Content marketing i copywriting – dlaczego treść jest tak ważna?

Oba pojęcia na stałe weszły do naszego słownika. Dziś już większość firm działających w internecie korzysta z pracy content marketerów i copywriterów, jednak mało kto jest w stanie powiedzieć, czym te dziedziny się różnią. Czym różni się content marketing i copywriting? Zapraszamy do lektury!

Czym jest content marketing?

Aby w pełni zrozumieć, czym zajmuje się marketing treści najlepiej wrócić do samych podstaw tej dyscypliny. Amerykański ekonomista P. Kotler sformułował bardzo trafną i wciąż aktualną definicję. Według niego „Marketing jest sztuką sprzedawania produktów za pomocą kreowania, promocji oraz dostarczania towarów/usług konsumentom i organizacjom”. Maksyma ta wskazuje, że celem działań marketingowych jest nakłonienie konsumentów do zakupu, jednak nie określa, jak ten cel osiągnąć.

Content marketing jest strategią marketingową, polegającą na udostępnianiu konsumentom unikalnych i wartościowych treści, które mogą przyciągnąć i utrzymać ich uwagę. Jest to jedna ze ścieżek, które firma może obrać, w celu zwiększenia sprzedaży. Metoda ta pozwala marce budować autorytet, gromadzić grupę odbiorców, gotowych dokonać zakupu oraz poprawić widoczność strony internetowej w wyszukiwarkach.

Czy każdy content marketer jest copywriterem?

Copywriting jest dziedziną zajmującą się tworzeniem funkcjonalnych treści, których zadaniem jest promocja marki i zwiększenie sprzedaży. Łatwo zatem zauważyć, że jest to pojęcie węższe, niż content marketing.

Znając już definicje, łatwo wskazać, czym obie dziedziny się różnią. Content marketing jest zespołem działań podejmowanych przez firmę, które mają na celu dostarczenie konsumentom odpowiedniej treści. Content marketer jest managerem odpowiedzialnym za określenie grupy docelowej, stworzenie persony, kontrolę spójności przekazu, znalezienie i utrzymanie kanałów dystrybucji treści oraz śledzenie działań konkurencji.

Natomiast copywriting odpowiada za tworzenie. Słowo „tworzenie” zostało użyte celowo, bowiem do zadań copywritera nie należy tylko pisanie. Może on odpowiadać również za:

  • wymyślanie haseł reklamowych i prezentacji,
  • prowadzenie webinariów i podcastów,
  • projektowanie infografik,
  • produkcję filmów.

Dlaczego treść jest tak ważna?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu jest pierwszym krokiem każdego przedsiębiorcy do zwiększenia sprzedaży. Marki, które świadomie budują swój wizerunek w sieci i stawiają na wartościowy content gromadzą wokół siebie dużą grupę konsumentów, która nawet od razu nie będąc zainteresowana zakupem, zapamięta brand i wróci, by wydać pieniądze.

Content marketing i copywriting pozwalają komunikować się z klientem w sposób, do którego on przywykł, za pośrednictwem artykułów, haseł, porad, filmów czy zdjęć. Dzięki temu tworzy się z konsumentami więź, angażuje się ich w tworzenie produktu i wzbudza ich zaufanie.

Co się bardziej opłaca: content marketing czy copywriting?

Mniejsze firmy, które nie mogą sobie pozwolić na stworzenie całego działy content marketingu i podejść holistycznie do tematu strategii marketingowej, mają dwa wyjścia.

Pierwszym z nich jest zaangażowanie firmy zewnętrznej w przeprowadzenie audytu i przygotowanie strategii content marketingu.  Pozwoli to na prowadzenie kampanii w wielu kanałach równocześnie oraz publikacje zewnętrzne. Efekty takiego podejścia są widoczne bardzo szybko, jednak zdecydowanym minusem tego rozwiązania są koszty, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Jeśli firma nie może sobie pozwolić na wydatki tego rzędu lepiej zainwestować we współpracę ze zdolnym copywriterem. Doświadczony twórca pomoże w doborze fraz kluczowych i wyszukaniu źródeł wartościowych informacji. Choć w tym przypadku efekty podejmowanych działań nie będą widoczne od razu. Pomoże to jednak w zbudowaniu długotrwałej relacji z konsumentami. Koszty takiej współpracy są na pewno dużo niższe niż w przypadku content marketingu, a co najważniejsze, rozliczane są efekty pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *