Sposobów na komunikację marketingową z potencjalnym klientem jest wiele. Jakie konkretnie? Zacznijmy od tego, że najważniejsze jest to, co chcemy zakomunikować i do kogo. Po sprecyzowaniu celu i odbiorcy komunikatu możemy wybrać kanał przekazu treści. Poniższe informacje są kluczową wiedzą do dotarcia z ofertą do klienta odpowiednią drogą.
Dlaczego umiejętne stosowanie kanałów komunikacji jest ważne?
Odpowiednio przekazaną treścią budujemy świadomość marki. Klient słyszy nazwę firmy. W głowie pojawiają się powiązane z nią skojarzenia. Komunikat informuje o tym, jaka jest firma oferująca dane produkty lub usługi i o korzyściach z nią związanych. Zróbmy to skutecznie. Nie możemy pozwolić, aby nasze starania poszły na marne. Nawet korzystna oferta nie zadziała, jeżeli źle ją zakomunikujemy. Zadbajmy również o zaangażowanie klienta. Niech przekaz będzie obustronny. Budujmy relację i lojalność. Odważnie wejdź w interakcję z odbiorcą.
Wybieraj spośród tych kanałów komunikacji marketingowej
Tradycja czy cyfryzacja? W obu działach znajdziemy drogę na przekaz komunikatu marketingowego. Jaką dokładnie? Wybierać możemy spośród:
- reklamy w mediach masowych,
- małych wydruków,
- wielkich formatów,
- eventów,
- strony internetowej,
- blogów i artykułów.
Kanały personalne, jak sprzedaż osobista, PR czy networking, również mają moc sprawczą.
Jaką drogą wysyłać komunikaty marketingowe?
Zastanówmy się, jaką branżę chcemy zareklamować. Pomyślmy o potencjalnych klientach. Wyobraźmy sobie:
- czy chętnie korzystają z internetu,
- czy jeżdżą samochodem,
- czy słuchają radia,
- jak wygląda ich dzień.
Pomoże to ustalić, czy odwiedzą naszą stronę internetową, czy przejadą obok wystawionego przez nas billboardu, czy usłyszą nasz komunikat. Niech ich styl życia umożliwia im odebranie komunikatu marketingowego wybraną przez nas drogą.
Przeczytaj również: Czym jest marketing SMS i czy warto go stosować?
Trendy w kanałach komunikacji marketingowej na 2025
Wraz z rozwojem technologii i zmieniającymi się preferencjami konsumentów niektóre kanały zyskują na popularności, a inne tracą na znaczeniu.
Wideo i treści interaktywne
Wcześniej wspominaliśmy o interaktywności. W 2025 roku twórzmy treści, dzięki którym konsument czuje się ważny. Zróbmy głosowanie na mediach społecznościowych. Może ono dotyczyć zarówno małostek, które nie mają większego znaczenia, jak i kluczowych rzeczy w rozwoju marki. Wstawiajmy na Instagram Story „naklejki” z możliwością zadania pytania. Dajmy się poznać naszym sympatykom, ale też poznajmy ich! Koniecznie wstawiajmy wideo – zarówno produktowe, jak i swobodne treści.
Doświadczenie klienta (CX)
Zadbajmy o przyjemność kontaktu z marką. Niech zakupy u nas nie kojarzą się klientowi tylko z nabywaniem produktów. Wielkie, luksusowe marki modowe często tworzą hotele oraz kawiarnie. Obcowanie z marką staje się stylem życia. Ikea to nasz przyjaciel. Podczas zakupów zostawimy dziecko pod opieką doświadczonych „cioć”, zjemy w trzech punktach: kawiarni, restauracji oraz przed kasami. Ten wielki obiekt posiada w sobie Sklepik Szwedzki. Kupimy w nim przysmaki, które kojarzą się bezpośrednio z Ikeą oraz z krajem, z którego pochodzi. Full experience – pełne doświadczenie! Kanał komunikacji marketingowej, jakim jest przestrzeń sklepowa, daje wiele możliwości zbudowania lojalności z klientem!
O tym musisz pamiętać, tworząc content na kanały marketingowe!
Ważnym trendem na świeżo rozpoczęty 2025 rok jest pozostanie autentycznym i transparentnym. To podstawa zyskania zaufania u odbiorcy. Wybrany kanał przekazywania treści do odbiorcy nie ma znaczenia, gdy jest ona sztuczna i wykreowana w oderwaniu od rzeczywistości. Niezależnie od formy przekazu, przekazujmy treści zgodne z naszymi wartościami. Zwracajmy uwagę na ochronę środowiska i odpowiedzialność społeczną. To się ceni! Bądźmy w swoich działaniach etyczni.
Teraz możesz określić, co chcesz przekazać, dla kogo, w jaki sposób i jaką drogą. Kanały komunikacji marketingowej stoją przed Tobą otworem!
Autor tekstu: Zuzanna Baran (15.Zuzka.02)
Copywriter, architekt informacji, creative director. Specjalizacja: art branding. Lubi nieoczywiste rozwiązania i połączenia. Zaprojektuje Twoją markę od strategii, przez logo, po stronę internetową. Interesuje się mandalą jako narzędziem arteterapii.