Call to action jako efektowne narzędzie marketingu

Czasami słyszymy, że nie ważne jak zaczynamy, ale jak kończymy. W marketingu jednak często, by podsycić ciekawość konsumenta, należy mieć nie tylko mocne wejście, ale i również koniec. Zasiane ziarenka ciekawości u odbiorcy mają sprawić, że ruszy machina, która do reszty ma zapoznać z danym produktem i zachęcić do kupna czy generowania wyników. Jednak by konsument mógł i chciał zagłębić temat, należy wezwać go do działania i wzbudzić niehamowane zainteresowanie lub pożądanie. Jak tego dokonać i cieszyć się nieustanie wzrastającymi obrotami?

Czym jest call to action?

Jest to nic innego jak wezwanie do działania. Najczęściej stanowi ono krótkie, podlinkowane wyrażenie lub hasło w formie tekstu lub przycisku (np. ikony), będące komunikatem, który za główny punkt stawia sobie zachęcenie odbiorców do podjęcia akcji na stronie internetowej, reklamie online, w e-mailu czy w celu złożenia zamówienia. Takie „wezwanie do działania” ma jednoznacznie sugerować, że można w nie kliknąć, by przejść dalej. Stworzony komunikat musi być jasny, prosty i czytelny w odbiorze, a także co jest niezmiernie istotne – musi przyciągać wzrok.

Gdzie można zastosować call to action?

Będąc stałym bywalcem internetowych przestrzeni, być może nie zastanawiałeś się dokładnie, kiedy tak naprawdę, dajesz się złapać na wezwanie do działania i czym ono właściwie jest. CTA stanowi pewnego rodzaju podsumowanie, które wcale nie musi oznaczać zakończenia, a wręcz przeciwnie – możesz zostać przekierowany do wykonania dalszych działań.

Najpopularniejsze wezwania do działania to „Dowiedz się więcej”, „Kup teraz”, „Zamów” czy „Zapisz się do newslettera”. Call to action można napotkać w takich miejscach jak np. sklepy internetowe, maile, newslettery, landing page czy też w mediach społecznościowych.

Czym charakteryzuje się dobre wezwanie do działania?

Skuteczne CTA musi spełniać kilka kryteriów, które sprawią, że odbiorca zostanie zachęcony do podejmowania dalszych kroków. Przede wszystkim – wezwanie do działania musi być krótkie i proste do przyswojenia. Pokazanie „samego” produktu i zamieszczenie obok niego wezwania „Kup teraz”, może być mało korzystne i nie zachęcające. Zanim więc konsument podejmie decyzję o kliknięciu w danym miejscu, warto wzbudzić w nim poczucie pożądania (w przypadku sklepów internetowych) i zainteresowania (pogłębienia wiedzy w danej tematyce).

Ciekawy opis i przedstawienia produktu sprawi, że internauta z przyjemnością wykona call to action. Należy więc przedstawić jak najwięcej korzyści wynikających z danej usługi czy przedmiotu w wezwaniu, by odbiorca poczuł się zachęcony, np. „Wypróbuj za darmo!” czy też „Chce otrzymywać informację o promocjach i nowościach”.

Tworzenie presji – z racji doświadczenia, każdemu może kojarzyć się trochę inaczej, jednak w marketingu internetowym jest ono jednym z kluczów sukcesu. Zaznaczenie o ograniczonym czasie trwania promocji czy też dostępności danego produktu + wezwanie do działania, może podbić wyniki sprzedażowe i popularność marki.

Przeczytaj także: Lead w artykule – co to jest i jak go napisać?

Dynamika i konkretność również mogą sprawić, że CTA będzie formalnością. Samo wezwanie do działania, musi tym samym być odpowiedzią na aktualną potrzebę odbiorcy. Warto zatem postawić na jasne i konkretne sformułowania, które mówią, co się zadzieje, gdy zostanie on użyty do dalszych kroków. Klienci chcą łatwo, szybko i przyjemnie korzystać z dóbr internetu, dlatego nie ma co komplikować tego niejednoznacznymi hasłami i językiem.

Ekspozycja wezwania do działania jest ogromnie ważna. Strzałem w kolano będzie ukrywanie go w zakamarkach postu czy strony, co skutecznie zablokuje potencjalnemu klientowi dalsze działania jak również rozwój danej marki internetowej. Należy więc zadbać o widoczność call to action, który wręcz nie będzie miał szans umknąć.

Jak sprawdzić skuteczność CTA?

By sprawdzić skuteczność danego wezwania do działania, czyli móc określić wskaźnik kliknięć, warto posłużyć się Click Through Rate (CTR). Informuje on o ilości osób, które zobaczyły ofertę i zdecydowały się kliknąć zawarty w niej link (CTA). Zalecana jest systematyczna weryfikacja tego wskaźnika, gdyż dzięki temu łatwo będzie można określić trafność i dobór danego call to action. Pod uwagę warto również wziąć fakt, jak odwiedziny na stronie przekładają się na realizację wezwania do działania np. zakup czy zapis. Mało satysfakcjonujące statystyki mogą być m.in. źródłem nieefektywnego doboru CTA do strony.

Podsumowanie – call to action

Wezwanie do działania jest niekwestionowanie przydatnym i bardzo atrakcyjnym narzędziem do rozwoju marketingu internetowego. Jego stosowanie nie jest zbyt skomplikowane, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zachęcanie i odpowiadanie na potrzeby internautów jest niezmiernie ważne, dlatego warto zadbać o jego widoczność i dostosowanie, by móc cieszyć się rozwojem swojej internetowej kariery i być tym samym obdarzonym zaufaniem przedsiębiorcą.

Ludzie na co dzień szukają szybkich rozwiązań, dających wiele korzyści czy prostych działań. Zatem w marketingu ważny jest nie tylko początek, czyli zachęcenie i wzbudzenie ciekawości, ale również i zakończenie, które otwiera drzwi na kolejne działania.

Autor tekstu: Weronika Pawlak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *