Content experience – zadbaj o doświadczenia odbiorcy

Pewnego dnia koleżanka z mojej pracy powiedziała mi, że jej treści na tiktoku nie przyciągają odbiorców. Była smutna, ponieważ tworzy materiały, które mają na celu edukować ludzi w kontekście postrzegania osób z niepełnosprawnością. Natchnęła mnie do napisania tego artykułu. Czym tak właściwie jest content experience? Zapraszam!

Czym jest content experience

Wielu z nas spotkało się z pojęciem content. W obecnych czasach jest ono przez wielu influencerów używane. Content to nic innego, jak zawartość naszych publikacji, profili na mediach społecznościowych. Twórcy internetowi mają różne rodzaje contentu, jedni skupiają się na edukowaniu ludzi w różnych obszarach życia, a inni publikują treści wyłącznie dla zabawy. No dobrze, została odświeżona pamięć odnośnie do terminu — content, a co to znaczy content experience?

Content experience oznacza doświadczenia odbiorców na opublikowany i wypromowany materiał. Przez doświadczenia rozumiemy odczucia, emocje towarzyszące oraz wszelkiego rodzaju reakcje na treść. Content expierience jest kluczowym elementem w marketingu, wpływającym na zadowolenie odbiorców, klikalność, a także czas poświęcony na zapoznanie się z treścią.

Co wchodzi w skład content experience

Wiemy, co powyższy termin oznacza, a teraz zajmiemy się opisem części składowych content experience. Pamiętajmy, że wszystkie elementy są tak samo ważne. Zaniedbanie jednego „składnika” wpłynie na pozostałe. Dobre jest dbanie o wszystko w równym stopniu.

  1. Środowisko treści — po pierwsze chodzi nam tutaj o miejsce, w którym odbiorca ma styczność z opublikowanym materiałem. Po drugie koncentrujemy się na pierwszych wrażeniach naszego np. czytelnika. Odbiorca stawia sobie podstawowe pytania: czy content spełnia założoną misję, czy materiał wygląda na profesjonalny.
  2. Struktura treści — bardzo ważna jest organizacja i zarządzanie treścią. Tutaj kluczowa jest odpowiednia nawigacja. Odbiorca powinien z łatwością sięgać po treści, ma być zadowolony, a nie zniesmaczony.
  3. Wpływ treści — trzeba uświadomić sobie, czy materiał zachęca do podejmowania jakichkolwiek reakcji (like, udostępnienia, komentarze). Tutaj musimy pamiętać o CTA.

Przykłady content experience

Tak naprawdę wszędzie mamy do czynienia z tym terminem, ale dla uporządkowania myśli nie zaszkodzi przytoczyć parę przykładów.

  1. Prowadzenie mediów społecznościowych, bez odbiorców nie ma reakcji, bez reakcji nie ma popularności, a bez popularności nie ma twórców. Pewnie zauważyliście, jak np. na tiktoku twórcy „wzywają do działania” — prosząc o subskrypcję. Nasze doświadczenia i idąca za tym reakcja ma ogromne znaczenie.
  2. Blogi i artykuły — przedsiębiorstwa często zlecają pisanie tekstów copywriterom, na ich barkach leży napisanie takiej treści, która będzie „klikalna”.
  3. Strony e-commerce — sprzedaż produktów, recenzje klientów, a także odpowiednia nawigacja po stronie (wyszukiwanie produktów).

Wszystkie te przykłady tworzą całość. Jeśli Ci zależy na reakcjach od odbiorców, to nie zapominaj o nich. No chyba że tworzysz materiały tylko dla siebie.

Zalety

Jakie mogą być korzyści z content experience? Czy przychodzą Ci jakieś do głowy, sprawdź, czy myślimy o tym samym.

  • Zaufanie klientów/odbiorców — jeśli raz kupią u Ciebie produkt, to jest duże prawdopodobieństwo, że przyjdą z powrotem.
  • Zaangażowanie w treści — ktoś, kogo przyciągnie materiał, przeczyta go do końca i może udostępni dalej albo komuś o nim opowie. Nic tak dobrze nie działa, jak poczta pantoflowa.
  • Lepsze SEO — masz angażujący materiał, to wiedz, że twoje treści będą lepiej przez Google pozycjonowane. Oznacza to, że np. twój filmik może być na pierwszym miejscu w wyszukiwarce, a to najlepsza nagroda!

Dbaj o doświadczenie odbiorcy

Na początku przytoczyłam pewną historię. Miała ona na celu pokazać, że warto pamiętać o stworzeniu angażujących treści, bo dzięki nim zyskujesz zaufanie i aprobatę odbiorców. Doświadczenie klientów jest bardzo ważne, jeśli chcesz piąć się w górę.

Autor tekstu: Weronika Apolinarek

Hej, mam na imię Weronika, lubię aktywnie spędzać czas. Nie znoszę się nudzić! Dbam o rozwój i każdego dnia wyznaczam sobie nowe cele. W wolnej chwili lubię oglądać filmy bollywood i zwiedzać różne miejsca, a czasem odwiedzam pływalnie i sprawdzam swoją kondycję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *