzie graniczyło z cudem.

Jednak pozyskanie informacji o częstotliwości występowania w sieci podobnych treści jest pomocne przy określeniu konkurencyjności własnych pomysłów na content. Aby dowiedzieć się, jak popularne są tematy artykułów w danej branży, można skorzystać z takich sposobów wyszukiwania jak:

  • ręczne wyszukiwanie – najprostsza metoda polegająca na wpisaniu w wyszukiwarkę żądanej frazy dotyczącej tematu bądź tytułu artykułu, tradycyjne wyszukiwanie jest czasochłonne i nie przynosi zbyt oszałamiających efektów;
  • użycie odpowiednich narzędzi – pozwala określić konkurencyjność słów kluczowych, może też okazać się przydatne do pozyskiwania pomysłów na artykuły, ponieważ za pomocą tego rodzaju aplikacji uzyskuje się różne kombinacje i zestawienia fraz.

Konstrukcja tekstu – etapem realizacji pomysłów na artykuły

Kolejnym krokiem wcielenia w życie pomysłu jest stworzenie struktury tekstu. Należy rozplanować układ nagłówków i odpowiednio rozmieścić frazy kluczowe. Ważne jest także, aby nadać treści przejrzystą, czytelną formę.

Tworzenie i optymalizacja treści

Dotarcie do tego etapu jest efektem wcześniejszych działań i stanowi końcową fazę wdrażania pomysłu na artykuł do jego użytecznej formy. Jak można zauważyć, samo tworzenie treści nie jest ukazane jako pierwszorzędna czynność, aczkolwiek jest ona ważkim zadaniem spoczywającym na barkach copywritera.

Następnie przy zastosowaniu linkowania wewnętrznego i formatowania tekstu dokonuje się jego optymalizacji SEO. Ma to niebagatelne znaczenie nie tylko dla pozycjonowania, ale również służy czytelnikowi, który dzięki odpowiedniemu sformatowaniu tekstu może bardziej komfortowo zgłębiać lekturę.

Podsumowanie

Wracając do tytułu, oryginalny zapis użytego w nim cytatu brzmi oczywiście: „potrzeba matką wynalazków”. Ale czy w tej zmienionej formie nie przedstawia on istoty okoliczności powstawania pomysłów na artykuły? W powyższym tekście ukazaliśmy przesłanki powstawania contentu współistniejące wraz z pomysłem i uzupełniające sam koncept na treści. Kreatywność jest jedną z priorytetowych cech, jakie powinien posiadać copywriter. Jednak jego twórczość musi skupiać się na konkretnym celu, jakim jest tworzenie użytkowych treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *