Wysoki poziom konkurencyjności oraz powszechny dostęp do informacji sprawiają, że większość przedsiębiorców nie jest w stanie pozwolić sobie na nieobecność w sieci. Copywriting zyskał na znaczeniu, zwiększyło się też zapotrzebowanie na dobrze przygotowanych i odpowiedzialnych twórców. Czym powinien więc cechować się profesjonalny copywriter?
Profesjonalny copywriter – na czym polega jego praca?
Copywriter to osoba, która zawodowo zajmuje się tworzeniem treści. Krzywdzącym byłoby jednak pozostawienie tego stwierdzenia bez krótkiego wyjaśnienia.
Content (z ang. treść) to wszystko, co znajduje się w Internecie, cała widoczna oraz niewidoczna zawartość każdej strony internetowej. Są to zarówno:
- dłuższe i krótsze teksty (artykuły specjalistyczne, eksperckie, wpisy na bloga, wypowiedzi w social mediach, teksty sponsorowane)
- opisy produktów w sklepach internetowych (branża e-commerce),
- treści informacyjno-promocyjne umieszczane na stronach internetowych (opis firmy, dane kontaktowe, oferta, cennik itp.)
- zdjęcia, ikonografiki, grafiki, filmy promocyjne,
…a także elementy takie, jak: techniczna budowa stron www, odpowiednia struktura tekstów, zgodność zamieszczanych treści z wytycznymi algorytmów wyszukiwarki (podstawy SEO), a nawet wizualna budowa treści – szata graficzna oraz fonty.
Jasne, że content jest czymś o wiele szerszym, niż tylko słowo – ale to od słowa
w czystej postaci powinniśmy zacząć. Dobry copywriter musi przede wszystkim mieć dryg to pisania tekstów, które dobrze się czyta oraz poprawnie posługiwać się językiem, w którym tworzy.
Profesjonalny copywriter – 5 cech
Każdy może pisać teksty, ale nie każdy od razu będzie wiedział, jak przygotować profesjonalny i wartościowy content. Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny copywriter?
1. Zdolności językowe
Zawodowy twórca nie może pozwolić sobie na błędy gramatyczne czy ortograficzne. Poprawne używanie języka to absolutna podstawa wykonywania zleceń – nie chodzi jedynie o nienaganną pisownię. Należy dostosować sposób pisania do wskazanej grupy odbiorców, zachować barwny, ale wyważony styl wypowiedzi. Specjalista w subtelny sposób wykorzysta również elementy perswazji oraz zastosuje wymowny język korzyści.
Słowo stanowi pierwszą zasadę rozgrywki, którą prowadzi copywriter w swojej pracy. Dobry autor musi posiadać tzw. lekkie pióro. Łatwość w formułowaniu wypowiedzi znacznie usprawnia pracę, zwłaszcza przy dużej ilości zleceń. Przygotowany materiał musi być spójny, przejrzysty i dobrze zredagowany. Dzięki temu czytelnik z przyjemnością pochłania kolejne linijki bez względu na to, o czym jest tekst.
2. Techniczne przygotowanie
Nie można tworzyć dobrej jakości treści, jeśli nie ma się zielonego pojęcia na temat zasad działania miejsca, w którym się je umieszcza.
Znajomość aktualnych trendów SEO sprawi, że teksty będą miały poprawną strukturę i nie zginą w czeluściach Internetu, który jest ogromną, wirtualną przestrzenią bez dna. To głównie od copywritera zależy, czy tekst zostanie zauważony przez wyszukiwarkę, dlatego warto postawić na współpracę z doświadczonym i profesjonalnym twórcą.
3. Research
Umiejętność wyszukiwania informacji jest niezbędna, ponieważ copywriter często musi opracowywać materiały na zupełnie nieznane sobie tematy. Ważna jest selekcja zebranych danych oraz zweryfikowanie ich prawdziwości. Cały proces powinien być przeprowadzony sprawnie i szybko, a w tekście powinny zostać zawarte jedynie treści niezbędne z punkt widzenia realizacji tematu.
4. Samodyscyplina
Zlecenia, od których zależne jest nasze wynagrodzenie, należy wykonywać przede wszystkim w terminie. Copywriter musi być osobą pracowitą, która jest w stanie samodzielnie zorganizować i zaplanować swoją pracę. Nie można pisać jedynie wtedy, kiedy ma się na to ochotę. Bez względu na to, czy pracujesz w biurze czy zdalnie, to terminy zleceniodawców są najważniejsze i to dostarczanie contentu na czas jest podstawą owocnej współpracy.
5. Kreatywność i twórczość
Profesjonalny content writer musi nieustannie szukać inspiracji. Należy wystrzegać się powtarzalności schematów, dostosowywać treść maksymalnie do oczekiwań klienta oraz tworzyć wyróżniający się content, aby konkurencja pozostawała daleko w tyle.
Profesjonalny copywriter – podsumowanie
Copywriterem może dziś zostać właściwie każdy. Od zawodowego tekściarza nie wymaga się kierunkowego wykształcenia czy ukończenia specjalistycznych kursów. Sama umiejętność pisania to jednak nie wszystko. Nienaganny warsztat techniczny oraz zdolności komunikacyjne są podstawą sukcesu tej branży.
Copywriting to rozbudowany proces komunikacji wizerunkowej. Rzetelny i skutecznie działający copywriter musi umieć prowadzić marketingową narrację klienta na najwyższym możliwym poziomie. A to wszystko tylko i aż z użyciem jednego narzędzia, czyli słowa. Otwartość i kreatywność są w cenie, ale profesjonalizm tak naprawdę zaczyna się już od pierwszej wymiany mejla z klientem.