Planowanie tekstów – jak się za to zabrać?

Pisząc długie teksty, niejednokrotnie uświadamiamy sobie, iż chcąc przekazać jak najwięcej treści, sami zaczynamy się w niej gubić. W efekcie jesteśmy zirytowani i w wielu przypadkach musimy zaczynać całą pracę od początku. Chcąc uniknąć takich sytuacji, ważne jest planowanie tekstów przed ich napisaniem.

Czym jest planowanie tekstów i po co się to robi?

W przypadku content writingu jest to etap pośredni między analizą i doborem słów kluczowych a tworzeniem treści. Powinniśmy go stosować w niemal każdej sytuacji związanej z pisaniem, jeśli chcemy, by nasz tekst był przejrzysty oraz lepiej indeksowany w wyszukiwarce. Ponadto, dzięki takiemu zabiegowi, łatwiej jest nam uporządkować własne myśli i w sposób spójny oraz logiczny napisać nasz tekst.

Jak się za to zabrać?

Z pewnością powinniśmy zacząć od wymyślenia odpowiednich nagłówków. Są one bowiem bardzo ważne i stanowią postawę, gdyż wyznaczają budowę artykułu oraz nadają mu odpowiedni kształt. Dzięki nim jesteśmy w stanie – w hierarchiczny sposób – uporządkować informacje, które chcemy przekazać. Systematyzują one treść tak, aby stanowiła spójną całość i prowadziła czytelnika od ogółu do szczegółu.

Przy planowaniu nagłówków należy także pamiętać, iż te nadrzędne zawsze będą opisywać podrzędne.

Przykładowy schemat budowy tekstu będzie wyglądał mniej więcej tak (przy użyciu frazy „jaki prezent świąteczny kupić dzieciom”).

Nagłówek H1: Jaki prezent świąteczny kupić dzieciom?

Nagłówek H2: Dziewczynkom

H3: Dziewczynkom w wieku 3–4 lat

  • Nagłówek H4: Propozycja A (dopiero pod tym nagłówkiem przedstawiamy konkretną propozycję ze szczegółowym opisem)
  • Nagłówek H4: Propozycja B
  • H4: Propozycja C

Nagłówek H3: Dziewczynkom w wieku 5–7 lat

  • Nagłówek H4: Propozycja D
  • H4: Propozycja E
  • Nagłówek H4: Propozycja F

Nagłówek H2: Chłopcom

…. (kontynuacja struktury zgodnie z pierwszym nagłówkiem H2)

Zatem dzięki takiemu ułożeniu tekstu, osobie, która szuka konkretnej informacji, łatwiej będzie ją znaleźć. Patrząc jedynie na nagłówki, będzie mogła od razu przejść do interesującej ją części artykułu. Bez konieczności czytania go w całości.

Jakie korzyści przynosi planowanie tekstów?

Dzięki dobrze zaplanowanemu tekstowi możemy:

  • zaoszczędzić nasz czas – przyspieszając pracę,
  • przekazać jak najwięcej treści w uporządkowany i przejrzysty sposób,
  • ułatwić czytelnikowi poruszanie się po naszym tekście – w tym sprawniejsze wyszukiwanie konkretnych informacji, jakie go w danym momencie interesują,
  • podnieść wartość pisanego przez nas tekstu,
  • poprawić pozycjonowanie w wyszukiwarce,
  • zwiększyć korzyści biznesowe tworzonego tekstu.

Pomimo tego poradnika potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu i stworzeniu tekstów? Wypróbuj agencję pod nazwą Content Writer.

Podsumowanie

Podsumowując, dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu tekstu jesteśmy w stanie przyspieszyć swoją pracę oraz zwiększyć jej efekt. Ponadto łatwiej jest nam ująć w słowa to, o czym myślimy, co przekłada się też na jakość odbioru tekstu przez innych.

Planując tekst, powinniśmy ułożyć więc hierarchię nagłówków. Dzięki przejrzystości napisanego przez nas tekstu bez wątpienia ułatwimy czytelnikowi poruszanie się po nim oraz możemy poprawić pozycjonowanie w wyszukiwarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *