Content moderator – zawód trudniejszy, niż się wydaje

Mało kto wyobraża sobie dzisiaj życie bez internetu. Codziennie przeglądamy setki stron, portali, uczymy się i bawimy. Generalnie, obecnie sieć służy rozrywce (prywatnie, gdy nie mówimy o pracy). W ciągu dnia do internetu trafia setki tysięcy, jeśli nie miliony, grafik, postów, ogłoszeń, filmów. Ktoś musi stać na straży kultury komunikacji i chronić nasze oczy przed złem tego świata. I tutaj na ratunek spieszy nam zawód niedoceniany, aczkolwiek niezwykle istotny – content moderator.

Czym zajmuje się content moderator?

To osoba, której zadaniem jest zarządzanie treścią prezentowaną w internecie. Jej zadanie to dbanie o przestrzeganie wśród internautów tzw. netykiety (etykiety w sieci). Dokonuje tego na różne sposoby, o czym dowiecie się w dalszej części artykułu.

Gdzie możemy natrafić na content moderatora?

Najprościej ujmując – możemy go spotkać praktycznie wszędzie. Każdy większy portal społecznościowy (Facebook, Instagram, Twitter) czy innych witrynach (tzw. fora) dysponuje moderatorami treści.

Ponieważ charakter tego zawodu jest dość specyficzny i trudny, ciężko dzisiaj znaleźć profesjonalnego content moderatora. Dlatego, administratorzy portali czy forów nadają ich użytkownikom (przeważnie tym najbardziej aktywnym lub z najdłuższym „stażem”) dodatkowe uprawnienia moderatorskie, dzięki temu grupa zyskuje nieodpłatnie „strażnika netykiety”.

Co może content moderator?

Zakres obowiązków jest dość zróżnicowany, wszystko zależy od „miejsca” wykonywania pracy oraz wymaganego doświadczenia. Moderator-ochotnik, dokonujący moderacji treści nieodpłatnie, nie musi bowiem być absolwentem filologii.

Zadaniem content moderatora może być dbanie o odpowiedni poziom konwersacji poprzez chociażby stosowanie zasad językowych w prawidłowy sposób. Albo edycja lub usuwanie wpisów, które uzna za rażące regulamin grupy/strony (treści niecenzuralne, obraźliwe, nielegalne, apolityczne, areligijne itp.).

Najtrudniejszym jednak zadaniem jest,  możliwie natychmiast po publikacji, „odsiewanie” treści drastycznych, pornograficznych czy filmów wideo ukazujących torturowanie zwierząt. Jeżeli podczas przeglądania Twojego ulubionego portalu nie udało Ci się natrafić na podobne treści – to znaczy, że content moderator przypisany do tej witryny dobrze wykonuje swoją pracę.

Czy to zawód dla każdego?

Absolutnie nie. Należy pamiętać, że osoba na tym stanowisku codziennie widzi rzeczy, których inni nie powinni. Takie doświadczenia często bywają traumatyczne, niejednokrotnie wymagają regularnych konsultacji psychologicznych, żeby po obejrzeniu tych treści moderator mógł normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Podsumowanie

Niewątpliwie, zawód content moderatora nabiera na znaczeniu. W dobie cyfryzacji niezwykle istotne jest dbanie o kulturę, również tą wirtualną. Moderator dysponuje różnymi uprawnieniami, które pomagają mu rzetelnie wykonywać swoje zadania. Praca ta jednak nie należy do łatwych i wymaga silnej psychiki. Pamiętajmy, to content moderatorzy dbają o to, żebyśmy czerpali rozrywkę z treści publikowanych w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *