Frazy long tail – czym są i jak je stosować?

Wpisując do wyszukiwarki jakieś hasło, oczekujemy, iż wyświetlające się wyniki będą trafnie odpowiadały na nasze potrzeby. Używając jednak ogólnych fraz, nie zawsze jesteśmy w stanie uzyskać satysfakcjonujące nas odpowiedzi. W takich sytuacjach przydają się frazy long tail, które znacznie zawężają zakres poszukiwań, pomagając zarówno nam, jak i również przedsiębiorcom.

Czym są frazy long tail?

Frazy long tail, zwane również frazami z długim ogonem to szereg powiązanych ze sobą słów, których zadaniem jest sprecyzowanie odpowiedzi na pytanie odbiorcy.

Dzięki takim frazom, wpisywanym do wyszukiwarki internetowej, użytkownicy są w stanie w łatwiejszy sposób znaleźć informacje, które ich interesują. Przykładowo, po wpisaniu do wyszukiwarki hasła „sklep budowlany” wyświetlą się nam strony firm z całej Polski. Kiedy jednak dodamy do tej frazy nazwę konkretnego miast (np. „sklep budowlany Wrocław”), nasze wyniki wyszukiwania znacząco zostaną zawężone. Natomiast po wpisaniu „sklep budowlany Wrocław krzyki” ograniczą się one już tylko do wyznaczonego przez nas obszaru.

Frazy ogólne a rozbudowane słowa kluczowe

Szukając czegoś w Internecie zazwyczaj sprawdzamy tylko pierwszą stronę, na której znajduje się tzw. TOP 10. Dalsze pozycje nie mają sensownego przełożenia na ruch. Dlatego też pozycjonowanie na ogólne frazy kluczowe (short tail) jest niezwykle trudne ze względu na bardzo dużą konkurencję. Ponadto, w wielu przypadkach na ogólne frazy wyświetlają się jedynie znane marki, strony o długiej historii w Google’u, portale aukcyjne czy serwisy o ugruntowanej pozycji na rynku. Każda większa firma chce być widoczna, dlatego walka z konkurencją jest nieustanna oraz wymaga dużych inwestycji związanych z pozyskiwaniem linków. Inaczej jednak sytuacja wygląd w przypadku fraz long tail, które są bardziej praktyczne i pozwalają się przebić nawet małym firmom.

Rozbudowane frazy kluczowe – korzyści

Stosowanie fraz kluczowych z długim ogonem jest łatwiejsze w pozycjonowaniu, gdyż są one mniej konkurencyjne. Ponadto, nie trzeba przeznaczać dużych nakładów inwestycyjnych na działania związane z link buildingiem. Dzięki temu nawet małe firmy są w stanie zdobyć wysokie miejsca w wyszukiwarce internetowej. Choć frazy long tail wyszukujemy rzadziej, to jednak uznajemy je za bardziej wartościowe w kontekście pozyskiwania sprzedaży. Większy odsetek użytkowników decyduje się na zakup oferowanych produktów, gdy wyświetlane informacje i propozycje są bliższe ich potrzebom. Wpisywane do wyszukiwarki rozbudowane frazy kluczowe odzwierciedlają problem, na który użytkownik poszukuje rozwiązania. Jeśli odbiorca zostaje skierowany do konkretnego artykułu pojawiającego się na naszej stronie, a ten jest w stanie udzielić mu zadowalających odpowiedzi, dodatkowo budujemy zaufanie wśród czytelników poprzez dzielenie się wiedzą, którą posiadamy.

Zanim zaczniesz stosować frazy long tail

Choć może się wydawać inaczej, to jednak stosowanie fraz z długim ogonem nie jest takim łatwym zadaniem. Dlatego też warto pamiętać o kilku rzeczach, takich jak:

  • analiza konkurencji – zanim zaczniesz tworzyć artykuły zawierające długie frazy kluczowe, upewnij się, czy nie ma zbyt dużo konkurencyjnych tekstów o tej samej tematyce lub czy dane frazy mają jakiekolwiek wyszukania w Google;
  • odmiany słów kluczowych – obecnie nie trzeba już trzymać się jednej formy słów kluczowych. Ważne jest jednak, by treść artykułu odpowiadała na potrzeby czytelników;
  • pytania od klientów – warto śledzić pytania zadawane przez użytkowników, gdyż rozbudowane frazy kluczowe utożsamiamy z nimi. Za ich pomocą możesz dotrzeć do wszystkich potencjalnych klientów z tymi samymi potrzebami;
  • analiza for i grup dyskusyjnych – pozwala ocenić realne zapotrzebowanie na treści dotyczące konkretnego tematu, dlatego warto na jej podstawie pisać artykuły poradnikowe odpowiadające na problemy i wątpliwości użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *