Jednym z zawodów związanych z tematyką stron internetowych jest content specialist. Zapewne niewielu z was usłyszało kiedykolwiek o takiej posadzie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jemu ciut bliżej. Zachęcamy do lektury!
Geneza i specyfika content specialist
Prężny rozwój technologii internetowych w ostatnich latach, a co za tym idzie również w obszarze marketingu i reklamy w social mediach, wpłynął na powstanie zupełnie nowych stanowisk pracy. Z całej gamy specjalizacji wyodrębnił się rodzaj zawodów, ściśle związanych z zarządzaniem treścią w internecie.
Pracodawcy starają się sprostać coraz to nowszym wymogom wyszukiwarek. Śledzą zmiany w kreacji reklamowej, co też generuje wzrost zapotrzebowania na wysoko wyspecjalizowane funkcje. Jedną z nich jest m.in. content specialist, inaczej specjalista ds. contentu, skupiający się na zawartości danej strony. Przeważnie zawiera w sobie elementy marketingu, jak i umiejętności copywriterskie, ale ile firm, tyle różnic w określeniu jego zadań. Cel pracy jest natomiast zawsze skierowany na pozyskanie nowego klienta i wzrost rozpoznawalności biznesu, przy jednoczesnym monitorowaniu konkurencji.
Zróżnicowany zakres obowiązków specjalisty ds. contentu
Studiując poszczególne portale branżowe, to właśnie eksperci od contentu znajdują się obecnie wśród najbardziej pożądanych profesji. W ogłoszeniach o pracę widnieje jednak szereg rozbieżności, jeżeli chodzi o zakres pełnionych obowiązków. Nie ma bowiem konkretnych ustaleń co do roli wyżej wymienionych osób. Firmy poszukujące profesjonalistów z zakresu contentu, publikując ogłoszenia, kierują się zatem własną wizją kompetencji i zadań content specialist, opartą często na specyfice firmy i definicji encyklopedycznej.
Biorąc pod lupę część istniejących już ogłoszeń, można śmiało stwierdzić, iż zakres rozumienia tematu jest niezwykle szeroki. Nierzadko obowiązki content specialist pokrywają się z tymi, pełnionymi zwykle przez inne profesje, jak chociażby content moderatora czy marketera. Ile więc osób, tyle definicji zawodu. Bywa, że specjalista ds. contentu pracuje w zasadzie dokładnie tak, jak copywriter lub zajmuje się po prostu prowadzeniem bloga. Powszechnym stało się zatrudnianie jednego pracownika na miejsce kilku albo zlecanie rzekomemu specjaliście do spraw contentu zbioru totalnie różnych działań.
To wszystko wynika z niestabilności budżetu i znikomych zasięgów sporej ilości firm, ale także z braku sztywnych ram omawianego stanowiska, podobnie jak reszty wciąż pojawiających się stanowisk związanych z obsługą internetu. Sądząc zaś po ilości wyrastających jak grzyby po deszczu specjalności, istnieje na nie aktualnie ogromne zapotrzebowanie. Oferty z sektora usług IT wyróżniają np. profesje: „content marketing specialist”, „SEO specialist”, „senior social media planner” itd. Być może za jakiś czas doprecyzowane zostaną dokładne obowiązki content specialist. Na razie warto wnikliwie czytać ogłoszenia pod kątem pełnionych funkcji. Ponadto każdy ubiegający się o etat kandydat bądź freelancer, sam najlepiej wie, w jaki sposób jest w stanie przyczynić się do sukcesu przedsiębiorstwa.