Czym są algorytmy Google i jak działają?

Pewnie zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że wyszukiwarka zawsze wie, czego dokładnie szukasz. Otóż jest to możliwe dzięki specjalnym algorytmom Google, których zadanie polega na tym, aby użytkownik otrzymał idealnie dopasowane rozwiązanie swojego problemu. W tym artykule poznasz ich rodzaje oraz dowiesz się jak działają w praktyce.

Algorytmy Google – podstawowe informacje

Algorytmy Google to pewnego rodzaju mechanizm, polegający na analizowaniu informacji w internetowych witrynach. Dzięki temu wyszukiwarka może ocenić wartość danej strony i zdecydować, na którym miejscu zostanie ona wyświetlona użytkownikom.

W jaki sposób działa wyszukiwarka Google?

Istotą działania przeglądarki internetowej jest system rankingowy, pozwalający algorytmom uporządkować witryny w sposób najbardziej wartościowy dla użytkownika. To jaką pozycje dany portal zajmuje w Google, zależy od wielu czynników, m.in.: ilości odwiedzin i zapytań klientów, wszelkich konwersji, a także sprzedaży produktów czy usług. Specjaliści SEO nie mają łatwego zadania, choćby ze względu na ciągłe aktualizacje tych schematów. Faktem jednak jest, że na poprawę wysokości w wynikach wyszukiwania może wpłynąć zastosowanie odpowiednich fraz kluczowych w treści strony lub zwiększenie szybkości jej wczytywania.

Rodzaje algorytmów Google

Google nieustannie udoskonala lub tworzy nowe mechanizmy, które indeksują wszystkie informacje zamieszczane w Internecie. Oto przykłady kilku z nich.

Page Rank

Był to pierwszy algorytm wykorzystywany przez wyszukiwarkę Google. Stworzyli go w 1998 r. Larry Page oraz Siergiej Brin w ramach swojego projektu naukowego. Jego głównym zadaniem była ocena jakości treści oraz linków prowadzących do danego portalu. W praktyce oznaczało to, że im więcej odnośników z innych źródeł, tym wyższa pozycja w przeglądarce. Współczynnik Page Rank podawał wartości od 0 do 10, co ułatwiało ułożenie witryn w odpowiedniej kolejności. Jednak prostota tego rozwiązania i łatwość manipulowania doprowadziły w 2016 r. do jego całkowitego wycofania.

Panda (Google Panda)

Do jego zadań należy przede wszystkim sprawdzanie i ocenianie wszelkiej treści zawartej na stronach internetowych. Można śmiało powiedzieć, że Panda walczy ze spamem oraz nieuczciwymi technikami pozycjonowania. Wprowadzenie tego mechanizmu ma na celu zmniejszenie ilości witryn słabej jakości oraz plagiatów. Panda wyświetla tylko takie miejsca, które zawierają merytoryczne i wartościowe informacje.

Pingwin (Google Penguin)

Działanie tego algorytmu Google opiera się na analizowaniu wszystkich linków prowadzących do danego portalu. Jeśli jeden z odnośników zostanie odebrany jako podejrzane działanie, będzie to sygnał ostrzegawczy dla wyszukiwarki. W efekcie pozycja witryny spadnie bądź zostanie całkowicie wykluczona. Pingwin docenia strony z dopasowanymi linkami kontekstowo, indeksując je na wyższych miejscach.

Koliber (Google Hummingbird)

Działanie tego mechanizmu nie odnosi się bezpośrednio do pozycjonowania, lecz skupia na lepszym zrozumieniu intencji użytkownika, wpisującego daną frazę w przeglądarce. W praktyce pozwala to na wyświetlanie wyników, które nie zawierają dokładnych słów kluczowych, ale potencjalnie mogą rozwiązać dany problem. Dzięki temu strony internetowe zawierają treści przydatne odbiorcom, a nie tylko sztuczne frazy służące wyższemu indeksowaniu.

Gołąb (Google Pigeon)

Wraz z pojawieniem się tego algorytmu, istotna stała się lokalizacja użytkownika. Podawanie informacji teleadresowych w znacznym stopniu wpłynęło na poprawę pozycjonowania lokalnego. Gołąb sprawia, że strony optymalizujące swoje wizytówki Google, będą częściej wyświetlane osobom przebywającym w okolicy.

Algorytmy Google – podsumowanie

Google nieustannie aktualizuje bądź tworzy nowe algorytmy, które mają na celu poprawę działania wyszukiwarki. Świat technologii pędzi do przodu, a Internet musi się do tego dostosować. Istotne jest, aby mechanizmy wpływające na działanie przeglądarki wciąż się rozwijały i były jak najmniej podatne na manipulacje.

Autor tekstu: Paulina Kamińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *