Portfolio copywritera, czyli kilka słów o prezentacji tekstów

Jeśli myślisz poważnie o karierze copywritera, chcesz być postrzegany jako profesjonalista i codziennie na swojej skrzynce mailowej odnajdywać kolejne zlecenia, to bez starannie przygotowanego portfolio ani rusz. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób je stworzyć oraz jakie niesie to za sobą korzyści dla Ciebie.

Dlaczego stworzenie portfolio copywritera to dobra decyzja?

Odpowiednia prezentacja dzieł to nieodłączna część pracy w każdym twórczym zawodzie. Nie inaczej jest w przypadku copywritera. W jego przypadku portfolio nie stanowi na pewno zamiennika CV, a raczej jego uzupełnienie – wizualizację i dowód zawartych w nim informacji. Jest przy tym najlepszym świadectwem umiejętności, znajomości copywritingu i „lekkiego pióra”, tak często wymienianego w specyfikacji zleceń czy ofert pracy. Mówiąc wprost, Twoje szanse na zdobycie zlecenia rosną, gdy klient ma możliwość zweryfikowania jakości Twoich tekstów.

Oprócz tego pamiętaj też, że teksty, którymi chcesz się pochwalić, znacznie lepiej zaprezentują się w otoczeniu designu strony, dla której zostały stworzone. Dzięki temu pozwalasz również potencjalnemu zleceniodawcy poznać kontekst towarzyszący Twoim tekstom.

Co powinno znaleźć się w portfolio?

Poświęć nieco miejsca na krótką autoprezentację: napisz kilka zdań o sobie, swoim wykształceniu, dotychczasowym doświadczeniu, określ tematykę, w której się specjalizujesz. Główną część wypełnij oczywiście przykładami napisanych tekstów. Tu liczy się przede wszystkim Twój warsztat, zdecyduj więc rozważnie, którymi treściami zdecydowanie chcesz się pochwalić.

Najlepszym rozwiązaniem jest zamieszczenie nie linków, a zrzutów ekranu stron, na których znajdują się teksty Twojego autorstwa – to rozwiązanie pozwala na unaocznienie faktycznej obecności tekstu na stronach, na których content jest nierzadko aktualizowany lub usuwany. Do potencjalnego zleceniodawcy doskonale przemówią również opinie Twoich poprzednich klientów, jeśli więc masz tę możliwość, koniecznie umieść je w portfolio. Z oczywistych przyczyn nie zapomnij też o podaniu swoich danych kontaktowych: numeru telefonu i adresu e-mail.

Przeczytaj także: Copywriter freelancer – jak nim zostać?

W jakiej formie najlepiej stworzyć portfolio?

Jak zapewne dobrze wiesz, nie istnieje jedno niezawodne narzędzie do stworzenia portfolio copywritera, którego użycie zapewni mu zapełniony harmonogram pracy na kilka miesięcy w przód. Internet oferuje dużo rozmaitych narzędzi, a w ich doborze i tworzeniu portfolio ograniczać Cię może jedynie własna wyobraźnia i inwencja. Pomocne będzie postawienie się w roli zleceniodawcy i zadanie sobie pytania: jakie portfolio mnie samego zachęciłoby do wybrania oferty danego copywritera?

  • Strona www – niewątpliwie jeden z najbardziej profesjonalnych sposobów na prezentację swojej osoby i dotychczasowych tekstów. W tym celu możesz wykorzystać systemy CMS, jak np. wordpress.com. Różnica między blogiem a stroną polega na konieczności częstej aktualizacji treści tego pierwszego. Strony internetowe są, w porównaniu do blogów, bardziej statyczne. Warto rozważyć stworzenie portfolio właśnie w tej formie, jeśli zależy Ci na oszczędności czasu, a przy tym na zaprezentowaniu się jako osoba profesjonalna.
  • Platformy dostępne online – jeśli rozwiązanie w postaci bloga lub strony wydaje Ci się sztampowe lub zbyt pracochłonne, rozważ skorzystanie z platform przeznaczonych dla pisarzy, dziennikarzy i właśnie copywriterów. Jedną z nich jest Journo Portfolio, w wersji darmowej pozwalające zamieścić do 10 prac, a dodatkowo współpracujące z Google Analytics, dzięki czemu masz wgląd w ruch na stronie. Innymi, równie pomocnymi platformami, są clippings.me czy płatne Writer’s Residence.
  • Dokument PDF (prezentacja) – to darmowe i bardzo wygodne rozwiązanie. Zadbaj o odpowiedni layout (przyjazną czcionkę i stonowaną kolorystykę), aby nie odstraszyć zleceniodawcy przerostem formy nad treścią. Zamieść zrzuty ekranu Twoich tekstów obecnych na stronach, dla których były przygotowywane. Zrzuty możesz wykonać za pomocą wtyczki Awesome Screenshot.

Portfolio copywritera – podsumowanie

Stworzenie własnego portfolio bez wątpienia się opłaca, jeśli tylko jest to zrobione w odpowiedni sposób. Dzięki starannej i przemyślanej prezentacji swoich prac będziesz odbierany jako profesjonalista i dobry partner do współpracy. W pracy nad portfolio możesz wykorzystać zarówno darmowe, jak i płatne narzędzia. Postaraj się wypełnić je swoimi najlepszymi tekstami, a zapewnisz sobie nie tylko kolejne zlecenia, ale także dobre opinie klientów.

Autor tekstu: Anna Pieczyrak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *